Kopš šī gada maija Bērnu slimnīcā pēc kritiena no velosipēda, skrejriteņa vai cita braucamrīka vērsušies aptuveni 1000 bērni un jaunieši. Tikai trešā daļa no viņiem apliecinājuši, ka galvā bija aizsargķivere, kaut arī tās lietošana ir obligāta, informē Bērnu klīniskās universitātes (BKUS) slimnīca.
Visvairāk traumu saistībā ar mikromobilitātes rīkiem bērni guvuši, krītot no velosipēdiem vai iekļūstot sadursmēs ar tiem.
Traumas pēc kritieniem no mikromobilitātes rīkiem bijušas dažādas, tai skaitā - smagas galvas traumas.
Kaut arī no 2024.gada pavasara ķiveres lietošana, braucot ar velosipēdu, bērniem līdz 16 gadu vecumam un elektroskrejriteni līdz 17 gadu vecumam, ir obligāta, Bērnu slimnīcas dati liecina - tikai 1/3 daļai no tiem, kas nokrituši no braucamrīkiem, galvā ir bijusi ķivere!
"Katru vasaru Bērnu slimnīcā traumu skaits, kas saistīts ar mikromobilitātes rīku izmantošanu, ir liels. Šovasar jau aptuveni 1000 Bērnu slimnīcas pacientu vismaz daļēji ir bijusi sabojāta vasara kritienu no braucamrīkiem dēļ, visā Latvijā šis skaits ir daudz lielāks. Taču skaitļi ir tikai skaitļi, mūs satrauc ikkatra bērna drošība un veselība. Lai novērstu vai mazinātu galvas traumu smagumu, aizsargķiveres lietošanas nozīme ir pierādīta daudzos starptautiskos pētījumos. Pagājušajā vasarā pēc ilgām diskusijām izdevās panākt, ka bērniem aizsargķiveres lietošana no šī gada pavasara ir obligāta. Diemžēl Bērnu slimnīcā redzam, ka likumdošanas normas netiek ievērotas. Par to, ka bērns ir piedalījies ceļu satiksmē bez ķiveres galvā, ir paredzēts administratīvs sods, bet, ja vecākiem nav izpratnes, cik svarīga ir aizsargķiveres pareiza lietošana, pēc būtības tiek pārkāptas arī bērna tiesības uz veselību," stāsta Renāte Snipe, Bērnu slimnīcas virsārste.
"Ja uz ceļa notiek negadījums, jo lielāks ir bijis braucēja ātrums, jo smagākas mēdz būt traumas. Bērni parasti gūst roku vai kāju traumas, ir lūzumi, bet ir arī galvas traumas, kas ir ļoti nopietni. Ja pēc galvas traumas gūšanas nepieciešama operācija, ir 50% iespējamība, ka būs sekas, tai skaitā - paliekošas sekas, kas ietekmēs bērna veselību. Taču arī pēc vieglākām galvas traumām, pēc smadzeņu sasitumiem un satricinājumiem jārēķinās, ka var būt funkcionāli traucējumi. Tas nozīmē, ka var sākties mācīšanās traucējumi, mazināties veiklība, koncentrēšanās spējas, parādīties problēmas ar koordināciju. Tas, savukārt, rada risku, ka drīz var sekot nākamais kritiens. Mēs nevaram izvairīties no visām traumām, bet varam pasargāt galvu, mācot bērnam, ka aizsargķiveri jāliek katru reizi, kad viņš kāpj uz velosipēda vai skrejriteņa. Mūsu sabiedrībā ir jāmainās domāšanai, un vecākiem jārāda piemērs, kā ir droši pārvietoties ceļu satiksmē. Pirmais noteikums - uzliec ķiveri bērnam un sev," skaidro Basels Jakubs Vahbe, Bērnu slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas virsārsts.