Atklāts negaidīts cēlonis, kas sievietēm izraisa mokošās migrēnas 

© Foto: pixabay.com

Sievietes ar sliktu zobu un smaganu veselību biežāk cieš no migrēnas lēkmēm. Cēlonis var būt baktērijas, kas dzīvo mutes dobumā, atklājis revolucionārais Sidnejas universitātes pētījums.

Eksperimentā piedalījās 168 brīvprātīgie, kuri, izmantojot anketas, novērtēja savu mutes veselību un ziņoja par galvassāpju, migrēnas un citu simptomu biežumu. Pusei dalībnieku ar vissmagākajām zobu un smaganu problēmām bija regulāras migrēnas.

Siekalu analīze atklāja pārmērīgu Mycoplasma salivarium (saistītu ar smaganu slimībām) un Bifidobacterium (bieži izmanto probiotikām) baktērijas, raksta dailymail.co.

Probiotikas ar bifidobaktērijām

Foto: pixabay.com

Zinātnieki īpašu uzmanību pievērsa probiotikām ar bifidobaktērijām, kas ir iecienītas gremošanas uzlabošanai. Tika konstatēts, ka šīs baktērijas ir skābi ražojošas un izturīgas pret fluoru, kas var pasliktināt mutes veselību un izraisīt sāpes. Zinātnieku secinājums liek apšaubīt to nekontrolētas lietošanas drošību.

Bifidobaktēriju bieži izmanto probiotiskos piedevās un jogurta dzērienos, kas, domājams, uzlabo gremošanas un imūnsistēmas veselību. Tomēr pētnieki ierosināja, ka viņu atklājumi "izraisīja jautājumus" par tā lietošanu, piebilstot, ka šīs baktērijas ir "skābes veidojošas... un zināmā mērā izturīgas pret fluoru", tāpēc tās nevar iztīrīt ar zobu suku.

Autori atzīmē, ka mutes veselības uzlabošana var būt galvenais faktors cīņā pret novājinošām sāpēm.

Foto: pixabay.com

Mute ir daudzu mikroorganismu, tostarp baktēriju, saimnieks, kas, domājams, palīdz uzturēt mutes veselību un vispārējo labsajūtu.

Tomēr pētījumā tika konstatēts, ka migrēnas slimniekiem ir pārmērīgs vienas baktērijas Mycoplasma salivarium daudzums, kas parasti ir nekaitīgs, bet var arī ietekmēt smaganu slimības.

Augsts cita veida baktēriju Bifidobacterium līmenis bija saistīts arī ar migrēnu un ķermeņa sāpēm.

Migrēnas izraisītāji

Migrēna skar katru septīto cilvēku, un lielākā daļa, aptuveni trīs ceturtdaļas, ir sievietes.

Saskaņā ar pētījumiem, sāpju uzbrukumi “parasti jūt kā ļoti stipras galvassāpes ar pulsējošām sāpēm vienā pusē”, tomēr ir arī virkne citu satraucošu simptomu.

Foto: pixabay.com

Pirms migrēnas uzbrukuma pacienti var justies noguruši, alkst pēc noteiktiem ēdieniem, mainīgu garastāvokli vai stīvumu kaklā.

Citas brīdinājuma zīmes, ko kopīgi dēvē par “auru”, ietver redzes problēmas, piemēram, zigzaga līniju vai mirgojošu gaismu redzēšanu, nejutīgumu vai tirpšanu, kas jūtama kā kniedes un adatas, reibonis un grūtības runāt.

Bet migrēna var rasties arī bez brīdinājuma. Tiek uzskatīts, ka uzbrukumus izraisa patoloģiska smadzeņu darbība, kas īslaicīgi ietekmē nervu signālus, ķīmiskās vielas un smadzeņu asinsvadus, taču precīzs cēlonis joprojām nav zināms.

Foto: pixabay.com

Pacienti bieži saka, ka viņu migrēnas izraisa noteiktas lietas, tostarp hormonālās izmaiņas, stress, miega traucējumi un daži ēdieni un dzērieni.

Rodas sievietēm ar fibromialģiju

Jaunajā pētījumā tie, kuri ziņoja par sliktu mutes dobuma veselību, arī biežāk ziņoja par ķermeņa sāpēm un sarežģītu, neārstējamu stāvokli, kas pazīstams kā fibromialģija.

Komentējot pētījumu, vadošā pētniece asociētā profesore Džoanna Harneta no Sidnejas universitātes sacīja: "Šis ir pirmais pētījums, kurā pētīta mutes dobuma veselība, mutes mikrobiota un sāpes, kas parasti rodas sievietēm ar fibromialģiju.

"Mūsu pētījums parāda skaidru un nozīmīgu saistību starp sliktu mutes dobuma veselību un sāpēm.”

Foto: pixabay.com

Pētījuma autore un doktora grāda kandidāte Sidnejas Universitātes Medicīnas un veselības fakultātē Šarona Erdriha sacīja: "Atklājumi ir īpaši svarīgi fibromialģijai, kas, neskatoties uz to, ka tā ir izplatīta reimatoloģiska slimība, bieži tiek nepietiekami atzīta.

"Fibromialģija ir hronisks stāvoklis, kam raksturīgas plaši izplatītas muskuļu un skeleta sāpes un galvassāpes, tostarp galvassāpes, kā arī nogurums, miega traucējumi un kognitīvās problēmas."

Svarīgākais