Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Jānis Rūniks

© Foto kolāža

Vēlos pastāstīt par Jāni Rūniku. Viņu esmu izvēlējusies, jo viņš ir manas vecvecvecmammas Annas Rūnikas brālis. Vēlos, lai pēc iespējas vairāk cilvēku zina viņa vārdu.

Jānis Rūniks dzimis 1895. gada 28. septembrī Skujenes pagastā un beidzis draudzes skolu. Pēc profesijas - zemkopis.

Pirmā pasaules kara laikā dienējis 7. Bauskas latviešu strēlnieku pulkā un lielinieku okupācijas laikā iesaistījies “zaļo” partizānu vienībās.

Vēlāk brīvprātīgi iestājies Latvijas armijā. 1919. gada 28. maijā 9. Rēzeknes kājnieku pulka sastāvā piedalījies cīņās pret bermontiešiem.


Jānis Rūniks tika atvaļināts 1921. gada 1. martā. Viņš bija zemkopis tēva mājās toreizējā Kosas pagasta “Kaņepēs” un pēc tam arī kļuva par Kosas pagasta Aizsargu nodaļas priekšnieku.

Pavēlē par apbalvošanu ar Lāčplēša Kara ordeni teikts, ka 1919. gada 8. novembrī pie Bulduru tilta dižkareivis Rūniks “viens no pirmajiem metās triecienā pāri tiltam, citus sev līdzi aizraudams; tika smagi ievainots ar sprāgstošu lodi”.

Vēsture mums vēlāk vēsta, ka 1941. gada 4. jūlijā sadursmē ar aizejošās sarkanās armijas vienību krits Mālpils nacionālais partizāns -Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Jānis Rūniks.

Kā arī 1941. gada 4. jūlijā uz kapa atklāta piemiņas plāksne, kas atkārtotās komunistiskās okupācijas laikā, domājams, iznīcināta, un viņš tika apbedīts brāļu kapos Mālpilī.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1996. gadā atkal uzstādīts granīta piemiņas akmens.

Lāčplēša kara ordeņa kavalieri Mālpils novadā

Armijas pakāpe

Vārds, uzvārds

Dati

Ģenerālis

Rūdolfs Klinsons

1889-1941

Pulkvedis leitnants

Edvīns Aleksandrs Mednis 1897-1967

Kapteinis

Frīdrihs Freimanis 1890-1973

Kapteinis

Jānis Grunte 1893-1942

Kapteinis

Pauls Valdmanis 1884-1942

Virsseržants

Kārlis Berners 1899-1939

Seržants

Mārtiņš Zuters 1892-1972

Kaprālis

Ervīns Freimanis

1892-1941

Dižkareivis

Jānis Rūniks

1895-1941

Latvijas Brīvības cīņu varoņiem

Latvijas simtgadē

Viedokļi

Šo rindu autors ir Greenpeace biedrs. Esmu viens no 3 miljoniem cilvēku uz zemeslodes, kas parakstījuši vēstījumu pasaules valstu valdībām, aicinot pārtraukt dziļjūras ieguvi (deep sea mining). Čakli sekodams līdz konferences norisei, ar savu parakstu protestējot pret Francijas valdības liegumu Greenpeace kuģim Arctic Sunrise iebraukt Nicas ostā, biju jau atmetis domu rakstīt Latvijas mēdijos par šīs konferences mērķiem un vājo rezultātu. Bet man par milzīgu prieku un patīkamu pārsteigumu, Latvijas Ārstu 10. kongresa atklāšanas plenārsēdē Pasaules latviešu ārstu un zobārstu asociācijas prezidents, Halifaksas (Kanāda) universitātes profesors, reimatologs Juris Lazovskis (viņš arī mana skolotāja, izcilā latviešu internista Ilmāra Lazovska dēls) savā lekcijā pieskārās gan ANO Okeāna konferencei, gan nepieciešamībai aizliegt dziļjūras ieguvi. Ārsti visā pasaulē ir ne tikai sabiedrības daļa, kas rūpējas ne tikai par cilvēka veselību, bet ir nozīmīgākā ļaužu grupa, kas cenšas saglabāt zemeslodes ekosistēmu nākamajām paaudzēm.

Svarīgākais