Par inflāciju novembrī

Novembrī Latvijā pieredzēta šim periodam neierasta deflācija: salīdzinājumā ar oktobri, cenas vidēji kritušās par 0.4%. Savukārt, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novembri, cenas ir pieaugušas par 11.8%, kas nozīmē, ka kopš maija, kad gada inflācija sasniedza augstāko punktu pēdējo desmit gadu laikā, tā jau ir mazinājusies par 5,7 procentu punktiem. Turklāt jāatzīmē, ka iespējamo vēl straujāko gada inflācijas kritumu ierobežojis rudenim raksturīgais energotarifu paaugstinājums.

Sākoties sezonas atlaidēm un krītot pieprasījumam, cenas ir mazinājušās apģērbiem un apaviem. Svarīgi atzīmēt, ka naftas cenas pasaules tirgos turpina krist: naftas WTI kotējumi jau ir zem 45 ASV dolāriem par barelu, un esošās tendences ļauj sagaidīt arī turpmāku naftas cenu samazinājumu. Šim scenārijam realizējoties, degvielas cenas Latvijā varētu tuvināties 50 santīmiem par litru, kas vēl vairāk mazinās spiedienu uz inflāciju. Pēdējā mēneša laikā degvielas cenas vidēji kritušas par 12,8%, kas bija galvenais deflāciju veicinošais faktors novembrī.

Neapšaubāmi, ekonomiskā lejupslīde un straujš patēriņa kritums turpinās sekmēt cenu kritumu vienām preču un pakalpojumu grupām un daudz lēnāku cenu kāpumu citām. Tirgus apstākļos, kad patērētāji dramatiski pārskata savus tēriņus, vairākiem uzņēmējiem nāksies samazināt cenas gan tad, kad uzliktie uzcenojumi to atļauj, gan arī tad, ja būtu jāstrādā ar zaudējumiem.

Bieži vien dzirdams, ka cilvēki nejūt, ka gada inflācija valstī būtu samazinājusies. Pirmkārt, salīdzinot ar iepriekšējā gada cenām, pieaugums joprojām ir diezgan iespaidīgs. Otrkārt, ļoti būtiski, ka tādām precēm un pakalpojumiem, kuriem ir lielākais īpatsvars cilvēku patēriņa grozā, - piemēram, ar mājokli saistītu izdevumu, atsevišķu pārtikas produktu, - cenas vēl joprojām patiešām turpina pieaugt.

Acīmredzot - nākamgad gada inflācija noteikti sasniegs viencipara skaitli. Pat vairāk – deflāciju (cenu kritums mēneša laikā) mēs varētu pieredzēt ne tikai vasaras mēnešos vien. Novembra statistika parāda, ka šobrīd ekonomiskie procesi Latvijā nav salīdzināmi ar tiem procesiem, ko varējām vērot pēdējos 10-15 gados.

Svarīgākais