Mediķi: Vēlams nekavēties ar vakcināciju pret sezonālo gripu

© Vladislavs Proškins/MN

Šogad iedzīvotāji uzsākuši vakcinēties pret sezonālo gripu vēlāk nekā pērn - "Veselības centru apvienības" (VCA) poliklīnikās septembrī vakcinēto skaits bijis par 55% mazāks nekā pirms gada, turpretī uzņēmumi un iestādes aktīvāk piesakās darbinieku vakcinācijai darba vietās.

Vīrusu sezonas laikā, pieaugot saslimstībai ar elpceļu infekcijām, VCA poliklīnikās norit vakcinācija pret sezonālo gripu. Novērots, ka šogad iedzīvotāji vakcināciju uzsākuši vēlāk nekā pagājušajā gadā.

Septembrī VCA poliklīnikās maksas vakcināciju veikušo skaits bija par 55% mazāks nekā šajā laikā 2023.gadā un valsts apmaksāta vakcinācija iedzīvotājiem ar paaugstinātu gripas komplikāciju risku vēl nebija uzsākta.

Savukārt oktobrī aktivitāte strauji augusi: valsts apmaksātu gripas vakcīnu VCA saņēmuši nepilni trīs tūkstoši, kas ir par 7% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, par 12% vairāk ir to, kuri oktobrī vakcīnu saņēmuši par maksu.

"Šogad darba devēji izrādījuši lielāku interesi par darbinieku vakcināciju darba vietā, VCA izbraukuma vakcinācijā uzņēmumos un iestādēs vakcinējušies par 43% vairāk cilvēku nekā pagājušajā gadā," informē VCA Klientu apkalpošanas dienesta vadītāja Lolita Ķerve. "Pirms doties uz vakcināciju poliklīnikā VCA saviem klientiem nodrošina iespēju pierakstīties uz vakcināciju un to apmaksāt elektroniski, tā vīrusu sezonā rūpējoties par iespējami mazāku tiešu saskarsmi medicīnas iestādes reģistratūrā."

VCA klientu informācija liecina, ka līdz šim visaktīvāk pret sezonālo gripu vakcinējušies iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 44 gadiem, veidojot 25% no visiem vakcinētajiem, kā arī vecumā no 45 līdz 54 gadiem (19%). Vecuma grupās 25 līdz 34 un 55 līdz 64 gadiem vakcinācijas aptvere ir nedaudz zemāka - 17%. Vismazāk vakcinējušies jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem - tikai 3% no kopējā vakcinēto skaita.

Pēdējo nedēļu laikā saslimstība ar elpceļu infekcijām novērojama vidēji 22% no visiem pacientiem, kuri vērsušies ambulatorās aprūpes iestādēs, tā liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati. Savukārt ģimenes ārstu praksēs kopš sezonas sākuma reģistrēti 63 gripas gadījumi. Augstākā saslimstība ar gripu pēdējās nedēļās novērojama iedzīvotājiem vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem.

VCA speciālisti aicina nekavēties ar vakcināciju un uzticēties ārstu viedoklim par nepieciešamību vakcinēties pret gripu, tādējādi aktīvi piedaloties sabiedrības veselības veicināšanā. Izteiktās gripas vīrusu mainības dēļ, lai nodrošinātu imunitāti, revakcinācija nepieciešama pirms katras gripas aktivitātes sezonas.

Uz valsts apmaksātu vai maksas vakcināciju pret gripu cilvēki var ērti pierakstīties VCA elektroniskā pieraksta vietnē www.epoliklinika.lv vai zvanot pa tālruni 67799977.

Vakcinācija ir ieteicama ikvienam, bet īpaši svarīgi vakcinēties cilvēkiem ar dažādām hroniskām slimībām, kā arī vecāka gada gājuma cilvēkiem un maziem bērniem, ņemot vērā gripas izraisīto komplikāciju un letālu gadījumu risku. Visi bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem ieskaitot, ar hroniskām slimībām slimojoši bērni vecumā no 2 gadiem līdz 17 gadiem, grūtnieces, cilvēki no 60 gadu vecuma un vēl citas iedzīvotāju grupas tiek vakcinēti ar valsts apmaksātu sezonālās gripas vakcīnu. Vakcīna nodrošina imunitāti aptuveni sešus mēnešus.

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.