Pētnieki atklāj augstu mikroplastmasas līmeni vīriešu sēkliniekos

© FreePik

Saskaņā ar pētījumu, kas šomēnes publicēts žurnālā „Toxicological Sciences”, cilvēka sēkliniekos ir konstatēta mikro un nanoplastmasa, turklāt trīsreiz augstākā līmenī nekā līdzīgos atklājumos dzīvnieku pasaulē.

Eksperti apgalvo, ka nelielas plastmasas daļiņas var iekļūt ķermeņa šūnās un audos, un saskaņā ar iepriekšēju pētījumu datiem, šīs daļiņas var atstāt ķīmiskas vielas, kas traucē cilvēka reproduktīvās sistēmas darbību.

Pētījuma paraugi tika iegūti no gandrīz diviem desmitiem konservētu sēklinieku no līķiem un rezultāti tiek salīdzināti ar mikroplastmasas līmeni, kas iepriekš atklāts suņu sēkliniekos.

Visbiežāk sastopamais polimērs gan vīriešu, gan suņu sēkliniekos bija polietilēns.

Veselības eksperti iesaka visu dzimumu cilvēkiem mēģināt samazināt plastmasas iedarbību, izmantojot mazāk plastmasas izstrādājumu.

Speciālisti arī apgalvo, ka plastmasas šķīvjus un krūzes nevajadzētu sildīt mikroviļņu krāsnī vai likt trauku mazgājamajā mašīnā. Tas ir tāpēc, ka karstums var izraisīt ķīmisko vielu izdalīšanos un iespējamu vēlāku norīšanu.

Veselība

Strauji attīstoties inovatīvām terapijām, kuras jau sevi pasaulē pārliecinoši pierādījušas cīņā ar epilepsiju, pacientu biedrība "Aura" aicina lēmumu pieņēmējus jau no 2025.gada īstenot prioritāros pasākumus epilepsijas pacientu ārstēšanas uzlabošanai, paredzot tiem nepieciešamo finansējumu nākamā gada veselības aprūpes budžetā.

Svarīgākais