Saeimas deputāti ceturtdien skatīšanai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā nodeva Veselības ministrijas (VM) priekšlikumus par obligātās ārstēšanas kārtību nepilngadīgajiem ar atkarībām.
Lai stiprinātu atbalstu nepilngadīgajiem, kuri pārmērīgi, kaitējoši lieto atkarību izraisošas vielas, izstrādātas jaunas likuma normas, kas ievieš skaidru un operatīvu mehānismu nepilngadīgo obligātajai narkoloģiskajai ārstēšanai stacionārā ārstniecības iestādē, uzsver VM.
Ministrijā skaidro, ka izstrādātais regulējums vērsts uz līdzsvarotu pieeju - nodrošināt aizsardzību bērna veselībai un dzīvībai, vienlaikus ievērojot cilvēktiesības un tiesu kontroles mehānismus.
Grozījumi paredz ātru izvērtēšanu un lēmuma pieņemšu bērna labākajās interesēs, tas ir, stacionārā ārstniecības iestāde 72 stundu laikā izvērtēs nepilngadīgā, kurš pārmērīgi lietojis atkarību vielas, veselības, dzīvības un sociālos riskus, kā arī pieņems lēmumu par obligātās ārstēšanas nepieciešamību. Ja tiek pieņemts lēmums par obligātu ārstēšanu, tas nekavējoties tiks nosūtīts apstiprināšanai tiesai, paredz grozījumi. Procesā tiks iesaistīti arī sociālie dienesti, bāriņtiesa un policija, kas sniedz nepieciešamo informāciju risku izvērtēšanai.
Tiesas apstiprinātais lēmums par obligāto ārstēšanu būs nekavējoši izpildāms, un ārstniecības iestādei būs jānodrošina nepilngadīgā nogādāšana uz turpmākās narkoloģiskās ārstēšanas vietu. Lēmumu būs iespējams arī pārsūdzēt, ko tiesai būs jāizskata piecu dienu laikā, izvērtējot iesniegtos argumentus.
Ja nepilngadīgais patvaļīgi atstās ārstniecības iestādi, informācija tiks nodota Valsts policijai un likumiskajam pārstāvim, paredz grozījumi.
Jauno pieeju VM izstrādājusi sadarbībā ar Tieslietu un Labklājības ministrijām, Rīgas pašvaldības Labklājības departamentu un citām pašvaldībām, kā arī, vadoties pēc Tiesībsarga rekomendācijām.
Vienlaikus ministrija turpina darbu pie grozījumiem Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likumā, kas paredz nepilngadīgo atbrīvošanu no kriminālatbildības atkārtotas narkotisko vielu lietošanas gadījumā, sekmējot viņa resocializāciju. Likumprojekts februārī tika nodots sabiedriskai apspriešanai.
Narkotisko un psihotropo vielu lietošanas dekriminalizācija nepilngadīgām personām nav veicama bez papildus pakalpojumu attīstīšanas un tiesiskā regulējuma pilnveides, uzsver ministrijā.