No 1.janvāra NMPD tiks mazinātas ap 70 amatu vietas

© Publicitātes foto

No nākamā gada 1.janvāra Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) turpinās veikt pārmaiņas veidā, kā tiek organizēts dienesta darbs. Izmaiņas iedzīvotājus neskars - neatliekamo medicīnisko palīdzību pacienti saņems tāpat kā līdz šim. Pilnībā tiks saglabāts arī esošais brigāžu tīkls un Latvijā turpinās dežurēs 196 brigādes, kas atrodas 109 lokalizācijas vietās.

Izmaiņas tiek turpinātas, lai pieejamo resursu ietvaros nodrošinātu darbības nepārtrauktību un dienesta reaģētspēju ikdienā un ārkārtas situācijās. Situācija Latvijā mainījusies gan demogrāfijas, gan cilvēku iekšējās migrācijas dēļ. Tāpēc dienestam regulāri ir jāpielāgo brigāžu resurss atbilstoši faktiskajai situācijai konkrētajā vietā, lai NMPD sniegtā palīdzība ilgtermiņā atbilstu sabiedrības vajadzībām. Vienlaikus izmaiņu nepieciešamību nosaka arī valdības lēmumi par budžeta samazinājumu valsts pārvaldē, tostarp dienestā par 1,6 miljoniem eiro.

Uzlabos ārkārtas tālruņa 113 zvanu pieņemšanas kvalitāti

Lai uzlabotu sniegtās palīdzības kvalitāti un pacientu drošību, no 1.janvāra NMPD ārkārtas tālruņa 113 zvanu centra personāls pāries uz 12h dežūrām līdzšinējo 24h vietā, kā to rekomendē Eiropas Ārkārtas zvanu numuru asociācijas (EENA) standarti. Iedzīvotājiem nekas nemainās - arī turpmāk ārkārtas tālrunis darbosies 24 stundu nepārtrauktā režīmā, pieņemot zvanus. Izmaiņas skars personāla darba grafiku veidošanu. Šis ir būtisks solis darbinieku labbūtības nodrošināšanā ar mērķi mazināt personāla izdegšanu, pārslodzi un uzlabot izsaukumu pieņemšanas kvalitāti.

Stiprinās dienesta reaģētspēju un brigāžu nodrošinājumu

Plānots, ka NMPD mediķiem un operatīvo auto šoferiem darba vieta turpmāk būs nevis konkrēts lokalizācijas punkts, bet lielāka reģionālā struktūrvienība - brigāžu atbalsta centrs ar visiem tā brigāžu punktiem. Daļā reģionālo struktūrvienību šis princips jau darbojas, bet nu to ieviesīs vienoti visā dienestā. Mērķis ir uzlabot brigāžu nodrošinājumu ikdienā un būtiski paaugstināt dienesta gatavību reaģēt ārkārtas situācijās. Iedzīvotājiem tas nozīmē labāku palīdzības pieejamību - dienests varēs elastīgāk reaģēt situācijās, ja kādā no vietām dežūrai nevarēs nodrošināt brigādi, piemēram, darbinieku saslimšanas, atvaļinājumu vai citu prombūtņu dēļ.

Darbiniekiem šis princips dos vienlīdzīgākas iespējas dežūru plānošanā. Būs iespēja strādāt kā dienas, tā diennakts maiņas, gan arī pārmaiņus teritorijās ar ļoti zemu vai lielu izsaukumu skaitu. Šis ļauj pilnveidot kompetences un prasmes tiem, kuri ikdienā lielākoties strādā vietās ar zemu izsaukumu intensitāti. Ja mediķi pārmaiņus dežurē vietās, kur izsaukumu ir vairāk, viņi gūst lielāku pieredzi. Savukārt tiem darbiniekiem, kuri līdz šim pamatā strādāja brigāžu punktos ar lielu izsaukumu skaitu, dežūru plānošana citviet ļaus mazināt izdegšanu un pārslodzi.

Turpinās brigāžu darba laika un sastāva izmaiņas brigāžu tīkla sakārtošanai

Ņemot vērā nākamajā gadā dienestam paredzēto budžeta samazinājumu, līdz ar minētajām stratēģiskajām darba organizācijas izmaiņām NMPD turpinās jau iepriekšējos gados aizsākto brigāžu tīkla sakārtošanu.

No 1.janvāra izmaiņas plānotas 13 brigāžu darbā (no kopumā 196) visā Latvijā - Rīgā, Rundēnos, Daugavpilī, Dunavā, Mazsalacā, Krāslavā, Dobelē, Līvānos, Ludzā, Preiļos, Viļānos, Siguldā. Atsevišķām brigādēm mainīsies darba laiki, pārveidojot tās no diennakts uz dienas brigādēm (vietās, kur uz brigādi nakts stundās ir mazāk kā viens izsaukums). Tās būs vietas, kur joprojām nakts stundās paliks arī brigādes vai kur no tuvākajiem punktiem izsaukumos operatīvi var ierasties citas brigādes. Jāpiebilst, ka nakts stundās būtiski krītas izsaukumu skaits un attiecīgi tam ir jāplāno arī nepieciešamais brigāžu skaits (dienā tiek saņemti 80% izsaukumu, bet naktī vairs tikai 20%). Savukārt atsevišķās brigādēs mainīsies sastāvs no trīs uz divu personu brigādi. Divu personu brigādes NMPD veido līdzīgi kā daudzviet Eiropā. Jau šobrīd katru dienu, saglabājot gan ātrumu, gan palīdzības sniegšanas kvalitāti, dienestā divatā uz izsaukumiem dodas 40 ambulanču komandas, izpildot lielu daļu izsaukumu.

Brigāžu tīkla plānošana balstās rūpīgā darba procesu un datu izvērtējumā, kā arī ņemot vērā Latvijā noteiktus kritērijus un starptautisko praksi. NMPD darba organizāciju būtiski ietekmē, piemēram, iedzīvotāju iekšējā migrācija, kas prasa pārskatīt brigāžu tīklu un pārorganizēt to atbilstoši šīm izmaiņām. Tāpat no iedzīvotājiem saņemto zvanu skaita un brigāžu izsaukumu skaita krasā atšķirība dienas un nakts stundās dod iespēju veikt darba organizācijas izmaiņas u.c. Veicot pārmaiņas jau kopš 2018.gada, dienests pārorganizē brigāžu tīklu, novirzot personālu tur, kur nepieciešams stiprināt brigāžu reaģētspēju.

Stratēģiskās izmaiņas brigāžu tīkla attīstībai

Lai uzlabotu neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamību iedzīvotājiem, NMPD jau no tā izveidošanas visu šo 15 gadu laikā pēdējo attīsta savu brigāžu tīklu, veidojot arī jaunus brigāžu punktus. Bez papildus finansējuma, pārorganizējot savu darbu, līdz šim ir izveidoti 22 jauni brigāžu punkti mazāk apdzīvotās lauku teritorijās, kā arī 17 papildus brigādes. Turpinot stratēģisku brigāžu tīkla attīstību, no 1.janvāra arī Liepājā tiks izveidota papildus brigāde, kas strādās dienas laikā.

Izmaiņu ietekme uz amatu vietām un personālu

Darba organizācijas izmaiņu rezultātā dienestā no 1.janvāra tiks mazinātas ap 70 amatu vietas. Daļa no tām ir vakantas, kam jau ilgāku laiku nav bijis iespējams piesaistīt darbiniekus. Savukārt tiem darbiniekiem, kurus skars darba organizācijas izmaiņas, visiem tiks piedāvāta iespēja turpināt strādāt dienestā tajās struktūrvienībās, kur šobrīd ir vakances.

Veselība

Pagājušajā nedēļā visaugstākā saslimstība ar gripu un pneimoniju tika reģistrēta bērniem vecuma grupā līdz 14 gadiem. Kopumā Latvijā gripas izplatība pakāpeniski turpina pieaugt un vidēji veido 183,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem (nedēļu iepriekš 168,1).

Svarīgākais