48 stundas pirms tiesas par atbrīvošanu, Kristīni izdos Dienvidāfrikai! Sieviete sāk badastreiku

 
©Romāns Kokšarovs/F64

12. februārī, tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā paredzēts pieņemt lēmumu par to, vai Kristīni Misāni atbrīvot un viņa sev pienākošo sodu jau ir izcietusi, sievieti izdos Dienvidāfrikai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Prasību spēkā uztur Dānijas prokuratūra, kura šobrīd ar visiem iespējamiem līdzekļiem mēģina panākt, lai Kristīne tiktu izdota Dienvidāfrikai. Ar mērķi pievērst uzmanību Eiropas Savienības pilsoņa tiesību ievērošanai, kas aizliedz izdošanu uz 3. pasaules valstīm, Kristīne Misāne no šodienas sāk badastreiku.

Izdošana 48 stundas pirms tiesas sēdes ir spļāviens sejā gan Kristīnei, gan Latvijai, skaidri parādot, ka Dānijas ģenerālprokuratūras skatījumā mūsu valsts iedzīvotāji nav Eiropas Savienības (ES) pilsoņi, kuru tiesības jāaizsargā.

Turpina Mārīte Batraka, Kristīnes māsa: “Šāda rīcība no Dānijas prokuratūras puses ir vairāk nekā šokējoša. Dānijai bija visas iespējas sadarboties ar Latviju un novērst Eiropas Savienības pilsones izdošanu uz Dienvidāfriku, ievērojot viņas tiesības, tomēr tiek atrasti mērķtiecīgi veidi, kā gaidāmo tiesu padarīt par formālu. Tieši tas notiks 14.februārī - ir likumīga iespēja Kristīni atbrīvot, bet tiek darīts viss, lai to nepieļautu. Divas dienas pēc tam, kad Kristīne jau būs nodota iznīcībai Dienvidāfrikai, par kuras ieslodzījumu vietām trauksmi ir cēlusi gan ASV, gan starptautiskās organizācijas ANO, “Human Rights Watch”, “Amnesty International”, būtu jālemj, vai Kristīne savu sodu, šobrīd vairāk nekā gadu esot apcietinājumā Dānijā, nav jau izcietusi.”

Jāatgādina, ka Dienvidāfrikā par bērnu nolaupīšanu, neskatoties uz to, ka tas tika darīts viņus glābjot no vardarbības, Kristīnei draud 15 gadi apcietinājumā. “Mūsuprāt, šī Dānijas prokuratūras nekaunīgā rīcība kārtējo reizi apliecina, kāpēc Dānija nav izgājusi uz sadarbību ar Latvijas pusi - ir pamatotas bažas, ka Dāniju un Dienvidāfriku vieno politiska vienošanās. Dienvidāfrika savulaik izdeva Dānijai smagos noziegumos apsūdzēto Dānijas pilsoni Britu Nielsenu. Kristīne, ļoti iespējams, ir kļuvusi par šīs politiskās vienošanās darījuma objektu,” atgādina M. Batraka.

Ar mērķi pievērst uzmanību Eiropas pilsoņa tiesību pārkāpumiem Eiropas Savienības ietvaros, Kristīne Misāne no šodienas uzsāks badastreiku. Starptautiskās organizācijas savos atzinumos ir norādījušas, ka ieslodzījuma vietas Dienvidāfrikā pārkāpj cilvēktiesības. Arī Kristīnei sniegtās garantijas par cietuma kameru kopā ar 18 citām ieslodzītajām, viņai nodrošinot 4.4 m2 personīgās telpas, viņu var nepasargāt no ziņojumos secinātā par iespējamo vardarbību ieslodzījuma vietā.

“Šajā sarežģītajā cīņā nav gūta atbilde par to, kā ES valstis aizsargā savus pilsoņus no izdošanas uz 3. pasaules valstīm? Saistošās ES regulas nosaka, ka to nevar darīt, un tas ir rupjš cilvēktiesību pārkāpums. ES dalībvalstu iedzīvotāji līdz šim jutušies droši un pārliecināti par tiesiskumu ES robežās, tomēr situācija ar Kristīni pierāda pretējo - pat Eiropas Cilvēktiesību tiesa jau vairākas reizes ir atteikusi pieņemt izskatīšanai Kristīnes lietu. Ir satraucoši apzināties, ka Kristīnes vietā faktiski var nonākt ikviens no mums, un paļāvība uz cilvēktiesību ievērošanu un tiesisko aizsardzību ES ietvaros ir izrādījusies liela kļūda,” tā M. Batraka.