Plānots, ka digitāls nosūtījums uz izmeklējumiem un ārstu konsultācijām būs pieejams līdz septembrim, bet pilnībā jaunā sistēma tiks ieviesta līdz 2026.gada aprīlim, trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē informēja Nacionālās veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.
Sēdē tika izskatīts 10 173 Latvijas pilsoņu kolektīvais iesniegums "Par savlaicīgu medicīnas aprūpi bez rindām". NVD pārstāve uzsvēra, ka viens no digitālā risinājuma ieviešanas mērķiem ir arī rindu mazināšana pie speciālistiem un uz izmeklējumiem, jo nereti ir situācijas, kad pacienti pierakstās uz vienu un to pašu pakalpojumu vairākās iestādēs. Tāpat dati liecina, ka 15% gadījumu pacienti neatceļ pierakstu, kuru neplāno apmeklēt.
Pēc viņas paustā, ir arī gadījumi, kad pacienti pierakstās uz pakalpojumu, lai arī nosūtījuma tā saņemšanai nav. Ieviešot jaunu risinājumu, ģimenes ārsti un speciālisti redzēs, kādi nosūtījumi attiecīgajam pacientam ir.
E-nosūtījumam plānots ieviest arī derīguma termiņu. Plānots, ka tas būs trīs mēneši. Gaigala uzsvēra, ka šajā termiņā ir jāpierakstās konsultācijai vai izmeklējumam, nevis tas jāsaņem. Pašlaik esot novērotas situācijas, kad e-nosūtījumu, ko daļa speciālistu jau izmanto, pacienti mēdz izmantot atkārtoti.
Attiecīgie Ministru kabineta noteikumi ir nodoti sabiedriskajai apspriešanai. Plānots, ka to atsevišķi punkti stāsies spēka 2025.gada 1.septembrī un 2026.gada 1.aprīlī.
Savukārt NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Baiba Bērziņa informēja, ka šogad rindu mazināšanai arī izveidota operatīvā darba grupa, lai uzlabotu uz pacientu orientētu pakalpojumu plānošanu visā Latvijas teritorijā. Tāpat plānota esošo finanšu līdzekļu izlietojuma efektivizēšana, tai skaitā pārskatot pakalpojumu tarifus.
Viņa arī apgalvoja, ka, novirzot papildu finansējumu, pērn izdevies ievērojami mazināt rindas pie virknes speciālistu. Taču joprojām ir garas rindas pie reimatologiem, gastroenterologiem, uz rehabilitācijas pakalpojumiem un ultrasonogrāfijas izmeklējumiem.
Bērziņa sacīja, ka nereti rindas garums ir saistīts nevis ar finansējuma, bet gan speciālistu trūkumu.
Pēc NVD pārstāves sacītā, gaidīšanas laiks uz izmeklējumu vai pie speciālista līdz 30 dienām ir "vairāk vai mazāk" pieņemams.
Kā ziņots, no šī gada e-veselības sistēmas pārziņa funkcijas pārņēmis SIA "Latvijas digitālās veselības centrs". Uzņēmuma uzdevums ir pārvaldīt veselības nozares digitalizāciju, radīt un uzturēt digitālās veselības pakalpojumus, kā arī nodrošināt veselības aprūpes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūras darbu.
Valstij piederošais uzņēmums "Latvijas digitālās veselības centrs" reģistrēts 2004.gadā, un tā pamatkapitāls ir 348 721 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.