Krimas parlaments Ukrainai piederošo pussalu, kuru okupējis Krievijas karaspēks, pirmdien pasludinājis par neatkarīgu valsti - Krimas Republiku, kā arī pieņēmis lēmumu par visu tās teritorijā esošo Ukrainas valsts īpašumu "nacionalizāciju".
Krimas aneksija tiks veikta "nedēļas, divu" laikā, uzskata Krievijas parlamenta deputāts Kremļa partijas "Vienotā Krievija" politiķis Vjačeslavs Ņikonovs.
Svētdien Krimā notikušajā referendumā atbilstoši galīgajiem rezultātiem 96,77% tā dalībnieku nobalsojuši par pussalas pievienošanu Krievijai, pirmdien žurnālistiem pavēstīja referenduma organizēšanas komisijas priekšsēdētājs Mihails Mališevs.
Krimā pirmdienas rītā paredzēts pasludināt svētdien notikušā referenduma rezultātus, bet Krimas Augstākā padome rīta sēdē gatavojas pieņemt lēmumu vērsties pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina ar lūgumu pievienot Krimu Krievijas Federācijai, kas kopš 28.februāra faktiski okupējusi Ukrainai piederošo pussalu.
Vakardienas „referenduma” imitācija Krimā neatstāja nekādas cerības par tā iznākumu. Kaut vai tāpēc vien, ka jautājums bija noformulēts apmēram šādi: „Vai gribat pievienoties Krievijai – jā vai jā?” Kā zināms, vakar līdz vēlam vakaram Krimā notikušajā referendumā par Ukrainai piederošās pussalas turpmāko statusu 93% balsotāju atbalstījuši Krimas pievienošanu Krievija.
Apkopojot datus par vairāk kā pusi vēlēšanu iecirkņu Krimas autonomās republikas Centrālā vēlēšanu komisija ziņo, ka par Krimas pievienošanu Krievijai nobalsojuši 95,5 % balstiesīgo, vēsta vietējie mediji.
Doņeckā, Ukrainas austrumos, svētdien prokrievisko demonstrantu pūlis sagrābis apgabala prokuratūras un Ukrainas Drošības dienesta apgabala nodaļas ēkas.
Pie Ukrainas robežas aptuveni 60 tūkstoši Krievijas Federācijas karavīru turpina veidot operatīvi taktiskos grupējumus, dodoties ziemeļaustrumu un dienvidu virzienos.
Šodien Krimā, kur notiek referendums par pievienošanos Krievijai, valdot svētku atmosfēra, aģentūrai LETA teica Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Tatjana Ždanoka, kas devusies sekot līdzi notiekošajam šajā Ukrainas reģionā. Cilvēki sveicot viens otru un valdot pacilāta gaisotne.
Pēc Ukrainas Ministru Kabineta sēdes Iekšlietu ministrs Arsēnijs Avakovs paziņoja, ka Ukrainas robeža ar Krieviju pašreiz ir praktiski slēgta, turklāt apsardze robežā īpaši pastiprināta Luganskā un Harkovā, vēsta pravda.com
Referendumā jau nobalsojuši apmēram 45% Krimas iedzīvotāju, vēsta Ukrainas interneta ziņu portāls unian.net. Vislielākā aktivitāte vērojama Kerčā, kur nobalsojuši jau 65% iedzīvotāju, kā arī Feodosijā, kur nobalsojuši jau 51% iedzīvotāju.
Krimai līdzās esošajā Arabata strēlē sestdien no helikopteriem izsēdušies aptuveni 50 Krievijas karavīri, kas ieņēmuši pozīcijas ap vietējo gāzes sadales staciju, ziņo vietējie iedzīvotāji.
Svētdien paredzētais referendums par Krimas nākotni tiek uzdots kā iespēja vietējiem iedzīvotājiem izteikt savu viedokli, taču balsošanas biļetenā faktiski ir neiespējami nobalsot pret Krievijas kontroli šajā pussalā. Savukārt Eiropas Savienības līderi sākuši izstrādāt sankcijas pret Krieviju.