Šajā gadsimtā dzimušie bērni nav dresējami jēriņi. Viņi ir piedzimuši daudz zinošāki nekā iepriekšējās paaudzes. Agrāk sāk staigāt, agrāk iemācās lasīt, uzreiz prot rīkoties ar modernajām tehnoloģijām.
Var viņus dēvēt par indigo bērniem, bet var uzskatīt, ka notiek cilvēka evolūcija. Viens gan nav apšaubāms – viņi tiešām ir citādāki, nekā bija mūsu senči.
Mīļie vecvecāki, piebremzējiet!
«Vecākiem jāsaprot, ka nekas nav un nebūs kā iepriekš. Tie principi, pēc kuriem mēs audzinājām nāciju un veidojām paaudzes, vairs nav attiecināmi ne uz vienu pēc 2000. gada dzimušu bērnu. Šis gadsimts nāk ar citiem uzdevumiem un atšķirīgu izpratni par mākslu, politiku un daudzām citām mūsu ikdienas jomām,» strikti pasaka sertificēta numeroloģe Ineta Ventniece. Par «mēs» viņa dēvē tagadējo mazuļu un padsmitnieku trīs iepriekšējās paaudzes: vecvecvecākus, vecvecākus un daļēji – arī vecākus.
Pat tā paaudze, kurai gadsimta sākumā piedzima bērni, ļoti bieži nespēj viņus saprast, nemaz nerunājot par iepriekšējām. Tāpēc visvairāk jau vecvecākiem jāsaprot, ka viņiem dzīvojama sava dzīve un nevajag līst svešā baznīcā ar savu dziesmu grāmatu. Proti, atstājiet mazbērnu audzināšanu viņu vecāku ziņā! Tāpat jau vecāki savas atvases mēdz vērtēt, vadoties no savas paaudzes koda: izglītības, audzināšanas, ētikas un morāles normām. Lielākoties mammas, tēti un vecvecāki turpina šādi dzīvot un nerespektē bērnu un mazbērnu citādumu. Bet viņiem vajadzīga citāda pieeja audzināšanā, izglītošanā, attiecību uztverē.
«Ļoti daudzi piedzimst redzoši. Arvien vairāk tādu bērnu mūsu dzīvē ienāk un ienāks. Nevaram ignorēt šo faktu, jo bieži vien saistībā ar viņiem notiek, mūsuprāt, dīvainas lietas. Ja bērns saka: pa māju staigā gariņš, nevajag viņu apsmiet. Viņš runājas ar gariņiem un redz to, kas mūsu prātam nav izskaidrojams. Pie manis arvien vairāk klienti nāk un to stāsta. Kāda kliente dzīvo dzīvoklī, kur nomirusi sieviete. Viņas mazā meitiņa, ultrajutīgs bērns, sajūt šo sievieti. Bērnam viņa sapņos dara pāri, ver vaļā skapi, atgriež krānu. Jā, mēs to nevaram pārbaudīt, mēs tam it kā neticam, bet jaunā paaudze piespiež noticēt tam, ko mēs ar savu kreiso smadzeņu puslodi negribam pieņemt,» saka numeroloģe.
Jāpārvērtē izglītība
Tas, kas bija par labu atzīts iepriekš, tajā skaitā mācību grāmatas, kuras sarakstījuši vecie korifeji, nu būtu jāliek malā. Arī psiholoģijā 21. gadsimta bērniem vajadzīga cita pieeja un izpratne.
«Viņiem vajadzētu tādu izglītības sistēmu, kas ir balstīta uz izjūtām, jo lielākā daļa šo bērnu uztver ar sajūtām, dzīvo izjūtu līmenī. Viņi ar prātu neuztver. Un vecākiem jau ļoti laicīgi vajadzētu sākt uzticēties bērniem un ļaut atrast atbildi uz jautājumu, ko viņi grib darīt. Ticiet, viņi ir zinoši un spēj pateikt paši! Ja negrib spēlēt klavieres, uzspiest nevajag. Tā būs kļūda. Mums vecāki varēja uzspiest kaut ko darīt, bet šos bērnus ar varu, agresiju, nervozitāti stāvus iedzīsim kapā. Ja gribam veselu paaudzi, ir jāpārvērtē audzināšana un izglītība,» ir pārliecināta Ineta Ventniece. «Šā gadsimta bērnu kodos koncentrējas daudz divnieku. Tas nozīmē, ka cilvēks atrodas savā pasaulē un nereaģē uz apkārtējiem. Skolotājs var stāstīt stundā visu ko, bet, ja mazo cilvēku tas neinteresē, viņš neklausīsies. Skolotājs, protams, to pārmetīs, izsauks vecākus... Tādējādi bērni nepamatoti tiek vēl vairāk nozombēti.»
Viņa uzskata, ka lieti var noderēt «neklasiskās» pedagoģijas metodes – Montesori sistēma, valdorfpedagoģija. Pašlaik mācību forma ir darbs klasē, kur bērni ir kā ieslodzīti vienā vietā, bet skolotājs ir autoritāte, kurai jāpakļaujas. Numeroloģe rosina skolotājiem audzēkņus vērtēt kā līdzvērtīgas personības, nevis izglītošanā izmantot autoritāro modeli, tāpēc ka 21. gadsimta bērniem piemērotāks būtu diskusiju formāts, ar demokrātiskāku telpas iekārtojumu, kā arī, iespējams, biežākas sarunas skaipā. Skaidrs, ka vairāk vajadzētu izmantot modernās tehnoloģijas. Starp citu, pēdējos gados Latvijā attīstās izglītība tālmācībā. Sarunu ar mācību biedriem tiešām var uzturēt skaipā, tāpat arī konsultēties ar pasniedzējiem, saņemt mācību materiālus e-pastā, vien gala eksāmeni jākārto klātienē.
Tie jaunieši, kuri tagad mācās par skolotājiem, varētu mainīt skolēna un pedagoga attiecību modeli. Kāpēc tā? «Deviņdesmitajos gados dzimušie ir universālie bērni, garīgi attīstīti,” skaitļa 9 kodu īsumā raksturo numeroloģe. Ja vien tādiem vārdiem var izteikt prognozi, tad šie jaunieši saviem bērniem būs daudz saprotošāki vecāki. Tiešām, kā lai skolotājam iestāsta, ka bērna dzimšanas datos ir daudz divnieku, tāpēc viņš stundās norobežojas savā iekšējā pasaulē? Visticamāk, pedagogam radīsies secinājums ne tikai par audzēkni, bet arī par viņa vecākiem, kuri ar šādu atklāsmi pie viņa atnākuši. Savukārt 90. gados dzimušie sirdsgudrie jaunie cilvēki, pat ja neanalizēs bērna uzvedību ne pēc numeroloģijas, ne astroloģijas aspektiem, pieņems viņu bez nosacījumiem.
Uzmanību – veselība!
21. gadsimtā dzimušajiem ir ļoti jāsargā veselība. Īpaši tas attiecas uz 2000. gada bērniem. Viens divnieks, trīs nulles... Lielākajai daļai šā gadsimta bērnu krīzes periods varētu iestāties 2022. gadā.
Kā, cik vien iespējams, pasargāt sevi vai savu bērnu? Ir divas atbildes. Viena attiecas uz fizisku veselības aizsardzību, otra – uz ezotērisku. Vispirms par ezotēriku. Divnieka cilvēku klupšanas akmens ir pakļaušanās materiālajām interesēm. Un tad dzīve kādā brīdī sāk mācīt, pārmācīt un paspīdzināt. Tāpēc vajadzētu ievērot līdzsvaru starp baudīšanu (ak, kā Divniekam patīk baudas!) un garīgo dzīvi. Tiem, kuri būs izvēlējušies naudu, varu, mantu, «plastmasas bārbijas» vai «biezos» večus, 2022. gadā būs iespēja saņemt sapelnīto. Saudzējamā veselība, iespējams, saniķosies dramatiski.
Vēlreiz jāatgādina, ka šā gadsimta paaudzei jādzīvo ar sirdi un pēc izjūtām, nevis pasaule jāvērtē ar loģiku un prātu. Sirds čakras lološana kļūst par primāro uzdevumu. «Šinī gadsimtā ir grēks neko nejust. Vai esi atbildīgs par kādu, vai palīdzi citiem? Par to ir jādomā,» saka Ineta Ventniece.
Un nu – par veselības nostiprināšanas fizisko aspektu. Vecākiem jābūt tik gudriem, lai izvērtētu, vai bērni tiešām visos gadījumos jābaro ar antidepresantiem. Protams, ir slimības, kuru ārstēšanai vai apslāpēšanai spēcīgi medikamenti ir nepieciešami. Tomēr gadās, ka vecāki šo paaudzi līdz galam nespēj izprast un pieņemt, tāpēc ķeras pie zālēm. Lai nomierinātu nervus. Bērnam. Varbūt vispirms der pamēģināt nomierinošas nodarbes – relaksācija dabā, pie jūras, joga, cigun, Austrumu filozofija, gleznošana, peldēšana.
Neļauties vientulībai
21. gadsimta paaudzei vajadzētu meklēt domubiedrus, kopīgas nodarbes un turēties bariņā, jo šiem bērniem viskaitīgākā ir vientulība. Bērni nedrīkst ilgi atrasties savā pasaulē (kur, kā jau iepriekš rakstīts, viņiem dikti patīk uzturēties), jo ej nu sazini, kāds saslēgums ar kosmosu viņu galvā notiks. Vecāki ar laiku attopas, ka kaut kas nav kārtībā, bet kas? Vienkāršākā un ātrākā atbilde: bērns ir slims, viņš jāārstē. Laikam «depresija». Un mazais cilvēks tiek «uzsēdināts» uz antidepresantiem.
Un vēl. 21. gadsimta paaudzei ļoti nozīmīga ir ģimene – lai būtu abi vecāki. Tēta un mammas tranzīta attiecības viņiem kaitēs, jo tādā veidā tiks traumēta veselība, imunitāte, psihe.
Bīstamās baudas
Iespējams, jaunā gadsimta bērni seksuālās attiecības uzsāks daudz agrāk, nekā viņu opīši spēj pat iedomāties. Ineta Ventniece pieļauj, ka apmēram trešdaļa to pamēģinās nepieklājīgi agrā pusaudža vecumā. Vecākiem vēl un vēlreiz jāatceras, ka šī ir paaudze, kurai nozīmīgas ir baudas, izjūtas, attiecības. Tā ir viņu pasaule, tajā viņi jūtas kā zivis ūdenī. Baudām ir arī ēnas puse – narkotikas un cita veida atkarības. «Ja vecāki viņus palaidīs pašplūsmā, tad šos bērnus «savāks» iela,» brīdina numeroloģe.
21. gadsimta bērniem varētu veidoties atšķirīga izpratne par ģimeni. Jā, viņiem ir vajadzīga klasiska ģimene, kurā izaugt, bet paši gan viņi šajā jomā būs revolucionāri. Ģimenes modelis viņiem šķitīs grūti izprotams, tāpēc, iespējams, daudzi tādās attiecībās nedzīvos. «Vārdi «brīvās attiecības», tuvojoties 2020. gadam, paliks par normu. Tad dzims vairāk bērnu, arvien vairāk parādīsies homoseksuālisms, viens cilvēks veidos vairākas ģimenes jeb attiecības vienlaikus,» prognozē numeroloģe.
Labu vārdu nav par daudz
Ineta Ventniece aicina: «Mēs bērnus par daudz tirinām, gribam nolikt pie vietas, ja neklausa, bet nemēģinām atrast izskaidrojumu. Kāpēc nevaram bērnu samīļot? Šai paaudzei ir būtiski būt novērtētai. Vai tad grūti pateikt: cik tu esi labs, cik labi visu izmācījies, cik skaisti esi izdarījis, cik labi izskaties, cik tu esi gudrs! Bērnus nedrīkst raustīt, provocēt viņu nervu sistēmu, viņi jau tā ir ļoti jutīgi. Viņi jebko ļoti pārdzīvos, dziļāk nekā iepriekšējā paaudze. Ja pirms 2000. gada dzimušie varēja iet pāri līķiem, tad šī paaudze ir pilnīgi citādāka. Viņiem aktuāls ir cilvēks, daba, jaunā veida enerģija.»
Konsultēja sertificēta numeroloģe Ineta Ventniece