Savas AS "Liepājas metalurgs" akcijas kreditoru kluba rīcībā ir jānodod visiem trim uzņēmuma akcionāriem - Sergejam Zaharjinam, Iļjam Segalam un Kirovam Lipmanam. Tiesa, Lipmanam tiek saglabāta iespēja atgriezties akcionāra statusā, investējot uzņēmumā desmit miljonus latu, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja kreditoru kluba pieaicinātā konsultanta "Prudentia Advisers" partneris Kārlis Krastiņš.
Kreditoru attieksme pret visiem akcionāriem ir vienāda - ja jebkurš no tiem vēlas saglabāt savu dalību uzņēmuma tālākā attīstībā, šim akcionāram jāiegulda nauda. "Lipmans ir vienīgais, kurš vismaz mutiski ir solījis ieguldīt, tāpēc kreditori nolēmuši viņam šīs tiesības saglabāt. Pārējiem diviem akcionāriem kreditori šīs tiesības piešķirt negrib, jo šie akcionāri savu laiku un iespējas ir izsmēluši," sacīja Krastiņš.
Viņš skaidroja, ka visiem trīs akcionāriem noteiktā veidā jāatdod savas akcijas kreditoriem, bet Lipmanam tiek saglabāta iespēja īsā laikā atgriezties akcionāra statusā, ja viņš noteiktā veidā bankā noteiktā kontā iegulda desmit miljonus latu, kas paredzēti investēšanai uzņēmumā.
"Visu trīs akcionāru akcijas tiktu nodotas neitrālas personas pārvaldībā, bet Lipmans tās saņemtu atpakaļ, investējot līdzekļus. Kreditori ir izsmēluši racionālās robežas, lai turpinātu sarunas ar šiem blefotājiem, tāpēc akcionāriem ir jāatnāk, klusu jāparaksta līgums par akciju atdošanu un jāaiziet," sacīja Krastiņš.
"Prudentia" partneris piebilda, ka arī no potenciālo investoru puses "Prudentia" ir saņēmusi rakstiskus apliecinājumus tam, ka akcionāri izvirza nereālas prasības un liek šķēršļus, tāpēc investori lūdz atrisināt šo problēmu. Kamēr tā nav atrisināta, investoriem grūti saprast, ko tālāk darīt, norādīja Krastiņš.
"Ir juridiski mehānismi, kā akcionāru jautājumu atrisināt, ja būs pretdarbība no viņu puses un tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) pasākumu plāns netiks pildīts. To var atrisināt caur maksātnespēju un bankrotu, bet tas nav kreditoriem vēlamais scenārijs," skaidroja Krastiņš.
Viņš piebilda, ka gadījumā, ja TAP pasākumu plāns netiek pildīts, tad aptuveni novembrī TAP administrators varētu rosināt uzņēmuma maksātnespēju, jo līdz novembrim ir paredzēts konkrētu pasākumu kopums, kas jāpaveic noteiktos termiņos.
Ar Lipmanu biznesa portālam "Nozare.lv" pagaidām nav izdevies sazināties.
Kā ziņots, pretēji iepriekš izskanējušam, ka AS "Liepājas metalurgs" akcionāri Zaharjins un Segals nodevuši savas akcijas, tas nav noticis, otrdien pēc valdības sēdes teica finanšu ministrs Andris Vilks (V).
Akcionāru piedāvātie līgumi ir bijuši sagrozīti un valstij nav pieņemami.
Savukārt Lipmans iepriekš biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja, ka "Prudentia" viņam nav izvirzījusi prasību atdot akcijas.
Valdība otrdien slēgtā sēdē uzklausīja ziņojumu par situāciju uzņēmumā un tika informēta, ka turpinās darbs pie TAP pasākumu plāna izstrādes. Būtisks šķērslis esot kārtējā akcionāru rīcība, nenododot viņu rīcībā esošās akcijas, lai varētu īstenot TAP pasākumu plānu. Šāda rīcība, pēc premjera domām, var radīt nopietnas problēmas.
Arī maija beigās "Liepājas metalurgs" izplatīja paziņojumu, ka, izpildot "Prudentia Advisers" izvirzīto prasību, Zaharjins un Segals ir parakstījuši vienošanos par ieguldījumu veikšanas un akciju nodošanas kārtību attiecībā uz "Liepājas metalurgu", kas paredz visu trīs lielāko akcionāru - Zaharjina, Segala un Kirova Lipmana - akciju nodošanu kreditoru grupai par vienu latu, ja līdz noteiktam termiņam netiks veikts naudas ieguldījums desmit miljonu latu apmērā no katra akcionāra. Tomēr akcijas kreditoriem tā arī netika nodotas, jo Lipmans šo vienošanos neparakstīja, savukārt Zaharjins un Segals izvirzīja nosacījumus, kuriem nepiekrita kreditori.
Kā ziņots, "Liepājas metalurgs" nonācis finanšu grūtībās, pārtraucis ražošanu un patlaban tiek pilnveidots tā tiesiskās aizsardzības plāns. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit S.p.A." - 67 465 056 eiro jeb 47 414 711 latus. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica "Liepājas metalurga" valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro (4 307 103 latu) apmērā.