3 Purvīša gleznas, kas piesaista jauniešu uzmanību

© Kaspars Krafts/F64

Vilhelms Purvītis (1872–1945) ir Nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs, kā ari atzīts par vienu no galvenajām personībām Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā ,vēsta Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Sākumā, mēs ar vidusskolas klasēm devāmies, uz ekspozīciju, kura ir veltīta latviešu rakstnieka Jāņa Akuratera dzīvei un daiļradei. Māju savai ģimenei dzejnieks Jānis Akuraters uzbūvēja 1933. gadā pēc arhitekta Vernera Vitanda iecerēm, kura tika restaurēta 2017. gada 31. augusta.

Jāņa Akuratera muzeju apskatot, tālāk mēs devāmies uz izstādi “PURVĪTIS”, kura veltīta izcilam latviešu ainavistam Vilhelmam Purvītim 150.gadu jubilejā. Tajā mēs varējām apskatīt izcilākākos Purviša darbus, kuri bija saglabājušies, līdz mūsdienām, kā arī aplūkot vienu no izcilākākajiem Purvīša sienu gleznojumiem, kas rotā 3. stāva vestibilu, -1907. gadā radīto ainavu “Kokneses pilsdrupas”.

Toties, aptaigājot visu izstādi man pašam vissvairāk iepatikās šīs trīs Purvīša gleznas, jo skatoties uz tām, tu varēji izsprast, kādēļ Vilhelms Purvīts tiek cienīts Latvijas un citu Eiropu valstu kūltūrā.

Kārlis Driķis

Kārlis Driķis

Kārlis Driķis

Viedokļi

Šo rindu autors ir Greenpeace biedrs. Esmu viens no 3 miljoniem cilvēku uz zemeslodes, kas parakstījuši vēstījumu pasaules valstu valdībām, aicinot pārtraukt dziļjūras ieguvi (deep sea mining). Čakli sekodams līdz konferences norisei, ar savu parakstu protestējot pret Francijas valdības liegumu Greenpeace kuģim Arctic Sunrise iebraukt Nicas ostā, biju jau atmetis domu rakstīt Latvijas mēdijos par šīs konferences mērķiem un vājo rezultātu. Bet man par milzīgu prieku un patīkamu pārsteigumu, Latvijas Ārstu 10. kongresa atklāšanas plenārsēdē Pasaules latviešu ārstu un zobārstu asociācijas prezidents, Halifaksas (Kanāda) universitātes profesors, reimatologs Juris Lazovskis (viņš arī mana skolotāja, izcilā latviešu internista Ilmāra Lazovska dēls) savā lekcijā pieskārās gan ANO Okeāna konferencei, gan nepieciešamībai aizliegt dziļjūras ieguvi. Ārsti visā pasaulē ir ne tikai sabiedrības daļa, kas rūpējas ne tikai par cilvēka veselību, bet ir nozīmīgākā ļaužu grupa, kas cenšas saglabāt zemeslodes ekosistēmu nākamajām paaudzēm.

Svarīgākais