Stradiņa slimnīcā veikta unikāla un ļoti sarežģīta operācija

© PSKUS

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) Asinsvadu ķirurģijas nodaļa sadarbībā ar ārvalstu ekspertiem veikusi unikālu pilnu aortas rekonstrukcijas operāciju, kas ir viena no vissarežģītākajām un apjomīgākajām šāda veida asinsvadu operācijām Latvijā. Pacientam, kuram šī bija jau piektā asinsvadu operācija, totāla aortas rekonstrukcija bija izšķirošs solis, kas pēc atlabšanas ļaus atgriezties pie normālas dzīves.

Pacienta ārstēšanās ceļš Stradiņa slimnīcā sākās 2019.gada rudenī, kad tika stacionēts ar sirds mazspējas dekompensāciju - pārbaudes laikā pacientam atklāja krūšu aortas atslāņošanos.

No 2020.gada pacientam tika veikti vairāki operāciju cikli, kā rezultātā izdevās stāvokli uzlabot, tomēr 2024.gada vasarā krasi pieauga descendējošās aortas aneirisma, kas sasniedza bīstamu septiņu centimetru diametru (normāls lielums 3-3,5 cm). Aneirisma plīsuma risks gada laikā pārsniedza 20-30%, un iespējamā mirstība plīsuma gadījumā bija vairāk nekā 90%.

Tika pieņemts lēmums par pilna apjoma aortas rekonstrukciju - sarežģītās operācijas plāns tika izstrādāts sadarbībā ar profesoru Michael Jakobs no Māstrihtas Universitātes slimnīcas Holandē. Operācija ar plānu nomainīt praktiski visu slimo aortu ar sintētisko protēzi bija vienīgais risinājums, lai novērstu dzīvībai bīstamo situāciju.

Unikālais šajā operācijā ir ne tikai tās tehniskais sarežģītums, bet arī fakts, ka pacientam jau iepriekš bija veiktas vairākas ķirurģiskas operācijas, padarot procesu īpaši izaicinošu. Šāda apjoma un sarežģītības operācijas Eiropā veic tikai aptuveni desmit centros, taču Latvijā šādas sarežģītības operācija veikta pirmo reizi.

Stradiņa slimnīcas virsārsts klasiskajā asinsvadu ķirurģijā dr. Mārcis Gediņš stāsta: “Operācijas ilga sešas stundas un 30 minūtes. Pateicoties tai, pacientam pēc atlabšanas būs iespēja atgriezties pie normālas dzīves bez bažām par aneirismas plīsumu. No ķirurģiskā viedokļa operācija ir izdevusies, un pacientam tiek prognozēta pilnīga atveseļošanās aptuveni viena mēneša laikā.”

Operāciju veica pieredzējuša medicīnas komanda, kurā piedalījās augsta līmeņa speciālists profesors Michael Jacobs no Māstrihtas Universitātes slimnīcas Holandē, kā arī Stradiņa slimnīcas asinsvadu un kardioķirurģijas speciālisti: dr. Mārcis Gediņš, dr. Kaspars Ķīsis, dr. Mārtiņš Kalējs un dr. Kristiāns Meidrops; anestezioloģes: profesore Eva Strīķe, Inguna Krustiņa un Ivita Freiberga; anestēziste Angelīna Daineko; perfuzionistes Gunita Leksere un Ilze Rubene, kā arī operācijas māsas: Maija Rimeika, Urzula Garkeviča un Aiga Tarakanova.

Komandai sadarbojoties, tika veikta torakoabdominālās aortas aneirismas rezekcija un protezēšana ar sintētiskajām protēzēm, nodrošinot pacienta dzīvības saglabāšanu un ilgtermiņa dzīves kvalitātes uzlabošanu. Aortas rekonstrukcijas operācija notika 2024.gada augustā un tās izpildē apvienojās vadošie asinsvadu un kardioķirurģijas speciālisti. Veiktā operācija apliecina Latvijas medicīnas speciālistu augsto profesionālo līmeni.

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.