Ārstniecības riska fonds (ĀRF) šī gada pirmajā pusgadā ir konstatējis kaitējumu 39 gadījumos un pieņemts lēmums par atlīdzības izmaksu kopumā 1 257 394 eiro apmērā, aģentūrai LETA pavēstīja Veselības inspekcijā.
60 iesniegumu gadījumos ĀRF atteica izmaksāt atlīdzību, jo netika konstatēts atlīdzināms kaitējums. Salīdzinoši - attiecīgajā laika periodā 2024.gadā ĀRF par iespējamu kaitējumu veselībai tika izskatīti 92 personu iesniegumi un kaitējums tika konstatēts 24 gadījumos, kad atbilstoši tika pieņemts lēmums par atlīdzības izmaksu kopumā 906 257,89 eiro apmērā.
2025.gada pirmajā pusgadā ĀRF visvairāk no izskatītājiem iesniegumiem bijuši traumatoloģijā - kopumā 27, kur kaitējums konstatēts 12 gadījumos. Ķirurģijā izskatīti 17 atlīdzības pieprasījumi, un kaitējums konstatēts septiņos gadījumos, savukārt zobārstniecībā izskatīti 10 pieprasījumi, un kaitējums konstatēts trīs gadījumos.
Ginekoloģijā un dzemdniecībā izskatīti deviņi pieprasījum,i un kaitējums konstatēts sešos gadījumos. Savukārt septiņi atlīdzības pieprasījumi izskatīti onkoloģijā, un kaitējums konstatēts 2 gadījumos.
Veselības inspekcija atgādina, ka pacientam, atbilstoši Pacientu tiesību likuma 16.pantā noteiktajam, ir tiesības uz atlīdzību par nodarīto kaitējumu veselībai ar paliekošām sekām, ja ārstniecības laikā ārstniecības personas ar savu darbību vai, tieši otrādi, bezdarbību vai arī apstākļi ārstniecības laikā pacienta veselībai vai dzīvībai radījuši kaitējumu. Tāpat pacientam ir tiesības uz atlīdzību par izdevumiem, kuri radušies par tālāko nepieciešamo ārstniecību, lai novērstu ārstniecības laikā nodarītā kaitējuma sekas. No ĀRF pacientam ir tiesības saņemt atlīdzību par viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu (arī morālo kaitējumu), bet ne vairāk kā 142 290 eiro, kā arī viņam radītiem ārstniecības izdevumiem, bet ne vairāk kā 28 460 eiro.
Atlīdzību par veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī par ārstniecības izdevumiem no ĀRF pieprasa ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no tā nodarīšanas dienas. Ārstniecības riska fonds atlīdzības pieprasījuma gadījumos veic ekspertīzi, sagatavo atzinumu un izdod lēmumu par kaitējuma esamību vai arī kaitējuma neesamību un atbilstoši pieņem lēmumu par atlīdzības izmaksu vai atteikumu.
Veselības inspekcija atgādina, ka, piemēram, 2022.gada 10.augustā pacientam tika veikta kuņģa endoskopiskā izmeklēšana ar biopsiju, jo bija sūdzības par pastāvīgām sāpēm vēderā un sliktu dūšu. Biopsijas laikā ārsts nepamanīja ļaundabīgas izmaiņas kuņģa gļotādā, un pacients tika izrakstīts ar diagnozi "gastrīts".
Šī datuma kontekstā to varētu uzskatīt par iespējamu kaitējuma nodarīšanas dienu - ja izmeklējums nebija veikts atbilstoši vai paraugi netika pareizi interpretēti. 2022.gada 5.decembrī pacientam simptomi bija pasliktinājušies - viņš zaudēja svaru, bija sāpes un vemšana. Pēc atkārtotiem izmeklējumiem pie cita speciālista tika konstatēts kuņģa vēzis vēlīnā stadijā.
Tika noskaidrots, ka vēža pazīmes jau bija redzamas 2022.gada biopsijas rezultātos, taču tās netika atpazītas. Šo 2023.gada 5.decembri var uzskatīt par kaitējuma atklāšanas dienu, jo tieši tad pacientam kļuva zināms par iepriekš pieļauto kļūdu. Slimības novēlota atklāšana būtiski ietekmēja ārstēšanas iespējas un radīja paliekošas sekas veselībai.
Pacienta atlīdzības prasījumu par viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu, kā arī par ārstniecības izdevumu atlīdzināšanu izskata un lēmumu pieņem sešu mēnešu laikā pēc atlīdzības prasījuma iesniegšanas ĀRF. Ja ir nepieciešama papildu informācijas pieprasīšana, savākšana un izvērtēšana, tad ārstniecības izdevumu izskatīšanas un lēmuma pieņemšanas termiņu pagarina līdz vienam gadam, norāda Veselības inspekcija.