Mūsu senči brīdināja, ka pateiktu vārdu ar cirvi neizcirtīsi. Bet mainīt var, iebilstu mūsdienu cilvēks. Var gan, tomēr vārda enerģija turpinās plīvot matērijā tik un tā.
Ciparu vibrācija
Daudzi vecāki konsultējas ar numerologu, pirms dod vārdu savam mazulim. Arī tad, ja cilvēks grib mainīt vārdu vai uzvārdu, viņš mēdz izrunāties ar numerologu. «Skaitlis tikai informē, bet vārds ir maģisks,» uzsver psiholoģisko zinātņu doktors, ezotēriķis, astrologs un tarologs Andrejs Žandrs. Vārdu un uzvārdu var pārveidot ciparos un skaitļos, un katram no cipariem piemīt konkrēta vibrācija, enerģija. Ar to mēs dzīvojam, pateicoties savā pirmajā dokumentā – dzimšanas apliecībā – reģistrētajam personības kodam jeb vārdam un uzvārdam. Šo enerģiju izjūtam zemapziņas līmenī un, gribot vai negribot, reaģējam uz skaitļu un burtu vibrācijām, kā arī uz skaņām, kas veido vārdu un uzvārdu, iesauku, palamu, pseidonīmu, skatuves vārdu vai mīļvārdiņu.
Pārsimts neapmierināto
Latvijā uzvārda maiņa sievietēm pēc laulībām (un arī pēc šķiršanās) ir sen ierasta tradīcija, bet vārdu gan nomaina daudz retāk – vidēji 200 cilvēku gadā. Izrādās, citu vārdu izvēlas ne tikai savu vecāku oriģinalitātes upuri, bet arī plašākā izpratnē «normālu» personvārdu valkātāji. Piemēram, Rīgas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļā 2011. gadā tika reģistrēti septiņi vārdu maiņas gadījumi: no Gaļina uz Karina, no Andris uz Andrejs, no vārda Gita uz Ligita, no Jurijs uz Juris, no Biruta Emma uz Ruta, no Jeļena uz Elena, no Irēna uz Irēna Emīlija.
Aktrise Dārta Daneviča ir atzinusi, ka viņa sevi nespēja izjust kā Inesi, kas bija vecāku dotais vārds. Dārta, un viss. Tagad viņas pasē ir ierakstīts pašas izvēlētais vārds, tētis un mamma to ir akceptējuši, aktrise stāstījusi žurnālam «SestDiena». Viņa sevi raksturojusi kā jūtīgu un viegli ievainojamu, un šīs īpašības vārds «Inese» pastiprinot. Savukārt Dārta ar cietajiem burtiem «d» un «r», viņasprāt, ir spēcīgs vārds. Tagad, tiekot uzrunātai par Dārtu, viņa jūtas daudz stiprāka un varošāka, jo aktrise tic, ka skaņas ietekmē cilvēku. Latvijas Numerologu biedrības vadītājs Kristaps Baņķis norāda, ka, mainot vārdu, būtiski var mainīties izpratne par to, kā realizēt savu dzīvi.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Andrejam Žandram šādos gadījumos būtu kas piebilstams – vecāku dotais vārds nekur nepazūd, jo tas ir ticis izvēlēts, reģistrēts un arī kādu laiku izmantots. Pat nomainīts šis vārds cilvēkam ir iekodēts uz mūžu neredzamās enerģijas līmenī. Tāpēc personvārda izvēlei nevajadzētu būt vieglprātīgam un impulsīvam untumam. Andrejs Žandrs par cilvēka vārdu var stāstīt stundām, analizējot gan zilbju skaitu, gan burtu daudzumu, gan skaņu vibrācijas un to ietekmi uz vārda īpašnieku. Zilbei, izrādās, ir būtiska psihoemocionāla iedarbība uz cilvēku, burtu skaits zilbē veicina emocionālus pārdzīvojumus. Ja tagad gribas iesaukties «Nav tiesa!», tad jāpaskaidro, ka tas notiek zemapziņā.
Andrejs Žandrs smejas, ka pēc vārda iespējams noteikt, kuram, visticamāk, būšot reti riebīgs raksturs, kurš visu dzīvi īgņošoties un būšot allaž neapmierināts, kura sieviete noliegs sievieti sevī, bet vīrietis – savu vīrišķo ES. Dodot vārdu ar konkrētu zilbju un burtu skaitu, mazajai personībai var pūrā ielikt harismu un prasmi dzīvot viegli. Taču, ja misēsies numeroloģiskajos aprēķinos (jo personas vārds ir jāvērtē arī saistībā ar dzimšanas datiem), tad sanāks nevis harisma un nekaitīgs dzīves svinētājs, bet gan bērnišķīgs, pat infantils cilvēks, kurš nekādi nespēs kļūt pieaudzis.
Vienu vai divus, parastu vai īpašu?
Kristaps Baņķis ir strikts – ja bērnam ir iedoti divi vārdi, tad viņš jāsauc abos vārdos. Ja vārdu ir vēl vairāk, uzrunājot atvasi, jālieto visi. Jo – kālab tad tie izvēlēti? Jāteic, atsevišķos gadījumos to izdarīt nebūs viegli. Pagājušajā gadā kādreizējais televīzijas raidījumu veidotājs Viesturs Dūle ar diviem domubiedriem paziņoja, ka nomainīs vārdus un uzvārdus pret citiem, kā pats apgalvo, numeroloģiski izskaitļotiem. Viesturs izvēlējies būt Zuarguss Klororus-Zarmass, bet viņa cīņubiedri – Arstarulsmirus Arsujumfus-Tarus un Jurgstulajstus Lajurgus-Urgurus. Ne tik grūti izrunājamus, bet ļoti savdabīgus vārdus ir vēlējušies iegūt arī citi cilvēki, lai kļūtu par Kiu, Sailu, Evianu, Nori...
Reaģējot uz Viestura Dūles paziņojumu par vārda maiņu, pamatojoties uz numeroloģijas kritērijiem, Kristaps Baņķis medijiem izsūtītā vēstulē brīdina: «Pats nāku no ģimenes, kur kalendārā neierakstītie vārdi ir četriem ļoti tuviem radiniekiem. Turklāt tēvs un meita savus vārdus latviešu vārdu klāstā ierakstījuši pirmoreiz. Viņiem tie doti kopš dzimšanas. Šādiem bērniem, kuri aplaimoti ar vienreizīgiem vārdiem, to skaņu vibrāciju ceļš jāveido pašam. Aiz viņu muguras nestāv citi tāda paša vārda nesēji. Cik tas ir viegli vai sarežģīti, analizējams katrā individuālā gadījumā. Pavisam noteikti, neparastu vārdu došanai nevajadzētu būt kā pašmērķim.»
Un vēl. Ja bērnu ilgstoši uzrunā iesaukā, kas pat attāli neatgādina viņa vārdu, kaut kas nav kārtībā. Iespējams, oficiālais vārds ir pretrunā ar šā cilvēka būtību un viņā tiek izraisīts iekšējs konflikts, kas var sagādāt grūtības dzīvē.
Savukārt baznīcā doto garīgo vārdu neviens cits nedrīkst zināt, tas nav domāts publiskai lietošanai, uzskata Andrejs Žandrs. Latvijas dzimtsarakstu nodaļās novērots, ka nereti cilvēki grib kā otro personvārdu pasē ierakstīt savu reliģiskās pārliecības dēļ izvēlēto vārdu.
Dzimtas enerģija: paturēt vai mainīt
Baletdejotāja Elza Leimane-Martinova pēc laulībām savam dzimtas uzvārdam pievienoja vīra Raimonda uzvārdu. «Praktiskajai Astroloģijai» viņa atzīst, ka to darījusi emocionālu iemeslu dēļ: «Gribēju daļiņu no viņa sev oficiāli un arī tāpēc, ka ienācu Martinovu ģimenē.» Savukārt mūziķi Jānis Holšteins-Upmanis un Māra Upmane-Holšteine apmainījās ar uzvārdiem. Viņš pieņēma sievas uzvārdu, viņa pievienoja vīra uzvārdu savējam. Jānis «Praktiskajai Astroloģijai» stāsta, ka uz šādu rīcību pamudinājuši divi iemesli. «Pirmkārt, abi esam publiskas personas, esam uz skatuves. Ir klasiski, ja sieva pieņem vīra uzvārdu, bet Mārai viņas uzvārds ir arī kā firmas zīme. Mēs ātri sapratām, ka nebūtu godīgi, ja vienam jāmaina uzvārds. Mēs ar uzvārdiem apmainījāmies abi un uzskatām to par elegantu cieņas žestu. Tas bija otrs iemesls. Jā, un Mārai vecākais brālis arī ir Jānis, tātad viens Jānis Upmanis jau ir.»
Uzvārds atspoguļo dzimtas enerģiju. Nomainot dzimto uzvārdu vai uzvārdus apvienojot, enerģiju iespējams mainīt. Nereti izmaiņas ir ļoti būtiskas, tāpēc jāizvērtē iespējamie ieguvumi un zaudējumi, jo vārda un uzvārda enerģija var pacelt vai gremdēt cilvēka spējas, dzīvessparu, motivāciju un ietekmēt citu cilvēku vērtējumu. «Tagad varu droši apgalvot – labi, ka apprecējos, pieņēmu vīra uzvārdu un arī pēc šķiršanās to nemainīju atpakaļ. Mans meitasuzvārds, pārvēršot ciparos, pastiprināja, manuprāt, ne pārāk vēlamas dabas dotas īpašības, piemēram, līderismu, vēlmi būt pirmajai un labākajai. Komplektā ar citām numeroloģiskajā portretā jeb matricā esošajām īpašībām veidojās tāds «Molotova kokteilis», ka kāda numeroloģe pat izmeta – tad gan tu būtu neciešama,» stāsta radošas profesijas pārstāve. Paturot vīra uzvārdu, tā skaitļu vibrācija viņai tagad ļauj ļaut pastiprināt tieši radošumu. «Tieši to man vajag! Tolaik par numeroloģiju nezināju neko, bet pati pamanīju, ka pēc apprecēšanās un uzvārda maiņas mana karjera sāka attīstīties, es sasniedzu rezultātus un ieguvu atzinību. Kādu laiku mani bija apsēdusi doma paņemt meitasuzvārdu, bet kaut kas visu laiku bremzēja. Priecājos, ka nesanāca,» saka sieviete.
Neliela atkāpe par dzimtas enerģiju. Ir dzirdēts sakām – mums dzimtā visi vīrieši bija Jāņi, un tā tam būs palikt! Vai arī – krusttēvs Antons ir labs cilvēks, tāpēc viņam par godu dēlu sauksim Antona vārdā. Lai notiek! Tikai kāda šiem Jāņiem bijusi dzīve, kādi cilvēki viņi bija, ko darīja, vai citi viņus cienīja? Vai jūs tādu likteni novēlat arī savam dēlam? Un krusttēvs Antons tiešām ir lāga dvēsele, tikai dzer pār mēru. Paskatieties, kā Antons dzīvo, un izlemiet, vai gribat savu atvasi Antonu redzēt kā sirsnīgu alkoholiķi?
ATCERIES!
*Nomainot vārdu un/vai uzvārdu, izmaiņas enerģijas līmenī nenotiks tajā pašā mirklī un pat pēc mēneša ne. Sertificēta numerologa Kristapa Baņķa pieredze liecina, ka jaunās vibrācijas sāks «strādāt» pēc pusotra vai diviem gadiem.
*Viena lieta, kā vārds un uzvārds «darbojas» Latvijā. Cita lieta, ja cilvēks nolēmis uz laiku vai pastāvīgi dzīvot ārzemēs. Numerologs var «saciparot», kā konkrētā vārda un uzvārda valkātāju uztvers ārpus dzimtenes. Tas nenozīmē, ka noteikti jāmaina vārds, bet vismaz būs skaidrs, cik gludi veiksies vai kādi samezglojumi varētu rasties. Starp citu, cilvēki, kuri paredzējuši ilgāku prombūtni no Latvijas, tik tiešām nomaina vārdu, visbiežāk izvēloties rakstību bez garumzīmēm, šņāceņiem un mīkstinājuma zīmēm.