EM: Tuvākajos mēnešos mazumtirdzniecības apmērus turpinās ietekmēt augstās cenas

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Pārtikas un energoresursu cenām stabilizējoties, to negatīvā ietekme uz mazumtirdzniecību mazināsies, prognozē Ekonomikas ministrijas (EM) Analītiskā dienesta analītiķe Ieva Šnīdere.

Viņa norāda, ka, joprojām pastāvot augstam cenu līmenim, šogad aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā turpināja samazināties. Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās gada laikā pieauga par 4,2%, bet, ņemot vērā straujo cenu kāpumu, salīdzināmajās cenās tas saruka par 4%. Tomēr mazumtirdzniecības pieaugums bija vērojams salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi - aprīlī, salīdzinot ar martu, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1,3%.

Gada laikā augsto cenu ietekmē samazinājās pārtikas un nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums, savukārt degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums strauji pieauga.

Šnīdere norāda, ka šogad aprīlī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzinājumā ar pagājušā gada aprīli samazinājās par 5,8%. Tostarp kritums bija visās galvenajās nepārtikas preču grupās, izņemot apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu tirdzniecību, kur apgrozījums pieauga par 4,8%, un metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas tirdzniecībā, kur apgrozījums pieauga par 1,4%.

Straujākais apgrozījuma kritums, tāpat kā martā, bija sporta preču un spēļu mazumtirdzniecībā - par 20,7%. Vienlaikus mazumtirdzniecības apgrozījums par 18,7% samazinājās ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības tirdzniecībā, par 16% - grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu tirdzniecībā un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībā, bet kritums par 15,2% bija mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībai specializētajos veikalos.

Tajā pašā laikā par 14,9% samazinājās apgrozījums pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecībā, par 11,6% - tekstilizstrādājumu, paklāju, grīdsegu, tapešu, mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu tirdzniecībā, kritums par 8,5% bija informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībā, bet samazinājums par 8% bija kosmētikas un tualetes piederumu tirdzniecībā. Mērenāks kritums bija vērojams farmaceitisko, medicīnisko piederumu tirdzniecībā - par 1,5%.

Šnīdere norāda, ka straujš apgrozījuma kritums - par 12,6% - bija vērojams mazumtirdzniecībā stendos un tirgos, kā arī apgrozījums par 5,9% samazinājās mazumtirdzniecībā pa pastu vai internetā. Savukārt pārējā mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem apgrozījums saruka par 11,5%.

Viņa arī atzīmē, ka pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums šogad aprīlī salīdzinājumā ar pagājušā gada aprīlī saruka septīto mēnesi pēc kārtas, aprīlī kritumam veidojot 6,8%, ko turpināja noteikt augstais cenu līmenis pārtikas produktiem.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās aprīlī pieauga par 7,8%, salīdzinot ar 2022.gada aprīli. To lielā mērā noteica straujš degvielas mazumtirdzniecības apmēru kritums pagājušā gada aprīlī.

Kopumā šogad pirmajos četros mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 2,1% salīdzinājumā ar 2022.gada attiecīgo periodu, ko lielā mērā noteica pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums par 5,8% pārtikas preču augto cenu dēļ. Tajā pašā laikā nepārtikas preču mazumtirdzniecība samazinājās par 1%, bet degvielas tirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,8%, ko noteica augstā bāze 2022.gada sākumā, kad pakāpeniski tika atcelti Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestie tirdzniecības ierobežojumi un mazumtirdzniecības apgrozījums būtiski pieauga.

Šnīdere prognozē, ka tuvākajos mēnešos mazumtirdzniecības apmērus turpinās ietekmēt augstās cenas - iedzīvotāji vēl būs piesardzīgi lielāku pirkumu veikšanā, dos priekšroku iepirkties zemo cenu veikalos.

Tomēr pēdējos mēnešos cenas energoresursiem Latvijā samazinās, ko ietekmē gan pasaules naftas cenu kritums, gan dabasgāzes un elektroenerģijas cenu kritums biržās, kas atgriezušās līmenī, kāds bija pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, kā arī šobrīd ir beigušies visi objektīvie faktori, kas varētu veicināt turpmāku pārtikas cenu pieaugumu, kas arī novērots aprīlī, kad cenu kāpums pārtikai praktiski bija mitējies, atzīmē Šnīdere.

Ekonomika

Kopš šā gada 2. decembra, baudot “Rīgas balzama” produkciju, tiek stiprināti Totenhemas kluba futbolisti un otrādi – gūstot kārtējos vārtus futbolā, kluba dalībnieki apliecina pateicību alkohola lietotājiem. Jūlijs Šeflers ieķīlājis “Rīgas balzama” aktīvus futbola kluba īpašniekam, atsaucoties uz Apvienotās Karalistes uzņēmumu reģistru, ziņo Krievijas ziņu platforma PBK.

Svarīgākais