Otrdiena, 16.aprīlis

redeem Alfs, Bernadeta, Mintauts

arrow_right_alt Viedokļi

Nacionālistu uzvara ir neizbēgama

Gan dabas, gan sabiedriskajos procesos varam saskatīt divas vienlaikus pastāvošas tendences, ko nosacīti varam apzīmēt kā augšupejošu un lejupejošu virzību.

Viena veida formas un formācijas (augi, dzīvnieki, ideoloģijas, sabiedriskās iekārtas) sairst, dodot vietu cita veida formām un formācijām. Šiem procesiem ir dažāds ātrums un apjomi.Tautas pasaules uzskatā cikliski mainās dominējošās vērtību sistēmas. Vēsture rāda, ka periodiski viens otru vadošajās pozīcijās nomainījis nacionālistiskais un kosmopolītiskais pasaules skatījums.

Ko vienā periodā radījusi nacionālā garīgā un materiālā kultūra, to nākamajā periodā tiecas noārdīt masu kosmopolītiskā sistēma. Noārda to, kas nav līdz galam novērtēts, apzināts un sargāts nacionālās kultūras ietvaros. Kosmopolītiskais faktiski var pastāvēt tikai tik ilgi, kamēr liesmo nemitīgi radošais nacionālās pārliecības un kultūras pavards. Un kas gan mēs būtu bez nacionālo domu auklējušajiem jaunlatviešiem, bez nacionālajā pārliecībā balstītās pirmskara Latvijas, bez nacionāli motivētās Trešās Atmodas, bez mūsu nacionālajām tradicionālās kultūras bagātībām, bez pirmskara Latvijas inteliģences, kuru devums kā inerce turpina mūs virzīt arī šodien? Tas, ko piedzīvojam pašlaik, ir brīdis, kad globālu procesu rezultātā tiek noārdīta mūsu tautsaimniecība, morāle un valsts - vērtības, kuras neesam pietiekami augstu novērtējuši, par kurām neesam nemitīgi cīnījušies.

Vienlaikus šim sairumam varam novērot arī augšupejošo virzību; aizvien vairāk cilvēku, ne tikai Latvijā bet arī citur pasaulē sāk apzināti pievērsties nacionālajām vērtībām politikā, kultūrā un saimniecībā. Pirmo reizi Eiropas Parlamenta vēlēšanās labus rezultātus un deputātu vietas ieguvušas vairākas nacionāli orientētas partijas. Parlamentā pārstāvētas Lielbritānijas, Itālijas, Francijas, Austrijas, Ungārijas, Rumānijas, Nīderlandes, Dānijas, Polijas, Slovākijas un Čehijas pretimigrācijas un eiroskeptisko viedokli aizstāvošas partijas. Latvijā pašvaldību vēlēšanās nacionālo spēku saraksti ieguvuši pārstāvniecību piecpadsmit pašvaldībās. Varam vērot arī to, ka aizvien ciešāka kļūst nacionāli domājošo biedrību un partiju sadarbība, aizvien spēcīgāka kļūst latviešu kustība, kas garīgo pamatu veido tautas tradīcijās. Tas viss ir skaidra liecība tam, ka latviešu nacionālie centieni jau pārskatāmā nākotnē kulminēs jaunā kvalitātē un tiks ielikti pamati Latvijai, kuru ikviens latvietis ar lepnumu varēs saukt par savu valsti. Jāapbēdina nelabvēļi; mums būs sava valsts, jo nacionālistu uzvara ir neizbēgama, kā rīta iestāšanās pēc nakts!