Pirmo reizi vēsturē cilvēkam veiksmīgi pārstādīts urīnpūslis

© Unsplash

ASV ķirurgi šā gada maijā veiksmīgi veica pasaulē pirmo cilvēka urīnpūšļa transplantāciju. Sarežģītā, astoņas stundas ilgā procedūra ietvēra nieres un urīnpūšļa izņemšanu no orgānu donora un to atdzīvināšanu pacientam, kurš šos orgānus bija zaudējis nieru slimības un vēža dēļ, vēsta “Science Alert”.

"Nieres nekavējoties saražoja lielu urīna daudzumu, un pacienta nieru darbība nekavējoties uzlabojās," saka uroloģe Nima Nassiri no Kalifornijas Universitātes Losandželosā. "Pēc operācijas nebija nepieciešama dialīze, un urīns pareizi noplūda jaunajā urīnpūslī."

Neilgi pēc tam pacients varēja normāli urinēt - ko viņš nebija spējis izdarīt septiņus gadus.

Ņemot vērā, ka miljoniem cilvēku visā pasaulē ir kāda veida urīnpūšļa darbības traucējumi, šis neticamais sasniegums varētu mainīt daudzu cilvēku dzīves.

"Šī operācija ir vēsturisks brīdis medicīnā un ietekmēs to, kā mēs rūpējamies par rūpīgi atlasītiem pacientiem ar ļoti simptomātiskiem "termināliem" urīnpūšļiem, kas vairs nefunkcionē," skaidro urologs Inderbirs Gils no Dienvidkalifornijas Universitātes.

"Transplantācija ir dzīvību glābjoša un dzīvi uzlabojoša ārstēšanas iespēja daudzām slimībām, kas skar galvenos orgānus, un tagad šim sarakstam var pievienot arī urīnpūsli."

Līdz šim vienīgā iespēja pacientiem ar smagiem urīnpūšļa traucējumiem bija daļas zarnu pārveidošana, lai tā uzņemtos urīnpūšļa lomu. Taču šī metode 80 procentos gadījumu rada komplikācijas, saka Gils, tostarp gremošanas problēmas vai nieru darbības zudumu, jo gremošanas un urīnceļu mikrobiomi ir ļoti atšķirīgi.

Taču urīnpūšļa transplantācija ir izrādījusies neticami sarežģīta sarežģītās asinsvadu sistēmas dēļ, ko orgāns izmanto neveikli dziļi mūsu vēderā. Tāpēc medicīnas komanda šai operācijai gatavojas vairāk nekā četrus gadus.


Pēc tam viņi varēja pielietot jaunās metodes, ko izstrādāja, lai savienotu donora urīnpūsli un nieri 41 gadu vecam pacientam, kurš septiņus gadus bija atkarīgs no dialīzes. Urīnpūšļa recipientam, Oskaram Larrainzaram, vīram un četru bērnu tēvam, pirms vairākiem gadiem tika izņemtas abas nieres un lielākā daļa urīnpūšļa.

"Neskatoties uz lietas sarežģītību, viss noritēja pēc plāna, un operācija bija veiksmīga," saka Džils. "Pacientam klājas labi, un mēs esam apmierināti ar viņa klīnisko progresu līdz šim brīdim."

Veselība

Par to, kādus draudus veselībai rada paaugstināts holesterīna līmenis, RSU profesors, kardiologs, Skrides Sirds klīnikas dibinātājs Andris Skride skaidrojis un uzsvēris vairākkārt. Arī TV24 raidījumā “Ārsts atbild” viņš skaidro, kāpēc jau bērnībā nepieciešams zināt savu holesterīna līmeni.

Svarīgākais