Veselības ministrs par izmaiņām NMPD darba organizācijā: Iedzīvotājiem nav pamata satraukties

© Ģirts Ozoliņš/MN

Paredzētās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darba organizācijas izmaiņas nemainīs brigādes ierašanās laiku, pēc tikšanās ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputātiem aģentūrai LETA teica veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Abu Meri teica, ka visi pieejamie dati liecina, ka paredzētās izmaiņas nemainīs to, cik ātrā laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ieradīsies pie iedzīvotājiem.

"Tas nekādā gadījumā neietekmēs iedzīvotāju veselību," skaidroja ministrs un piebilda, ka pārmaiņas nepieciešamas, lai stiprinātu dienestu visā Latvijā.

"Iedzīvotājiem nav pamata satraukties par to, ka kaut kas mainīsies, ka mainīsies dienesta pakalpojumi," klāstīja Abu Meri. Vienlaikus ministrs norādīja, ka varētu vēl izvērtēt, vai nepieciešams veikt kādas nelielas korekcijas kādā no Latvijas pilsētām.

Ministrs noraidīja bažas, ka pēc izmaiņām reģionos varētu palielināties laiks, kādā dienests ierodas uz izsaukumu. "Es domāju, ka pārmaiņu dēļ laiks vēl samazināsies," teica ministrs, gan piebilstot, ka laiku, kādā NMPD brigāde ierodas uz izsaukumu, ietekmē arī ceļu stāvoklis, sastrēgumi un citi aspekti.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis aģentūrai LETA teica, ka pēc sarunas radušās bažas Saeimas frakcijas deputātiem nav kliedētas, tāpēc deputāti aicina ministru pārskatīt reformu plānu.

Tāpat ZZS pauž "pilnu gatavību palīdzēt" rast finansējumu, ja tiks nonākts pie secinājuma, ka tas trūkst.

"Sliktā ziņa ir tāda, ka ir ļoti maz laika, pašvaldības jau saņēmušas lēmumu par izmaiņām," klāstīja Rokpelnis, sakot, ka paļaujas uz to, ka kopā ar veselības ministru tiks rasts kāds kopsaucējs.

"Lai arī Latvija ir maza, mēs nevaram visu mērīt pēc vienas mērauklas," izteicās Rokpelnis un piebilda, ka, piemēram, Latgalē dzīvo vidēji vecāka gada gājuma cilvēki nekā Rīgā. Atšķiras iedzīvotāju blīvums, viņu veselības problēmas. "Tas nav tikai "Excel" tabulā ieliekams jautājums," par paredzētajām izmaiņām teica Rokpelnis.

Viņš arī norādīja, ka ZZS frakcija pie šī jautājuma atgriezīsies.

Jau ziņots, ka Rokpelnis norādījis, ka deputāti ir saņēmusi satraucošu informāciju no pašvaldībām, īpaši pierobežas reģionos, ka pēc NMPD izdevumu samazinājuma nākamgad iespējama brigāžu skaita mazināšana un jaunu hospitalizācijas principu ieviešana.

"Vietvaras ir nobažījušās, ka iedzīvotājiem neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūs nepieejamāka. Tas nav pieļaujams, un deputāti ar veselības ministru vēlas diskutēt, kā nodrošināt adekvātu neatliekamo medicīnisko palīdzību ikvienam Latvijas cilvēkam, neatkarīgi no dzīvesvietas," uzsvēris Rokpelnis.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka nākamā gada budžetā NMPD paredzēts izdevumu samazinājums par 1,6 miljoniem eiro, un gan šī, gan citu iemeslu dēļ dienests veiks darba organizācijas izmaiņas, piemēram, plānots samazināt brigāžu skaitu nakts stundās un ieviest jaunu hospitalizācijas principu.

Komentējot plānotās pārmaiņas, dienesta vadītāja Liene Cipule uzsvērusi, ka tās neskars iedzīvotājus un neietekmēs NMPD pakalpojumu kvalitāti un pieejamību.

Kā aģentūru LETA informēja dienestā, šogad NMPD budžets ir 119 miljoni eiro, no kuriem 90% veido izdevumi atlīdzībai, 8% precēm un pakalpojumiem, bet 2% kapitālajiem izdevumiem.

Veselība

Pagājušajā nedēļā visaugstākā saslimstība ar gripu un pneimoniju tika reģistrēta bērniem vecuma grupā līdz 14 gadiem. Kopumā Latvijā gripas izplatība pakāpeniski turpina pieaugt un vidēji veido 183,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem (nedēļu iepriekš 168,1).

Svarīgākais