Latvijas iedzīvotājus modri sargā pret zāļu viltojumiem; pārbaudīti jau 7,5 miljoni iepakojumu

© Oksana Džadana / F64

Šā gada pirmajā ceturksnī pie Latvijas iedzīvotājiem caur aptiekām un ārstniecības iestādēm ir nonākuši nedaudz vairāk nekā 7,5 miljoni zāļu iepakojumu, kuru autentiskums un drošums pārbaudīts zāļu verifikācijas sistēmā, kas ir par 4% vairāk nekā 2023.gada pirmajā ceturksnī, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.

Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2024.gada pirmajā ceturksnī pārbaudīja 1203 lietotāji, tostarp aptiekas, slimnīcu aptiekas, zāļu lieltirgotavas un ārstniecības iestādes.

LZVO valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane atzīmē, ka zāļu drošuma pārbaudes sistēma Latvijā darbojas piecus gadus. "Kopumā Eiropā zāļu viltojumi ir atklāti, taču Latvijā tie nav ienākuši," pauž Erdmane.

Recepšu medikamentu drošums tiek pārbaudīts legālajā zāļu aprites ķēdē, tādēļ LZVO aicina iedzīvotājus medikamentus iegādāties tikai oficiālās un uzticamās aptiekās un interneta aptiekās, nekādā ziņā neizvēloties pirkt zāles nezināmās interneta vietnēs vai pēc sludinājumiem sociālajiem tīklos.

Verifikācijas sistēmas darbības pamatprincips ir kods uz katra recepšu zāļu iepakojuma, ko izvieto ražotājs un kas ceļā pie patērētāja tiek vairākas reizes pārbaudīts tiešsaistes datu bāzēs. Piegādes ķēdes beigās, pārdodot vai izlietojot zāles pacientam, aptieka vai ārstniecības iestāde kodu no sistēmas dzēš. Tas nodrošina, ka šo pašu kodu nav iespējams izmantot viltotu zāļu iepludināšanai legālajā piegādes ķēdē.

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva un deleģētā regula, kas nosaka detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma. Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019.gada februāra.

Svarīgākais