Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) pagājušonedēļ veiksmīgi aizvadīts vēdera aortas skrīninga popularizācijas pasākums, kura laikā lielās atsaucības dēļ iepriekš plānoto 50 izmeklējumu vietā ultrasonogrāfijas bezmaksas izmeklējums veikts gandrīz trīsreiz lielākam riska grupas pacientu skaitam. Skrīninga laikā izmeklējot 136 cilvēkus, divi pacienti ar aortas aneirismu novirzīti ārstēšanas procesa uzsākšanai un operācijas plānošanai Austrumu slimnīcā jau tuvākajā laikā. Savukārt trīs pacientiem konstatēta līdz piecu centimetru diametram paplašināta aorta, un viņiem nepieciešama turpmāka novērošana ģimenes ārsta uzraudzībā, kā arī periodiska izmeklējumu veikšana.
Austrumu slimnīcas ārsti un citi speciālisti atbalsta vēdera aortas ultrasonogrāfijas bezmaksas skrīninga nepieciešamību riska grupas pacientiem, lai preventīvi identificētu un samazinātu mirstību no pēkšņas iekšējās asiņošanas.
Plīsusi vēdera aortas aneirisma ir dzīvībai ļoti bīstams stāvoklis, jo izraisa smagu iekšēju asiņošanu.
Ja cilvēks netiek operatīvi nogādāts specializētā ārstniecības iestādē, mirstības rādītāji ir ļoti augsti — līdz pat 90%. Tādēļ, lai vairotu sabiedrības izpratni par būtiskiem veselības un bieži arī dzīvības apdraudējuma riskiem, kas iestājas, pēkšņi plīstot vēdera aortas aneirismai, Austrumu slimnīcas invazīvie radiologi un asinsvadu ķirurgi pagājušajā nedēļā aicināja atsaukties cilvēkus, kas ietilpst medicīniskajās vadlīnijās definētajā riska grupā un veikt aortas diametra bezmaksas skrīningu.
Atbilstoši citu Eiropas valstu datiem, piemēram, Zviedrijā, Dānijā, Vācijā, uz katriem 200 skrīninga pacientiem tiek atklāts viens patoloģiski paplašinātas aortas gadījums. Savukārt Austrumu slimnīcā organizētajā aortas diametra ultrasonogrāfijas skrīningā, kur piedalījās pacienti vecumā virs 65 gadiem ar vismaz vienu no papildu riska faktoriem, trīs cilvēkiem no izmeklētajiem 136 pacientiem tika konstatēts 2,5 līdz 3 centimetru aortas paplašinājums, kas pārsniedz vidējos skrīninga statistiskos rādītājus. Savukārt diviem cilvēkiem konstatēja aortas aneirismu virs pieciem centimetriem, kas var pēkšņi plīst un radīt kritisku dzīvības apdraudējumu. Turklāt vienam no šiem pacientiem arī ģimenē bija konstatēts nāves gadījums no aortas plīsuma.
Minētajiem trīs pacientiem ar skrīninga laikā atklāto paplašināto aortu būs periodiski jāveic ultrasonogrāfijas izmeklējumi, lai turpmāk kontrolētu savu aortas diametru. Abiem pacientiem ar aortas aneirismu virs pieciem centimetriem izskaidrotas turpmākās secīgās darbības, lai steidzami uzsāktu ārstēšanas plānošanu. Vispirms nekavējoties jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, kas nosūtīs pacientu uz datortomogrāfijas angiogrāfiju aortai ar kontrastvielu, un pēc tam ar šī izmeklējuma datiem steidzami jādodas uz ambulatoro konsultāciju pie asinsvadu ķirurga, kas konsultēs un ieteiks plānotās operācijas veidu un datumu.
“Kopumā aortas skrīninga pasākuma ietvaros tika novērots, ka vairākumam cilvēku, neskatoties uz normālu aortas diametru, ir aortas sieniņas izteiktas aterosklerotiskas izmaiņas, kas netieši norāda arī uz citiem paaugstinātiem kardiovaskulāro saslimšanu riskiem,” secina Austrumu slimnīcas Radioloģijas centra vadītāja invazīvā radioloģe Aina Kratovska.
Tā kā cilvēku atsaucība un interese par skrīninga pasākumu gandrīz trīsreiz pārsniedza Austrumu slimnīcas speciālistu prognozes, Aina Kratovska uzsver: “Esam guvuši atbalstu vēdera aortas skrīninga idejas tālākai virzībai, kas būtu nepieciešama riska grupā definētajiem pacientiem!”
Arī Austrumu slimnīcas Mācību centra rīkotajā izglītojošajā pasākumā, kas norisinājās uzreiz pēc skrīninga aktivitātēm un ko apmeklēja gandrīz 70 ģimenes ārstu un medicīnas jomas speciālistu, profesionāļu diskusijās tika pausts atbalsts idejai par vēdera aortas ultrasonogrāfijas bezmaksas skrīninga nepieciešamību riska grupas pacientiem, lai preventīvi identificētu un samazinātu mirstību no pēkšņas iekšējās asiņošanas. Jo diemžēl, kā skaidro Austrumu slimnīcas asinsvadu ķirurģe Dr. med. Patrīcija Ivanova: “Vēdera aortas aneirismu cilvēks nejūt. Nav sūdzību līdz brīdim, kad aneirisma plīst un notiek iekšējā asiņošana, kas ir dzīvībai bīstami! Operācija ir neatliekama, smaga un, ja izdodas glābt dzīvību, pacients pēc tās atgūstas ilgstoši. Savukārt, laikus diagnosticējot vēdera aortas aneirismu un to plānveidīgi operējot, lielākā daļa pacientu pēc mazinvazīvas endovaskulāras aortas rekonstrukcijas varēs atgriezties mājās jau pēc dažām dienām, bet vaļēji operētie pacienti — vidēji pēc vienas vai divām nedēļām.”
Austrumu slimnīcas ārsti aortas veselībai veltītajā pasākumā vērsa uzmanību, ka aortas aneirismas visbiežākais iemesls ir ateroskleroze, ko veicina dažādi riska faktori, piemēram, smēķēšana, arteriālā hipertensija, aptaukošanās, cukura diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis u.c., tādēļ atkārtoti aicināja savā ikdienā censties ieviest un ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus.