Sestdiena, 13.aprīlis

redeem Egils, Egīls, Nauris

arrow_right_alt Viedokļi

Šodien AZOVA ir arī Latvijā

© Publicitātes foto

2022. gadā AZOVA karavīru atbalsta brīvprātīgie tika apvienoti labdarības iniciatīvas ietvaros “Support AZOV”. Šī ir brīvprātīgo koordinācijas platforma, kuras mērķis ir palīdzēt AZOVA karavīriem, ievainotajiem un Ukrainas kritušo aizstāvju ģimenes locekļiem, kas pieder azoviešu vienībām.

Projekta “Support AZOV” idejiskais iedvesmotājs un iniciators ir pirmais komandieris un pulka AZOV dibinātājs Andrejs Bileckis (Андрій Білецький). Fonda koordinatora amatu ieņem Oļegs Petrenko (Олег Петренко), bataljona AZOV veterāns un publiska persona.

Šodien kustība “Support AZOVA ir kļuvusi starptautiska. Arī Latvijā ir izveidota Latvijas Azova atbalsta grupa, kuru atbalsta biedrība “Brīvā Ukraina Eiropā”, biedrība “Labdarības lapa”, “Ukrainas atbalsta biedrība” un Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība, kā arī zemessargi un citi brīvprātīgie.

PAR AZOVA PULKU

Ukrainas Nacionālās gvardes leģendārā bataljona “AZOVA” ceļš sākās 2014. gada 5. maijā Berdjanskas pilsētā kā Iekšlietu ministrijas speciāla policijas patruļdienesta (BPSMOP) bataljonam. 2014. gada 17. septembrī ar Ukrainas Iekšlietu ministra rīkojumu bataljons “AZOV” tika reorganizēts un paplašināts par IeM speciālo uzdevumu milicijas pulku “AZOV”. 11.novembrī Ukainas Iekšlietu ministrs parakstīja rīkojumu par AZOV pulka nodošanu Ukrainas Nacionālajam gvardei un tā komplektēšanu atbilstoši kaujas brigādes struktūrai.

AZOV pulka karavīri 2014. gada jūnijā atbrīvoja Mariupoli - tolaik pusmiljona iedzīvotāju pilsētu Ukrainas austrumos. Piedalījās kaujas operācijās Širokinas, Marijinkas, Ilovaiskas, Pavlopiļas, Kominternovo, Granitnes un citu pilsētu rajonos.

No 2014. gada līdz 2019. gadam Azova pulkā, cīnoties par dzimteni,

savas dzīvības ziedoja 38 karavīri;
vairāk nekā 300 tika ievainoti;
vairāk nekā 150 saņēma augstākos Ukrainas apbalvojumus par drosmi;
vairāk nekā 1700 saņēmuši Nacionālās gvardes apbalvojumus.

Šajā laikā AZOV pulkā bija četri komandieri:

Andrejs Bileckis (Андрій Білецький) (dibinātājs);

Igors Mihailenko (Ігор Михайленко);

Maksims Žorins (Максим Жорін);

Deniss Prokopenko (Денис Прокопенко).


Azova pulka nomelnošanas kampaņa.

No 2016. gada līdz pat šai dienā pret šiem Ukraiņas varoņiem kreisie liberāļi kopā ar Kremļa propagandistiem veic aktīvu AZOV pulka nomelnošanas kampaņu, kurā ir iesaistījušies arī mūsu kreisie propagandisti no Re:baltica, LTV1 žurnālists Iļja Kozins un Delfi.ru. Pat neskatoties uz “Azova” karavīru pašaisliedzību un drosmi, kuru apbrīno jau visa pasaule, šie propagandisti viņus joprojām dēvē par “nacistiem”, ignorējot pat to, ka AZOV pulks ir daudznacionāla vienība, kuras karavīri ir dažādu reliģiju un konfesiju pārstāvji, tai skaitā arī ebreji.

Jāpiezīmē, ka Japānas valdība atvainojās AZOV pulkam, ka bija to atzinusi par teroristisku organizāciju, balstoties uz propagandistu safabricētiem ideoloģiskiem materiāliem.


Azova pulka simbolika.

AZOV izmanto simbolu "Nācijas Ideja", kas Ukrainā ir labi pazīstams kopš viduslaikiem. Šī ir monogramma, kas tiek veidota no divu burtu savienojuma "I" un "N" tādā formā, kāda tiem bija laikā, kad tika lietots vecais ukraiņu alfabēts (līdz XVIII gadsimtam).

Ukrainas aristokrāti izmantoja šo zīmi kā sava ģerboņa elementu. Tie ir uzskaitīti Alberta Vijuka-Kojaloviča ģerboņu kolekcijā "Herbarz rycerstwa Wielkiego Księstwa Litewskiego" 1650. g. - šādus ģerboņus izmantoja Oļševsku, Gurkivu, Voinivu-Jaseņicku un Biļikoviču dzimtas. Šīs ģimenes dzīvoja Volīnas un Kijevas apgabala teritorijā. Bet ir zināmi arī agrāki šī ģerboņa izmantošanas piemēri - ar ģerboņa simbolu, kas pilnībā atbilst Nācijas Idejas simbolam, bija zemes tiesneša Andrija Biļikoviča zīmogs 1601. gadā (sk.attēlā).

Pēc Ukrainas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā dažādi ukraiņu nacionālistu un konservatīvie spēki sāka izmantot zīmi "Nācijas Ideja" kā neformālu Ukrainas nacionālisma simbolu. Viņu interpretācijā tas nozīmē solījumu būt lojālam pret savu tautu līdz nāvei un pasargāt tos no jebkādiem ienaidniekiem.

AZOV bataljons sākotnēji izmantoja "Nācijas Ideju" tās klasiskajā zīmējumā. Vēlāk sāka izmantot arī “uzbrūkošās Nācijas ideju”. Tieši “uzbrukums” kļuva par pamatu simbolikai, kuru kopš 2022. gada izmanto “AZOV Support” fonds un arī azoviešu vienības savos simbolos.

AZOV pulka karavīri Rīgā.

2019. gadā pēc Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības ielūguma AZOV pulka karavīri viesojās Latvijā. Apmeklēja piemiņas pasākumus veltītus ģenerāļa Pētera Radziņa dzimšanas dienai (2. maijs) Brāļu kapos un pie piemiņas plāksnes uz valsts prezidenta pils mūra 11. novembra krastmalā. Šīs vizītes ietvarā AZOV karavīri apmeklēja NBS Apvienoto štābu, Zemessardzes 51.kājnieku bataljonu štābu, ZS 54.inženiertehniskā bataljona NMN rotu Saldū un Skrundas kara pilsētiņu. Tāpat viņi piedalījās talkā Mores kaujas muzejā, apmeklēja Īles nacionālo partizānu piemiņas vietu un Lestenes brāļu kapus.

2022. gada 24. februāris ……

Laikā, kad 2022. gada 24. februārī sākās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā, AZOV pulka komandieris pulkvedis Deniss Prokopenko pieņēma lēmumu aizstāvēt Mariupoli. Ukrainas karavīri ar apbrīnojamu drosmi, nesot smagus upurus, aizstāvēja pilsētu no liela Krievijas pārspēka. “Azovstaļ” pozīcijas tika apšaudītas no jūras, no gaisa un sauszemes. Varonīgā Mariupoles aizsardzība, tostarp cīņas par rūpnīcu “Azovstaļ”, ilga 82 dienas un ļāva Ukrainas spēkiem pārgrupēties un apturēt Krievijas iebrukuma spēku virzību visās frontes zonās. “Pateicoties” kreiso liberāļu un Kremļa propagandistu darbībai, AZOV pulks netika saņēmis savā bruņojumā Rietumu ieročus.

Pēc 82 dienu kaujām, izpildot Ukrainas prezidenta pavēli, “Azovstaļ” aizstāvjiem nācās padoties gūstā. Joprojām notiek cīņa par vairāku simtu karavīru atbrīvošana no krievu gūsta. Starp sagūstītajiem ir arī tie, kuri viesojās Latvijā.

Paralēli Mariupoles aizsardzībai visā Ukrainā tika izveidotas AZOV vienības, kuru kodolu sastāda pulka veterāni, kas vienības rindās dienēja no 2014. līdz 2022. gadam. Šīs jaunizveidotās vienības saņēma neformālo nosaukumu "AZOV spēki”.

Starp tiem ir Galvenā Izlūkošanas direktorāta īpaša vienība KRAKEN, teritoriālās aizsardzības 98. bataljons AZOV-Dnipro, Speciālo operāciju spēku vienības АЗОВ-Kijiva un АЗОВ-Harkiva, kā arī militārie formējumi "Albīns" ("Альбін") un "Ļubarts" ("Любарт").

AZOV vienības bez izņēmuma ir Ukrainas armijas oficiālās juridiskās sastāvdaļas. Viņus vieno kopīgi ideoloģiskie un pasaules uzskatu principi, no kuriem galvenais - Ukrainas aizsardzība un brīvība.