Cilvēktiesību konvencijā nepastāv tiesības uz viendzimuma “laulībām”

Biedrība “Asociācija Ģimene” un Eiropas pilsoņu iniciatīvas (EPI) “Mamma, Tētis un Bērni” komitejaatzinīgi novērtē šodienas Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lēmumu lietā Chapin un Charpentier pret Franciju (Appl. Nr. 40183/07), kurā skaidrots, ka Eiropas Cilvēktiesību konvencijā jēdzienam “laulība” nav citas nozīmes kā vien savienība starp vīrieti un sievieti.

Lietā, kurā 2004.gadā kādas Francijas pašvaldības mērs reģistrēja tā saucamās viendzimuma “laulības”, neskatoties uz to, ka tajā laikā (t.i., pirms strīdīgā Taubira likuma, kas tika pieņemts 2013.gadā) Francijas normatīvais regulējums neparedzēja tiesisku pamatu šāda veida “laulībām”. Tam sekoja Bordo tiesas lēmums, kas pēc prokuratūras lūguma atzina šīs “laulības” par spēkā neesošām.

Piesakot savu prasību, kas tika iesniegta Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), divi pieteicēji izteica pretenziju, ka Bordo tiesas lēmumā saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 12.pantu pārkāptas viņu tiesības laulāties un dibināt ģimeni, un saskaņā ar 8.pantu ir pārkāptas tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi. Taču ar šodienas spriedumu ECT ir apstiprinājusi, ka jēdzienam “laulība” 12.panta izprantē ir skaidra un nepārprotama nozīme: tā ir savienība starp vīrieti un sievieti. Tas tā bija 1950.gadā, kad Eiropas Cilvēktiesību konvencija tika pieņemta, un tā tas ir arī tagad.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Mamma, Tētis un Bērni” komitejas prezidente Edīte Frivaldski,komentējot ECT spriedumu, saka:“Liels gandarījums redzēt, ka ECT apstiprina mūsu iniciatīvas vēsti: laulība ir kaut kas unikāls un īpašs. Viens no laulības mērķiem ir nodrošināt vidi, kurā bērni var augt laimīgi, jo tas ir bērnu interesēs - augt mīlestībā, kopā ar savu mammu un tēti. Eiropas Cilvēktiesību konvencija neparedz juridisku pamatojumu, lai izdarītu spiedienu uz nacionālajiem likumdevējiem laulības jēdziena maiņai. Ja kādās aprindās tiek apgalvots, ka viendzimuma “laulības” ir cilvēktiesības, tad šie apgalvojumi neatbilst patiesībai, tie nav tiesiski pamatoti.

Iniciatīvas komitejas ģenerālsekretāre Marija Hildingsone piebilst: “Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 12.pants skaidri norāda uz ģimenes un laulības savstarpējo saistību. Tādēļ šodienas ECT lēmums apliecina jēdziena “ģimene” nozīmi: tā balstās laulībā starp vīrieti un sievieti, un radniecības saitēm.”

Kā jau iepriekš ziņots, 2016.gada aprīlī uzsākta Eiropas pilsoņu iniciatīva “Mamma, Tētis un Bērni”, kuras laikā Eiropas pilsoņi tiek aicināti parakstīties par vienotu laulības un ģimenes definīciju - laulība ir viena vīrieša un vienas sievietes savienība, un ģimene ir balstīta laulībā un dzimtas saitēs. Iniciatīvas autori ir pilsoņi no septiņām Eiropas Savienības valstīm - Ungārijas, Slovākijas, Zviedrijas, Polijas, Francijas, Horvātijas un Portugāles. Tās oficiālais pārstāvis Latvijā ir biedrība "Asociācija Ģimene".

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais