Latvija turpinās ievainoto Ukrainas karavīru ārstēšanu un rehabilitāciju

© Ģirts Ozoliņš/MN

Latvijas veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) šodien tikās ar Ukrainas vēstnieku Latvijā Anatoliju Kucevolu, apliecinot nākamās palīdzības kravas nosūtīšanu Čerņihivas slimnīcām un turpmāku karavīru ārstēšanu un rehabilitāciju Latvijā, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).

Ministrs informēja, ka ir apzinātas Latvijas slimnīcu iespējas ziedot aprīkojumu Čerņihivas ārstniecības iestādēm, un šobrīd notiek aktīvs darbs, lai slimnīcas pēc iespējas ātrāk saņemtu medicīnisko aprīkojumu - plaušu ventilatorus, dialīzes aparātus, pacientu monitorus, ultrasonogrāfijas aparātus un vēl citas medicīniskās iekārtas un tehnoloģijas.

Tāpat paredzēts, ka Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" turpinās sniegt rehabilitācijas pakalpojumus Ukrainas karavīriem līdzšinējā apjomā. Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) turpinās ievainoto Ukrainas karavīru ārstēšanu. Atsaucoties Ukrainas lūgumam, VM apzinās vēl citu slimnīcu iespējas, tajā skaitā ārpus Rīgas, uzņemt ievainotos Ukrainas karavīrus, lai nodrošinātu ārstēšanu un rehabilitāciju lielākam ievainoto skaitam.

Kucevols uzsvēra, ka Ukrainas mediķi vēlas turpināt profesionālās pieredzes apmaiņas mācības un braucienus uz Latviju. "Vaivari" no 2022.gada apmāca Ukrainas ārstniecības personas, realizējot Ārlietu ministrijas finansēto projektu par rehabilitācijas programmu ieviešanu pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām. Par to bija liela speciālistu interese, tāpēc pašlaik tiek realizēti vēl divi Ārlietu ministrijas un ASV vēstniecības Ukrainā finansēti projekti, kuros iesaistītas aptuveni 30 Ukrainas ārstniecības iestādes.

Kopumā "Vaivaros" pieredzes apmaiņā līdz šim bijuši vairāk nekā 140 Ukrainas mediķi, turklāt divas speciālistu grupas gaidāmas martā un aprīlī.

Apzinot iestāžu iespējas un atrisinot praktiskos uzturēšanās jautājumus, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca varētu apmācīt mikroķirurgus, RAKUS varētu dalīties ar teorētiskajām zināšanām par dzīvību glābjošām operācijām, kā arī savā Rehabilitācijas klīnikā nodrošināt praktiskās apmācības akūtās un subakūtās rehabilitācijas laikā fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem - fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, audiologopēdiem. RAKUS var nodrošināt arī ārstu individuālās apmācības darba vidē sekundārajā ķirurģijā - apmācības mikroķirurģijā, lēveru tehnikā, nervu rekonstrukcijā, transpozīcijās, informēja VM.

Latvija šobrīd strādā pie krīzes pārvaldības stiprināšanas, tajā skaitā VM kopā ar nozari izveidojusi kritisko medikamentu sarakstu, un šobrīd turpinās darbs pie šo zāļu nodrošinājuma. Veidojot sarakstu, ņemta vērā arī Ukrainas pieredze.