Vāc parakstus par valsts apmaksāta psihologa konsultāciju skaita palielināšanu jauniešiem

© unsplash.com

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par valsts apmaksāta psihologa konsultāciju skaita palielināšanu jauniešiem.

Kā iniciatīvas pārstāve norādīta Katrīna Kelembeta. Viņa akcentē, ka bērniem ir pieejama valsts apmaksāta medicīna, tostarp psihiatra un psihologa pakalpojumi, bet jauniešiem no 18 gadiem vairs nē.

"No 18 gadiem nekādus izdevumus valsts vairs neapmaksā - ārsti ir maksas pakalpojums, arī psihologs vai psihoterapeits. Tomēr vecumā no 18 līdz 25 gadiem jaunieši pabeidz skolu, stājas augstskolās, sāk veidot pieaugušu cilvēku dzīvi, sastopoties ar daudziem un dažādiem izaicinājumiem, sāk uzturēt sevi paši, un, ja rodas nepieciešamība pēc psihologa palīdzības, viņiem var nepietikt finanšu līdzekļu," skaidro Kelembeta.

Pat ja jaunietis vēl dzīvo kopā ar vecākiem, ja rodas mentālās veselības problēmas, tie ir lieli izdevumi ģimenei, jo vidēji viena psihologa vizīte maksā 50-100 eiro.

Iniciatīvas autores ieskatā 10 psihologa (vai psihoterapeita) konsultācijas ir ļoti mazs skaits, ja cilvēkam ir patiešām vajadzīga psihologa palīdzība. Terapijai ir jābūt regulārai, vēlams - reizi nedēļā vai vismaz divas reizes mēnesī. Dažreiz terapijai jābūt ilgstošai, piemēram, ja ir smaga depresija vai citi nopietni psihiski traucējumi, un 10 konsultācijās to nevar atrisināt.

Tāpēc, viņasprāt, ir būtiski palielināt šo skaitu, lai jaunietis var nodarboties ar savu mentālo veselību nopietni, nevis sākt un tad pamest, jo 11. konsultāciju vairs nevarētu apmaksāt pats vai jaunieša vecāki. Kelembetas ieskatā 24 reizes būtu optimāls valsts atbalsts, jo tad jaunietim visa gada garumā ir iespēja divas reizes mēnesī tikties ar psihologu/psihoterapeitu.

"Ja jaunieši būs mentāli nestabili, mūsu nākotnes sabiedrība arī būs tāda pati," uzskata idejas autore.

Veselība

Dažiem cilvēkiem ir nepieciešams urinēt visu laiku, citiem nē stundām ilgi - vēlmes urinēt iemesli atšķiras. Padomi, kad vajadzētu doties pie ārsta. Satiksmes sastrēgumos, sanāksmēs vai nedēļas nogales iepirkšanās laikā urīnpūslis parasti tiek sasprindzināts, ja nav redzama tualete, raksta Fitforfun.

Svarīgākais