Sacīt, ka 1988. gada maijā ASV bija šokā, nozīmē nepateikt neko – tas bija superšoks, jo amerikāņi uzzināja, ka prezidents Ronalds Reigans gandrīz septiņu gadu garumā ikvienu savu darbību saskaņojis ar kādu astroloģi, kura savas rekomendācijas viņam nodevusi, regulāri konsultējot pirmo lēdiju Nensiju Reiganu.
Darba kārtība – pēc planētu stāvokļiem
Īsā laikā tika noskaidrots arī šīs astroloģes vārds – Džoana Kviglija, un, lai gan sākumā viņa nevēlējās komentēt savu sadarbību ar Balto namu, vēlāk tomēr izmantoja situāciju, lai uzrakstītu plašu slavu ieguvušu grāmatu. Pašlaik Džoana Kviglija, kurai 10. aprīlī apritēs 85 gadi, turpina strādāt savā astroloģijas kompānijā Sanfrancisko, politiķus nozvērējusies vairs nekonsultēt, bet kolēģu vidū neesot diez ko labi ieredzēta.
Skandāls izcēlās 1988. gada maijā, kad savu memuāru grāmatu publicēja bijušais Ronalda Reigana administrācijas vadītājs Dons Rīgans, kuram nebija izveidojušās īpaši labas attiecības ar pirmo lēdiju – fakts, ka viņš atklāja vienu no Baltā nama iekšējās virtuves lielākajiem noslēpumiem, nereti vērtēts kā tieša atriebība Nensijai Reiganai. «Prezidenta darba kārtību un līdz ar to arī visu viņa dzīvi, kā arī amerikāņu nācijai svarīgāko lēmumu pieņemšanu lielā mērā kontrolē pirmās lēdijas astroloģe,» rakstīja Dons Rīgans, piebilstot, ka gan viņam, gan citiem administrācijas darbiniekiem nākas pakļauties šiem noteikumiem un ņemt vērā astroloģes noteiktās «nelabvēlīgās dienas», izstrādājot prezidenta darba grafiku. «Šī pareģotāja kļuva par mana darba noteicošo faktoru – man uz galda bija kalendārs, kurā katra diena bija iekrāsota ar atšķirīgas krāsas tinti (zaļā krāsa simbolizēja labvēlīgas, sarkanā – nelabvēlīgas, bet dzeltenā – neitrālas dienas), lai es vienmēr atcerētos, kad plānot prezidenta ceļojumus, viņa publiskās uzstāšanās vai sarunas ar ārvalstu līderiem,» raksta Dons Rīgans. Kā piemēru viņš minēja 1987. gada sākumu, kad administrāciju plosīja «Irāna-kontras» skandāls (nelikumīga ieroču pārdošana Irānai un tikpat nelikumīga gūtās peļņas izmantošana Nikaragvas kontrrevolucionāru finansēšanai) – astroloģe šajā laikā esot rekomendējusi Reiganam Reiganam daudz neceļot, un viņš bijis «faktiski nemobils». Donam Rīganam neesot bijis ne jausmas, cik lielu atalgojumu saņēmusi astroloģe, kuras vārdu viņš tolaik nezināja – vēlāk televīzijas kompānija CBS noskaidrojusi, ka runa bijusi par aptuveni 3000 dolāriem mēnesī.
Amerikāņu mediji atgādināja, ka astrologu padomus savulaik uzklausījuši arī prezidenti Ābrams Linkolns un Vorens Hārdings, zināms, ka reizēm pie astroloģes Džīnas Diksones konsultējies Ričards Niksons, taču nekad vēl astrologam neesot bijusi tik liela ietekme uz Baltā nama politiku. No arhīviem tika izvilkts arī kāds 1980. gadā noticis skandāliņš. Toreiz, pāris mēnešus pirms prezidenta vēlēšanām, Ronalds Reigans kādā intervijā atzinis, ka par savām izredzēm kļūt par Baltā nama saimnieku vēl 1976. gadā konsultējies ar Džīnu Diksoni un regulāri lasa savus horoskopus avīzēs. Šai atklāsmei nekavējoties sekoja Amerikāņu zinātnieku federācijas locekļu atklātā vēstule, kurā tika uzsvērts, ka, «pieņemot valstij svarīgus lēmumus, ir nepieļaujami balstīties uz šādiem māņiem». Un Ronaldam Reiganam jau nācās taisnoties: «Vēlos jūs pārliecināt, ka mēs ar Nensiju, ik dienas lasot savus horoskopus, nekādā veidā saskaņā ar tiem neplānojam savas ikdienas aktivitātes.»
Uz šāda fona nav pārsteigums, ka ziņu nonākšana atklātībā nav bijusi nedz Džoanas Kviglijas, nedz Nensijas Reiganas interesēs. «Es jau uzreiz Nensijai sacīju – ceru, ka šī lieta neuzpeldēs. Es pat vairāk nekā Nensija to vēlējos turēt noslēpumā,» deviņdesmito gadu sākumā sniegtā intervijā žurnālam «People» sacījusi Džoana Kviglija. Tomēr pirmās lēdijas reakcija uz Dona Rīgana atklāsmēm viņu pārsteigusi. Kad astroloģe zvanījusi Nensijai Reiganai, lai noskaidrotu, kā rīkoties, kad viņu uzmeklēs žurnālisti (bija skaidrs, ka tas ir tikai laika jautājums), Nensija Reigana sacījusi: «Ja nepieciešams, tad melo!» Kopš tā laika abu kundžu attiecībās arī iestājās atsalums...
Sabiedrības dāma
Bet kas tad ir šī Džoana Kviglija, kura no 1981. līdz 1988. gadam atstājusi tik lielu iespaidu uz Baltajā namā notiekošo, kā viņa nonākusi līdz astroloģijai, ko salīdzina ar medicīnu, bet pašu astrologa darbu ar ārsta darbu diagnozes noteikšanā? Intervijās viņa stāstījusi, ka pirmo reizi par šo sfēru ieinteresējusies 15 gadu vecumā, kad kopā ar māti devušās konsultēties pie kādas skotietes, kuras spējas uz mazo Džoanu atstājušas lielu iespaidu. 1947. gadā, jau pēc prestižās Vassara koledžas beigšanas un vēsturnieces grāda iegūšanas, Džoana Kviglija atgriezusies Sanfrancisko, lai kļūtu par šīs skotietes mācekli. Jāpiebilst, ka par dienišķās maizes pelnīšanu viņai galva daudz nebija jālauza, jo Džoanas Kviglijas tēvs Džons bija pazīstams viesnīcu magnāts, bet Džoana un viņas māsa Rūta jau kopš bērnības vizinājās rolsroisos, bet jaunībā bija tikpat pazīstamas augstākās sabiedrības dāmas kā mūsdienās Perisa Hiltone – tiesa, mazāk skandalozas.
Sākumā tēvs pret meitas aizraušanos izturējies samērā noraidoši. «Viņš astroloģiju uzskatīja par blēņām,» stāstījusi Džoana Kviglija, kurai savu pirmo rokasgrāmatu par astroloģiju pat nācies publicēt ar pseidonīmu Angel Star. Viņai gan samērā ātri izdevies pierādīt tēvam, ka ar astroloģiju nekādu joku nav. Reiz Džoana sastādījusi kāda viņai nepazīstama tēva drauga astroloģisko karti un pēc tās precīzi noteikusi šā cilvēka kāzu datumu un pāris rakstura iezīmes. Tas uz Džoanas tēvu atstājis iespaidu, savus nākamos darbus viņa droši publicējusi ar īsto vārdu, sākusi sadarboties ar medijiem, uzstājusies televīzijas šovos (septiņdesmito gadu sākumā tieši Mērva Grifina šovā viņa iepazinās ar Nensiju Reiganu) un kopā ar māsu dibinājusi astrologu kompāniju. Zinātāji uzsver, ka Džoana Kviglija bijusi ļoti izvēlīga klientu ziņā un tēvam nav bijis jāraizējas, ka meitas kompānija kļūs par māņticīgu ļautiņu vietā iecienītu kantori.
Pret «popastroloģiju»
Džona Kviglija ne reizi vien publiski paudusi savu sašutumu par ļaudīm, kurus viņa pati dēvē par «popastrologiem», piemēram, cilvēkiem, kuri bez attiecīgām zināšanām raksta horoskopus, pārvērš tos par māņticīgās publikas izklaidi un kaitē astroloģijas reputācijai. «Mana astroloģiskā analīze pamatojas uz astronomu datiem un astroloģiskajām kartēm, kas tiek izstrādātas ar elektronisko skaitļošanas mašīnu palīdzību. Es savus secinājumus izdaru, balstoties uz pārbaudītu zinātnisko materiālu, gluži tāpat kā, piemēram, ārsts savu diagnozi apstiprina ar laboratorijas analīžu datiem vai ekonomists veido prognozi, izmantojot statistiku. Es nevis kā pasaku burve veros kristāla bumbā, bet pētu dažādas astroloģiskās kartes un nonāku pie labi pārdomātiem secinājumiem,» sarunā ar žurnālu «Eho plaņeti» sacījusi astroloģe. Jā, izrādās, jau astoņdesmito gadu sākumā viņa savā darbā sākusi izmantot skaitļojamās mašīnas, ko tagad pazīstam kā datorus...
Plašāk lasiet "Praktiskās astroloģijas" marta-aprīļa numurā