Austrumu slimnīcas vadītājs: Pašreizējā sistēmā pacients nevienu neinteresē

© Dmitrijs Suļžics/MN

Veselības aprūpē jāievieš princips "nauda seko pacientam", jo pašreizējā sistēmā pacients nevienu neinteresē, piektdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Rīgas Stradiņa universitātes rīkotajā konferencē "Nākotnes veselības ekonomika: efektivitāte un ilgtspēja" pauda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

Staņēvičs uzsvēra, ka svarīgākās prioritātes veselības aprūpes uzlabošanā pašreiz ir slimnīcu tīkla finansēšanas modeļa pārskatīšana un slimnīcu informācijas sistēmu pilnveidošana.

RAKUS vadītāja ieskatā, līdzšinējā pakalpojumu tarifikācijas un kvotu finansēšanas modeļa sistēma "ļoti bieži neatspoguļo ne veiktā darba apjomu un iznākumus, ne pacienta rezultātus".

Staņēvičs arī informēja, ka šī gada astoņos mēnešos RAKUS pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības vērsušies par 20% vairāk pacientu nekā pērn.

Viņš uzsvēra, ka galvenajiem slimnīcu centriem - klīniskajām universitātes slimnīcām - būtu jāvada gan nākotnes klīniskie ceļi, gan finanšu plūsma, lai nodrošinātu uz pacientu vērstu iznākumu. Viņš uzsvēra, ka, pilnveidojot slimnīcu tīklu, universitātes slimnīcām jāveic tām atbilstoša profila manipulācijas, savukārt pēc tam pacientu var novirzīt uz citām slimnīcām tālākai rehabilitācijas un ārstēšanas procesa turpināšanai.

"Pilotprojektā ar Siguldas slimnīcu jau novirzām pacientus uz pēcakūto rehabilitāciju, lai RAKUS varētu uzņemt smagākus pacientus, nodrošinot specifiskāku, neatliekamu ārstniecību," viņš sacīja.

Līdztekus RAKUS nākamgad īstenos projektu "Slimnīca mājās", kur pacienti tiks ārstēti mājās, nevis slimnīcā, lai tādējādi arī atvieglotu slogu slimnīcai.

Staņēvičs uzsvēra, ka minētie priekšlikumi atvieglos ierēdniecības uzliktos uzstādījumus, lai īstenotu mērķi nodrošināt pacienta labbūtību un pilnvērtīgu atgriešanu sabiedrībā.

Jau vēstīts, ka lai diskutētu par sabiedrības un veselības resursu pamatotu, taisnīgu un efektīvu izmantošanu, kā arī uzlabotu veselības aprūpes sistēmas darbību ilgtermiņā, šodien notika Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Rīgas Stradiņa universitātes rīkotā konference "Nākotnes veselības ekonomika: efektivitāte un ilgtspēja".

Svarīgākais