Caureja... ceļojums cauri?

© Pixabay

Kad cilvēks gatavojas apmeklēt svešas zemes, viņš ir noskaņots jauniem iespaidiem, dzīves baudīšanai un atpūtai. Ceļojums bieži vien ir gaidīts un plānots visu gadu, iztēle to zīmē saulaini bezrūpīgu un vismazāk gribas domāt par dažādām veselības problēmām, kas varētu atgadīties. Viena no tām ir caureja.

“Ceļotāju caureja” ir visnotaļ izplatīta parādība, kas var piemeklēt tūristus gan tālās un mazattīstītās zemēs, gan tepat Eiropā. Un ir ļoti bēdīgi, ja spilgtākie iespaidi no brauciena saistīti ar nepārtrauktu tualetes meklēšanu.

Lai nesabojātu sengaidīto atpūtu sev un līdzbraucējiem, jāparūpējas arī par šo prozaisko aspektu.

Lūk, daži būtiski jautājumi, uz kuriem vajadzētu saņemt atbildes jau pirms došanās ceļā.

Cik liels ir risks tūrisma brauciena laikā piedzīvot caureju?

Tas lielā mērā atkarīgs no ceļojuma galamērķa. Par augsta riska teritorijām uzskata Centrālamerikas, Dienvidamerikas, Āfrikas, Āzijas dienvidu un dienvidaustrumu reģionus. Mazāks risks saslimt ir Austrumeiropā, Vidusāzijā, Tuvo Austrumu valstīs un Karību jūras salās, bet viszemākais tas ir Rietumeiropā, Ziemeļeiropā, Japānā, Kanādā, ASV, Singapūrā, Austrālijā un Jaunzēlandē. Atbildīgas tūrisma firmas savus klientus informē par dažādām veselības problēmām, kas var atgadīties konkrētajā reģionā un aicina rūpēties par slimību profilaksi, tostarp arī par izvairīšanos no “ceļotāju caurejas”. Dažas nianses cilvēkam, kurš nav pieredzējis tūrists, var pat neienākt prātā, piemēram, ka pēc zobu tīrīšanas nevajag skalot muti ar viesnīcas krāna ūdeni, jo tajā var būt mikroorganismi, kas izraisa caureju.

Kādi piesardzības pasākumi jāievēro, lai izsargātos no “ceļotāju caurejas”?

Jāapzinās, ka galvenie inficēšanās avoti ir ūdens un pārtika. Tādēļ neiegādājieties ēdienus no ielu tirgotājiem, neēdiet produktus, kas gatavoti no termiski nepietiekami apstrādātas gaļas, zivīm un jūras veltēm vai no nepasterizēta piena. Izvēlieties ēdienus, kas tiek pasniegti karsti, cepti vai vārīti. Arī kafijai vai tējai jābūt aplietai ar vārošu, nevis tikai pasildītu ūdeni. Augļus un dārzeņus ņemiet veselus, mazgājiet ar ziepēm un mizojiet tos paši, bet atturieties no iepriekš nomizotiem un sagrieztiem. Par infekcijas avotu var kļūt pat kāda augļa šķēlīte kokteilī vai dzērienam pievienots ledus, kas iegūts, sasaldējot krāna ūdeni. Dzeršanai un zobu tīrīšanai jāizmanto tikai rūpnieciski sagatavots ūdens, kas pildīts aizvākotās pudelēs. Dzērienus no dažādām pudelēm, skārdenēm vai paciņām var droši lietot tad, ja atverat neskartu iepakojumu. Ja ceļojuma laikā nav iespējas pašiem vārīt ūdeni, der iegādāties ūdens attīrīšanas tabletes un lietot tās atbilstoši instrukcijai. Un, protams, rūpīgi jāmazgā rokas ar ziepēm gan pirms ēšanas, gan pēc tualetes apmeklējuma. Ja tas nav iespējams, lietojiet roku dezinfekcijas līdzekļus, kuros ir vismaz 60% liels alkohola saturs.

Bet ceļojumā taču gribas izbaudīt vietējos labumus. Ja turienes iedzīvotāji tos patērē katru dienu, palikdami sveiki un veseli, kāpēc lai mēs arī nedrīkstētu?


Vietējo iedzīvotāju imūnsistēma ir pieradusi pie apkārt mītošajiem mikroorganismiem un spēj pret tiem aizsargāt. Ceļotājam šādas imunitātes nav. Ja gribas nogaršot nepazīstamu ēdienu, tas jādara ļoti piesardzīgi, jāpārliecinās, ka gatavošana notikusi higiēniskos apstākļos un trauki, kuros ēdienu pasniedz, ir tīri un sausi.

Mediji informē, ka “ceļotāju caureja” ik gadu piemeklē miljoniem cilvēku. Ko darīt, ja esam iekļuvuši šajā skaitā?

Caureja parasti parādās trešajā vai ceturtajā ceļojuma dienā kā pēkšņa, intensīva un ūdeņaina vēdera izeja līdz piecām reizēm dienā. Pirms tās ir krampjveidīgas sāpes vēderā, var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, slikta dūša, vemšana, slikta pašsajūta kopumā. Caurejas izraisītāji ir dažādi vīrusi, baktērijas un parazīti. Lielāks risks saslimt ar “ceļotāju caureju” ir cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, diabētu, iekaisīgām zarnu slimībām, nieru un aknu slimībām, kā arī tiem, kuri lieto zāles, kas mazina kuņģa skābi. Caureja bieži piemeklē gados jaunus tūristus, jo viņi mēdz bezrūpīgāk izturēties pret profilakses pasākumiem. Parasti caurejas norise nav smaga, taču situācija var kļūt nopietna, īpaši, ja saslimušais ir mazs bērns, kuram straujš šķidruma zudums ir ļoti bīstams. Ja neizdodas panākt, ka bērns dzer pietiekami daudz ūdens, turpinās drudzis un vemšana, izkārnījumos parādās asinis, bērns kļūst apātisks un miegains, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība. Tas pats sakāms par pieaugušajiem. Jādzer daudz ūdens, bet zaudēto elektrolītu atjaunošanai ieteicams speciāls caurejas gadījumiem domāts dzēriens, kas nopērkams aptiekā, vai minerālūdens ar pietiekami augstu sāļu saturu. Ja nav ēstgribas, var neēst, bet, ja gribas, tad ieteicama neliela viegla maltīte, piemēram, mazliet jogurta vai sausiņš. Nav vēlamas fiziskas aktivitātes, jo tās veicina arī zarnu darbību.

Dažs uzskata, ka pret caureju palīdz alkohols, kas “dezinficē no iekšpuses”, cits gādā pretcaurejas zāles, kas nomāc zarnu gludās muskulatūras kustības, vēl kāds mēģina pierunāt ģimenes ārstu, lai visādam gadījumam izraksta antibiotiku recepti. Kādus līdzekļus izvēlēties?


Alkohola lietošana no caurejas nepasargā. Iereibušu cilvēku attieksme pret piesardzības pasākumiem nereti kļūst vieglprātīgāka, līdz ar to caurejas risks nevis mazinās, bet paaugstinās. Spēcīgie pretcaurejas līdzekļi pieļaujami tikai tad, ja tiešām nevar citādi. Tie “aizbāž” zarnu traktu, neļaujot izvadīt ārā caurejas izraisītājus mikroorganismus, un tas var atstāt paliekošas sekas. Antibiotiku gādāšana priekšdienām arī nav atzīstama, jo ceļotājs nevar zināt, kāds ir caurejas izraisītājs.

Publicitātes foto

Antibiotikas darbojas tikai pret baktērijām, bet vīrusu un parazītu gadījumā tās nelīdz, turklāt var izraisīt nepatīkamas blaknes, kā arī veicināt antibiotiku rezistenci, kas ir ļoti nopietna problēma visā pasaulē. Toties neatkarīgi no caurejas izraisītāja ir vēlams lietot probiotikas. Tie ir dzīvi mikroorganismi, kas, uzņemti pietiekamā daudzumā, labvēlīgi ietekmē saimniekorganisma veselību. Viena no pasaulē vislabāk izpētītajām probiotikām ar klīniski pierādītu iedarbīgumu ir rauga sēnīte Saccharomyces boulardii, kas efektīvi palīdz cīņā ar kaitīgo mikroorganismu radītajiem toksīniem, neļauj caurejas izraisītājiem iekļūt zarnu sieniņu šūnās, sekmē pareizas zarnu mikrofloras atjaunošanos un iekaisuma mazināšanos. Aptiekās var iegādāties Saccharomyces boulardii saturošu bezrecepšu medikamentu Enterol, kas droši lietojams gan pieaugušajiem, gan bērniem, sākot no zīdaiņu vecuma.

Vai šo medikamentu var lietot arī “ceļotāju caurejas” profilaksei?

Jā, uzsākot tā lietošanu piecas dienas pirms ceļojuma, caurejas risks samazinās līdz pat 25%. Enterol pieejams gan kapsulās, gan pulvera formā, no kura pagatavo suspensiju iekšķīgai lietošanai - tas ir visērtākais lietošanas veids senioriem un bērniem. Atliek vien iebērt pulveri glāzē ar ūdeni, pienu vai kādu citu bezalkoholisku dzērienu, kas nav ne karsts, ne ledaini auksts, samaisīt un tūlīt izdzert.

(Vairāk informācijas: https://enterol.lv)




Publicitātes foto

Atsauces:

  1. Danis R., Wawruch M. Traveller’s diarrhoea - prevention, trends and role of microbiome. Cent Eur J Public Health. 2022; 30(1): 20-25. https://doi.org/10.21101/cejph.a6740

  2. Kelesidis T., Pothoulakis C. Efficacy and safety of the probiotic Saccharomyces boulardii for the prevention and therapy of gastrointestinal disorders. Ther Adv Gastroenterol. 2012; 5(2): 111-125. DOI: 10.1177/1756283X11428502

Raksts sagatavots sadarbībā ar Biocodex SIA, zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai! Bezrecepšu zāles. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasīt lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Par zāļu lietošanu konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.


Svarīgākais