VM rod ideju, kā samazināt rindas uz valsts apmaksātu endoprotezēšanu

© Dmitrijs Suļžics/MN

Līdztekus pilnībā valsts apmaksātai plānveida lielo locītavu endoprotezēšanai pacientiem plāno piedāvāt segt 50% izmaksu pašiem, tādējādi, iespējams, pakalpojumu saņemot ātrāk, to paredz Veselības ministrijas (VM) sagatavotie grozījumi "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā".

Šobrīd šāda operācija maksā no aptuveni 2985 eiro līdz pat 5405 eiro, liecina informācija patlaban spēkā esošajos noteikumos. VM gan līdztekus šīm izmaiņām rosina pilnībā pārskatīt operācijas nodrošinājuma izmaksas, veikto darbu un endoprotēžu veidus.

Ministrija skaidro, ka pašlaik, sniedzot valsts apmaksātu endoprotezēšanas pakalpojumu, no valsts budžeta līdzekļiem tiek segtas izmaksas pilnā apmērā. Pacientu skaits, kam nepieciešams šis pakalpojumus, pieaug, un līdz ar to pagarinās arī gaidīšanas rinda.

Tāpēc VM rosina ļaut stacionāriem, kas veic plānveida lielo locītavu endoprotezēšanu, piedāvāt personai šo pakalpojumu kā daļēji apmaksātu, proti, pacientam būtu jāsedz 50% izmaksu.

Tādējādi tiks pavērta iespēja pakalpojumu saņemt ātrāk, nekā persona to, iespējams, saņemtu, gaidot pilnībā apmaksāta pakalpojuma rindā, skaidro VM.

Pacientiem, kuri izvēlēsies šo iespēju, ārstniecības iestādes veidos atsevišķu rindu. Vienlaikus netiks ierobežota iespēja vienlaicīgi atrasties abās rindās uz pakalpojumu - gan daļēji, gan pilnībā valsts apmaksātā.

Līdztekus VM rosina mainīt līdzšinējo endoprotezēšanas un revīziju endoprotezēšanas apmaksas modeli, kas nav pārskatīts ilgstoši. Ministrija skaidro, ka veselības aprūpes tehnoloģijas šo gadu laikā ir ievērojami attīstījušās un ir pieejami dažādi jauni endoprotēžu veidi, tādēļ Nacionālais veselības dienests sadarbībā ar nozares profesionāļiem ir pārskatījis pakalpojumu saturu.

Ir paredzēts pilnībā pārskatīt gan operācijas nodrošinājuma izmaksas un veikto darbu, gan endoprotēžu veidus, pielāgojot tos šodienas pacienta vajadzībām. Pacientam pielāgotas endoprotēzes ievietošana attālina revīzijas nepieciešamības laiku, tādējādi pacients ilgāk saglabā darbspējas un samazina izdevumus arī veselības aprūpei, norāda VM.

Jaunais apmaksas modelis sastāv no divām daļām - operācijas un pacientam piemērotas protēzes. Ministrija skaidro, ka operācijas izmaksas tiks segtas atbilstoši vienam tarifam, bet protēzes vērtība atbilstoši citam.

VM norāda, ka finansējums šim mērķim tiks nodrošināts ministrijas budžeta ietvaros, pārstrukturizējot pasākumus.

Veselība

Kad tauta varēs saprast, kā strādā jaunā zāļu cenu sistēma; kāpēc valsts pilnībā nekompensēja slimā Gabriela ārstēšanu; kādā stadijā ir iespējamie Ārstniecības vai citu likumu grozījumi, kas skar Latvijas pilsoņus, kuri dzīvo ārvalstīs, gūst tur ienākumus un brauc ārstēties uz Latviju, šeit nemaksā neko vai maksā krietni mazāk, lai gan neveic šeit nekādu sociālo ieguldījumu; vai lielajās valsts slimnīcās tiks mazināta birokrātija un štata vietas – intervijas turpinājums ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (“Jaunā vienotība”).

Svarīgākais