Šī gada 26. jūnijā tika atzīmēta Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Statūtu parakstīšanas 80. gadadiena. ANO Statūtu parakstīšana un pašas ANO dibināšana apliecināja starptautiskās sabiedrības nelokāmo apņemšanos izbeigt kara šausmas un veicināt sadarbību, iezīmējot jaunu vēsturisku laikmetu, kurā valstis vienojas miera un attīstības vārdā.
80 gadus vēlāk, mainoties starptautiskajai situācijai, ANO Statūtu mērķi un principi joprojām ir aktuāli - tie kļuvuši par pamata vadlīnijām starptautisko attiecību veidošanā un ir būtisks balsts starptautiskās kārtības stabilitātei.
Ķīna bija pirmā valsts, kas parakstīja ANO Statūtus. Mums ANO dzimšana - par ļoti augstu dzīvību cenu - ir īpašas nozīmes notikums. Laikā no 1931. līdz 1945. gadam Ķīna varonīgi pretojās Japānas militaristu agresijai 14 gadus, par to samaksājot ar 35 miljonu karavīru un civiliedzīvotāju dzīvībām. Šajā laikā Ķīna piesaistīja lielāko daļu Japānas bruņoto spēku ārpus tās teritorijas - tieši Ķīnā, Austrumu frontē Otrajā pasaules karā. Ķīna sniedza milzīgu ieguldījumu Antifašistiskā kara uzvarā.
80 gadus pēc ANO dibināšanas pasaule ir pieredzējusi daudzas grūtības, taču nav atkārtoti nonākusi līdz globālam karam. Tas skaidri parāda, ka cilvēces nākotne ir cieši saistīta un ka daudzpusēja sadarbība ir pareizais veids, kā risināt globālus izaicinājumus. Ķīna vienmēr ir stingri ievērojusi starptautisko attiecību normas un uzticami pildījusi savus starptautiskos pienākumus. Tā ir lielākais miera uzturētāju devējs starp piecām ANO Drošības padomes pastāvīgajām dalībvalstīm, otra lielākā iemaksu veicēja ANO budžetā, kā arī izceļas ar labāko drošības rādītāju starp lielvalstīm. Kopš Ķīnas Tautas Republikas dibināšanas tā nav sākusi nevienu karu un nav piesavinājusies nevienu svešu teritoriju. Mūsdienās Ķīna virzās uz mūsdienīgu attīstību ar miermīlīgas attīstības ceļu. Mēs uzskatām, ka jo nemierīgāka un sarežģītāka kļūst starptautiskā situācija, jo svarīgāk ir aizstāvēt ANO autoritāti, stingri atbalstīt ANO centrālo lomu starptautiskajā sistēmā, starptautisko kārtību, kas balstīta uz starptautiskajām tiesībām, un pamatnormas, kuru pamatā ir ANO Statūtu mērķi un principi.
Ir izskanējuši apgalvojumi, ka Ķīna it kā mēģina "pārveidot" pēckara starptautisko kārtību vai pat radīt jaunu. Tas ir pilnībā nepamatoti. Ķīna attīstās esošajā starptautiskajā kārtībā, tā ir tās ieguvēja un aizstāve. Nenoliedzams fakts ir tas, ka Taivānas atgriešanās Ķīnas sastāvā 1945. gadā ir Otrā pasaules kara uzvaras rezultāts un neatņemama pēckara starptautiskās kārtības daļa. Vairāki starptautiskajās tiesībās juridiski saistoši dokumenti, tostarp Kairas deklarācija, Potsdamas deklarācija un Japānas kapitulācijas akts 1945. gadā, visi apliecina Ķīnas suverenitāti pār Taivānu un veido pēckara kārtības pamatu. Pašreizējā starptautiskā kārtība apliecina "vienas Ķīnas" principu, un Ķīnai nav pamata to mainīt vai pieļaut tās izmaiņas.
Šodien pasaule piedzīvo pārmaiņas, kādas nav redzētas gadsimtu laikā. Vienpusējība, protekcionisms un hegemoniska iebiedēšana pieaug, nopietni apdraudot starptautiskos noteikumus un iedragājot pasaules ekonomikas stabilitāti un atveseļošanos. Pasaule atkal ir nonākusi izšķirošā krustpunktā. Jo nemierīgāki ir laiki, jo lielāka nepieciešamība pēc solidaritātes. Prezidents Sji Dzjiņpins ir izvirzījis ideju par kopienu ar kopīgu nākotni cilvēcei, kā arī Globālās attīstības iniciatīvu, Globālās drošības iniciatīvu un Globālās civilizācijas iniciatīvu. Tās ir Ķīnas iniciatīvas, lai kopīgi risinātu globālos izaicinājumus un veidotu labāku pasauli - tādu, kas balstās uz vienlīdzīgu un kārtīgu daudzpolāru pasauli un iekļaujošu ekonomisko globalizāciju, kas sniedz labumu visiem. Šīs iniciatīvas gūst arvien plašāku atzinību un atbalstu dažādās valstīs.
Šogad aprit 50 gadi kopš Ķīnas un Eiropas Savienības diplomātisko attiecību nodibināšanas. Ķīna vienmēr ir uzskatījusi Eiropas valstis, tostarp Latviju, par partneriem. Gan Ķīna, gan ES atbalsta daudzpusīgumu un ekonomisko globalizāciju. Laba un stabila Ķīnas-ES sadarbība nāk par labu abām pusēm un arī visai pasaulei.
Pavisam nesen Latvija tika veiksmīgi ievēlēta par ANO Drošības padomes nepastāvīgo locekli 2026.-2027. gadam, un Ķīna par šo kandidatūru nobalsoja. Ķīnas puse ir gatava sadarboties ar Latviju, lai īstenotu patiesu daudzpusīgumu, aizstāvētu ANO centrālo lomu, veicinātu globālu pārvaldību, kas balstīta uz plašu konsultāciju, kopīgu ieguldījumu un dalītiem ieguvumiem, un strādātu pie taisnīga un ilgtspējīga globālo konfliktu, tostarp Ukrainas krīzes, risinājuma. Kopīgiem spēkiem mēs varam sniegt stabilitāti mainīgajai un nemierīgajai pasaulei, iedvest pozitīvu enerģiju taisnīgākas un līdzsvarotākas globālās pārvaldības sistēmas veidošanā, virzīties uz kopīgas nākotnes kopienas vīziju un sagaidīt vēl gaišāku nākotni.