Pirmais cūku gripas izraisīto komplikāciju upuris ir miris arī Latvijā, un šī vēsts noteikti liek saspringt sabiedrībai, kura vērojusi tikai ziņās pasaules milzīgo ažiotāžu, ko citviet izraisījusi šī saslimšana.
Sieviete, kura šo gripas paveidu "atvedusi" no Kaļiņingradas apgabala Krievijā, diemžēl nepārcieta saslimšanu. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tik bēdīgs rezultāts, – nesavlaicīga vēršanās pie mediķiem un mediķu nesavlaicīga un nenopietna attieksme pret šo saslimšanu.
Būtībā šis ir viens no galvenajiem iemesliem arī, kāpēc Latvijā būtu jābaidās no cūku gripas. Ne jau tāpēc, ka šī kaite būtu kas ļoti smagāks par tradicionālo sezonālo gripu. Nebūt ne, mediķi to uzsver. Bet diemžēl Latvijā ir ļoti zema medicīnisko pakalpojumu pieejamība, un tas ir viens no būtiskiem iemesliem, kāpēc cilvēkiem ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar pretgripas profilaksi. Pārāk daudz esam sabaidīti ar maksas medicīnu vienmēr un visur, kas veido nelabvēlīgu fonu pandēmiskai saslimšanai.
Otrs – Latvijā arī par naudu nav pieejama vakcīna pret konkrēto A(H1N1) gripas vīrusu. Latvija, tāpat kā citas Baltijas valstis, ir uzskatījusi, ka tai šāda vakcīna nav nepieciešama, un tā vietā aicina vakcinēties pret parasto sezonālo gripu. Protams, neesmu mediķe, tomēr, šķiet, atmiņa neviļ – iepriekšējās gripas sezonās infektologu skaitāmpantiņi par nepieciešamību ikgadēji vakcinēties saistījās tieši ar uzsvaru – šī gripa ir citāda nekā pērn, tāpēc vajadzīga cita pote, iepriekšējā neder... utt. Kāpēc tad tagad pēkšņi parastā pretgripas vakcīna der arī pret pandēmisko cūku gripas vīrusu? Tikai tāpēc, ka vakcīnu biznesā ir gluži kā bodītē, kurā labas preces ir visas, kuras pārdotas?
Tomēr uzskats, ka Latvijai nav jāiepērk neviena no trīs Eiropā reģistrētajām vakcīnām pret cūku gripu, nostāda Latvijas sabiedrību tādā "otrās šķiras kompānijas" statusā. Sak, gan jau iztiks. Iespējams, ka iztiks. Bet sabiedrības atstāšana bez izvēles neliecina, ka vara to augstu vērtē. Kas, protams, nav pārsteigums.
Trešais – Latvijā farmācijas haizivīm nekādi cilvēcības likumi nav rakstīti. Tās izmanto jebkuru iespēju iedzīvoties, un lielākā daļa ir paaugstinājušas cenas pretvīrusu un pretgripas medikamentiem. Kaimiņvalstī Krievijā, kur cūku gripas ažiotāža arī sasniegusi ievērojamus mērogus, izteikta valstiska griba šīs medikamentu cenas mazināt. Jā, var jau teikt, ka nav ko skatīties uz tādu valsti kā Krievija, – tur citi likumi un citi tikumi. Taču vismaz valstiski bargu viedokli par vēlmi iedzīvoties uz cilvēku veselības rēķina Veselības ministrija varēja izteikt. Lai gan – ak, ko nu vairs Veselības ministrija var pateikt. Ar taupību Latvijā tiek attaisnota necilvēcība gan plānotās medicīnas liegšanas jomā, gan vērienīga veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības mazināšana. Tāda lieta kā zāļu cenas un to paaugstināšana pretgripas medikamentiem tad izskatās pēc sīkas cūcības pret cūku gripas skartajiem un sabiedētajiem.
Jauki, protams, ka Veselības ministrija savā mājaslapā izskaidro cūku gripas simptomus un profilaksi. Bet būtu labi, ja tiktu precīzi nosaukts arī profilakses medikamentu saraksts, lai cilvēki, piemēram, nemestos pirkt remantadīnu, kurš, pēc jaunāko pētījumu datiem, pret A(H1N1) gripu neko nelīdz.
Latvijas sabiedrībai cūku gripas pandēmijā faktiski jāpaļaujas tikai uz cūkas laimi. Nekādas citas iespējas medicīnisku pakalpojumu veidā pagaidām nav uzskatāmi samanāmas.