Rēzeknes novadā septembra sākumā nokritušo Krievijas dronu "Shahed" turpmāk izmantos dažādiem nolūkiem, tostarp arī kā uzskates materiālu aizsardzības resorā, skaidro Nacionālie bruņotie spēki (NBS).
Melos par Krievijas dona pamanīšanu pieķertie aizsardzības ministrs Andris Sprūds un Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš taisnojas, ka pie Ādažu poligona vārtiem ne pēkšņi piebraukušu, bet it kā pēkšņi iebetonētu bruņumašīnu pamanīt viņi patiešām spējot.
Šā gada 7. septembrī Latvijas teritorijā ieklīdušo (vai tomēr testēšanas nolūkā iesūtīto?), gandrīz 100 kilometrus nolidojušo un Gaigalavas pagastā nokritušo Krievijas dronu “Shahed”/”Geranja” var uztvert gandrīz kā augstāku spēku sūtītu zīmi lāča ziemas miegā guļošajai Latvijas aizsardzības sistēmai.
Kāpēc bruņotie spēki nenotrieca ar sprāgstvielām aprīkoto krievu dronu, kāpēc nebrīdināja par civilo aizsardzību atbildīgos? Šie bija tikai daži no neatbildētajiem jautājumiem pēc Krievijas palaistā drona nokrišanas Gaigalavā. Viena no nepateiktajām atbildes daļām slēpjas faktā, ka Militārajai policijai par nokritušo objektu paziņoja policija, savukārt tā saņēma zvanu no vietējā iedzīvotāja, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Lai arī nepatīkama un kļūdu pilna, šī bijusi laba mācībstunda nākotnei.
Aizsardzības sistēmas un Nacionālo bruņoto spēku iekšienē, ārpus komunikācijas, ir daudz lietu, kuras vajag mainīt un būs jāmaina, komentējot secinājumus pēc Krievijas drona nokrišanas Latvijas teritorijā, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Pirms dažām nedēļām Latviju pāršalca ziņa, ka Gaigalavā, Rēzeknes novadā nokritis Krievijas militārais drons. Lielāko sašutumu sabiedrībā raisīja fakts, ka drons netraucēti Latvijas teritorijā nolidojis ap 100 kilometriem.
Nacionālie bruņotie spēki (NBS) mācās no komunikācijas kļūdām nesenā Krievijas militārā drona incidenta laikā, piektdien intervijā Latvijas Radio pauda NBS Apvienotā štāba Informācijas analīzes un vadības departamenta priekšnieks, pulkvedis Māris Tūtins.
Pirmie secinājumi saistībā ar pār Latgali dreifējušo krievu "Shahed" tipa dronu varētu būt zināmi oktobra sākumā, skaidro Aizsardzības ministrija (AM).
Mācoties no Latvijā ielidojušā Krievijas militārā drona incidenta, Latvijai ir jāuzlabo novērošanas spējas, reaģēšanas mehānismi un komunikācija, šādu vērtējumu ceturtdien intervijā TV3 pauda NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.
Lietuvas aizsardzības ministrs Laurīns Kasčūns saistībā ar Krievijas trieciendrona ielidošanu Latvijā trešdien aicināja mainīt NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijas algoritmu.
Gar Latvijas austrumu robežu izbūves stadijā esošais žogs kalpo Valsts robežsardzes ikdienai - novērst nevēlamu personu plānus šķērsot Latvijas robežu. Tas nekalpo kā militārās pretmobilitātes objekts, TV24 raidījumā "Ziņu TOP" uzsver Iekšlietu ministrijas (IeM) parlamentārais sekretārs Igors Rajevs.
Ideālu risinājumu saistībā ar dronu ielidošanu valsts teritorijā nav bijis vismaz trīs NATO dalībvalstīs, žurnālistiem otrdien uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Latvijā ielidojušais "Shahed" tipa drons bija jānotriec, turklāt atbildīgo amatpersonu komunikācija un praktiskā rīcība bija novēlota un drīzāk atbilstoša 1940.gada mentalitātei, atzīst bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Komentējot krievu lidrobota nokrišanu Latvijas teritorijā, Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks otrdien norādījis, ka Krievija veic "cinisku izlūkošanu ar kauju", lai, izmantojot "salami taktiku", pārbaudītu, kad NATO patiesi būs gatava aizstāvēt savas robežas.
Latgales pašvaldību civilās aizsardzības komisijas joprojām nav saņēmušas oficiālu informāciju no Aizsardzības ministrijas (AM) par Latvijā ielidojušu Krievijas militāro dronu, otrdien preses konferencē apgalvoja pilsētas mērs Andrejs Elksniņš.
Nacionālā drošības padome (NDP) otrdien vienojās "aktualizēt un pilnveidot nepieciešamās procedūras", lai īstenotu efektīvāku pretdarbību bezpilota lidaparātu radītajiem drošības apdraudējumiem, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris.