Aromātiskā marināde

Šķiet, uz jautājumu, kā marinēt gaļu, atbilde ir zināma un vienkārša, tāpat kā uz jautājumu, kāpēc tā vajadzīga. Protams, tāpēc, lai mīkstinātu gaļu, piešķirtu tai īpašu garšu un aromātu jau pirms cepšanas.

Ja gaļu cep uz grila, tad tai ir kraukšķīga ādiņa, bet pati gaļa ir mīksta un maiga.

Marinādi parasti gatavo no šķidruma un garšvielām. Tā sastāv no skābes, piemēram, citrona sulas, vīna vai etiķa, kas palīdz gaļu mīkstināt. Savukārt eļļa – olīvu, sezama vai saulespuķu – gaļai piešķir sulīgumu un sekmē garšvielu iesūkšanos. Parasti marinādei pievieno sāli un piparus, bet tikpat labi tās var būt jebkuras citas garšvielas un garšaugi. To papildina ķiploki, sīpoli un svaiga ingvera sakne.

Marinādi var gatavot arī netradicionālāku – papildināt ar medu, jogurtu bez piedevām, majonēzi, kefīru vai čatniju. Lai gaļas gabaliņi vienmērīgi pārklātos ar marinādi, tos nepieciešams apgrozīt, bet cepšanas laikā vēl aplaistīt vai apziest ar marinādi.

Andis BRĒMANIS, dietologs 

– Gaļu parasti marinē tad, ja kārojas ēst šašliku, lai gan šī sezona jau ir aizgājusi, un arī tad, ja ir vēlēšanās krāsnī izcept gaļu. Marinēšanas uzdevums ir padarīt gaļu nedaudz mīkstāku, pievienot tai garšvielas. No vienas puses, gaļai vajadzīgs arī skābums, kas to padara mīkstu, tāpēc var izmantot etiķi, citronu, vīnu vai kefīru, no otras puses – kas to padara pikantu, un tās ir garšvielas: pipari, ķiploki, ķimenes, ingvers pēc brīvas improvizācijas. Protams, gatavojot marinādi, nevajag pārspīlēt ar sāli, ko mēdz darīt ražotāji, lai gaļai būtu ilgāks realizācijas termiņš. Mājās gatavojot marinētu gaļu, var iztikt bez sāls, jo ēdot pievieno kečupu, sinepes vai mārrutkus.

NODERĪGI

• Vistas gaļa ir liesa, bet tās āda – taukaina. Ja ir vēlēšanās samazināt tauku saturu stilbiņos, tad pirms marinēšanas jānovelk tiem āda. Marināde kompensēs ādas trūkumu un cepšanas laikā ļaus saglabāt gaļas sulīgumu.

• Laimu, lai arī tas līdzinās citronam, marinādēm izmantot tomēr nav ieteicams. Citrona sulas vietā marinādē var izmantot balto sauso vīnu, balto vīna etiķi vai ābolu etiķi, tikai ne visu reizē.

• Marinādei ieteicams izmantot jūras sāli vai sojas mērci. Gaļa un zivis, kas marinēti sojas mērcē, gatavošanas procesā kļūst sārti, skaisti un, protams, garšīgi.

• Sīpolus nav ieteicams sagriezt ļoti sīkus, labāk lielos gredzenos un likt virsū gaļai.

RECEPTES

Vistas stilbiņi ar citronu un garšaugiem

Sastāvdaļas: 150 ml olīveļļas, viena citrona sarīvēta miziņa un sula, 6 sakapāti lielu pētersīļu zariņi, sīpols, 2 lielas ķiploka daiviņas, sāls, melnie pipari.

Pagatavošana: gatavo marinādi. Bļodā sajauc olīveļļu, citrona miziņu un sulu, pētersīļu zariņus, sīpolus un ķiplokus. Pieber sāli un piparus. Vistas stilbiņus apviļā marinādē, tad apsedz un tur ledusskapī vismaz 30 minūtes. Stilbiņus liek zem karsta grila 10 cm attālumā no sildelementa un, bieži apgrozot un aplaistot ar marinādi, grilē 20 minūtes, kamēr tie kļūst brūni un kraukšķīgi, un gaļa pilnībā ir izcepusies.

Marināde gaļai ar zaļumiem

 Sastāvdaļas: sarkanais čili pipars, sāls, 2 zariņi pētersīļu, kindzas un timiāna, sīpols, 2 tējkarotes augu eļļas.

Pagatavošana: sīpolu un garšaugus sasmalcina ar nazi. Piparu pārgriež uz pusēm un izņem sēkliņas. Sajauc bļodā visas sastāvdaļas, sasmalcina blenderī un saberzē ar maisījumu gaļu. Atstāj uz 4 līdz 5 stundām. Cep uz restītēm.

DIETOLOGS IESAKA

Gatavot marinētu gaļu var bez ierobežojuma, jo tā ir arī viegli sagremojama, ja vien marinēšanas procesā gaļu nepārsāla.