Ārstu un pacientu organizācijas aicina pret pneimokoku vakcinēt arī riska grupas un seniorus

© pexels.com

Ārstu un pacientu organizācijas aicina iekļaut valsts imunizācijas programmā - pieaugušo vakcinācijas kalendārā - vakcīnu pret pneimokoku infekciju riska grupām un senioriem virs 65 gadiem, informē aģentūra "Divi gani".

Ārstu un pacientu organizācijas aicina iekļaut valsts imunizācijas programmā - pieaugušo vakcinācijas kalendārā - vakcīnu pret pneimokoku infekciju riska grupām un senioriem virs 65 gadiem, informē aģentūra "Divi gani".

Organizācijas nosūtījušas attiecīgu vēstuli amatpersonām, tostarp veselības ministram Hosamam Abu Meri (JV).

Šobrīd par valsts budžeta līdzekļiem, atbilstoši vakcinācijas kalendāram, vakcināciju pret pneimokoku infekciju veic bērniem trīs reizes - divu mēnešu vecumā, četru mēnešu vecumā un 12-15 mēnešu vecumā.

Vēstulē norādīts, ka pneimokoku infekcijas ir īpaši bīstamas arī pieaugušajiem ar hroniskām slimībām, piemēram, cukura diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, hronisku obstruktīvu plaušu slimību, un cilvēkiem ar imūnsupresiju vai citiem veselības stāvokļiem, kas padara viņus uzņēmīgākus pret infekcijām. Šīm personām pneimokoku infekcijas bieži izraisa smagākas slimības formas, tādas kā bakteriāls meningīts, septisks šoks un pneimonija, kas var novest pie hospitalizācijas vai pat nāves, skaidro speciālisti.

Savukārt personām vecumā virs 65 gadiem pastāv lielāks risks ne tikai saslimt, bet arī saskarties ar komplikācijām un ilgstošu hospitalizāciju, uzsver organizācijas.

Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, profesors Alvils Krams norāda, ka pneimokoku infekcija ir aktuāla, globāla sabiedrības veselības problēma, kas ik gadu izraisa nopietnas slimības un nāves gadījumus visā pasaulē. Šī baktērija ir atbildīga par dažādām smagām slimībām, tostarp pneimoniju, meningītu un sepsi, savukārt vidusauss iekaisums, sinusīts un bronhīts ir biežākas, bet mazāk nopietnas izpausmes.

Savukārt Latvijas Invazīvās pneimonoloģijas un respiratorās medicīnas asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Purenkovs uzsver, ka pētījumi, kuros analizētas vakcīnas, norāda uz ievērojamu invazīvu pneimokoku infekciju gadījumu samazināšanos vakcinēto personu vidū.

Vēstules autori atgādina, ka Pasaules Veselības organizācija atzinusi pneimokoku infekcijas par vienu no biežākajiem novēršamajiem nāves cēloņiem, kas īpaši skar valstis ar ierobežotiem resursiem. Tomēr arī attīstītās valstīs pneimokoku izraisītās slimības turpina radīt nopietnu slogu veselības aprūpes sistēmām.

Vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Lielbritānijā, Francijā, Spānijā, Vācijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā jau ir ieviestas valsts apmaksātas pneimokoku vakcinācijas programmas pieaugušajiem. Šajās valstīs programma aptver riska grupas vai personas vecumā virs 65 gadiem.

Arī Lietuvā ir ieviesta pieaugušo vakcinācijas programma pret pneimokoku infekciju. No 2023.gada ne tikai bērni un pieaugušie riska grupās var saņemt vakcīnu pret pneimokoku, bet arī pieaugušie, kas vecāki par 75 gadiem.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā laika posmā no 2020.gada līdz 2023.gadam invazīvo pneimokoku infekcijas gadījumu skaits ir palielinājies 2,12 reizes, sasniedzot astoņus gadījums uz 100 000 iedzīvotāju. Savukārt visā Eiropā tikai 2022.gadā tika reģistrēti 17 700 invazīvā pneimokoka gadījumi, no kuriem lielākā daļa cilvēkiem virs 65 gadiem.

Vēstuli parakstījuši Latvijas Invazīvās pneimonoloģijas un respiratorās medicīnas asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Purenkovs, Latvijas Kardiologu biedrības valdes sekretārs Vilnis Dzērve-Tāluts, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents Kārlis Trušinskis, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs un Latvijas Reto slimību speciālistu asociācijas vadītājs, profesors Andris Skride.

Tāpat to parakstījuši Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente Ieva Ziediņa, Latvijas Reto hematoloģisko slimību asociācijas valdes priekšsēdētāja Kristīne Bernāte, Latvijas Onkologu asociācijas valdes priekšsēdētāja Alinta Hegmane, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību asociācijas valdes priekšsēdētājs, profesors Alvils Krams un Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane.

Pievienojušies arī Pulmonālās hipertensijas biedrības valdes priekšsēdētāja Ieva Plūme, biedrības "Parsirdi.lv" valdes locekle Inese Mauriņa un Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēdētājs Juris Beikmanis, biedrības ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem "Saknes" valdes locekle Laura Zvirbule.

Veselība

Pašreiz uzliesmojusī zarnu nūjiņas infekcija nav tāda līmeņa problēma, kas apņems visu valsti - konkrēts ēdiens vai pārtikas produkts agri vai vēlu tiek vai nu izmests, vai apēsts, līdz ar to šīs baktērijas sabiedrībā plaši izplatīties nevar, aģentūrai LETA teica Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, profesors Uga Dumpis.

Svarīgākais