Zilaļģu ziedēšana Baltijas jūrā ir vēsturiska parādība, taču cilvēka darbības rezultātā šī procesa intensitāte strauji pieaug, skaidroja Latvijas Universitātes Jūras ekoloģijas laboratorijas vadītāja Elmīra Boikova.
Atpūtniekiem pie ūdenstilpēm arī pašiem jārūpējas par savu drošību – jāvēro, vai nav uzliktas brīdinājuma zīmes, ka peldēties nedrīkst vai nav ieteicams, jānovērtē ūdens kvalitāte. Siltajā laikā Rīgas jūras līča piekrastē ir savairojušās zilaļģes. Laikapstākļi sekmē to vairošanos – austrumu vēja dēļ Rīgas jūras līča piekrastē, no Jūrmalas līdz Kolkasragam, iespējama zilaļģu koncentrācija. Tās var būt arī ezeros, dīķos un upju līčos.
Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru ceturtdienas rītā ir +18..+22 grādi, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.
Situācija ar zilaļģēm Rīgas jūras līča piekrastē laika apstākļu, galvenokārt vēja ietekmē, var mainīties ļoti strauji, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis.
Pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka speciālisti 11.jūlijā apsekojuši peldvietas Daugavgrīvā un Vecāķos un konstatējuši, ka Daugavgrīvas pludmalē zilaļģu masveida savairošanās nav konstatēta un ūdens ir vizuāli tīrs, līdz ar to peldēšanās ierobežojumi nav jānosaka, informē pašvaldībā.
Sakarā ar karsto laiku, daudzās Rīgas ūdenstilpnēs, tostarp arī Rīgas kanālā un Daugavas krastos ievērojami savairojušās zilaļģes, kurām šobrīd ir ziedēšanas maksimums.
Pasaules Dabas fonds (WWF) publiskojis no satelīta uzņemtas fotogrāfijas, kurās redzams, ka ar zilaļģēm klāta teritorija stiepjas no Baltijas jūras dienvidu daļas līdz Somijai.