Liebritānijā D vitamīna pārdozēšana rezultējusies ar nāvi

© Pixaby

D vitamīna uztura bagātinātāju lietošanas riski ir aktuāli arī citviet Eiropā, aģentūrai LETA pauda zinātniskā institūta "Bior" pārstāvji.

Institūtā norāda, ka ik pa laikam kādā no Eiropas valstīm mēdz konstatēt D vitamīna pārdozēšanas gadījumus, kuru dēļ ir iestājušās nopietnas sekas veselībai. Pārdozēšana visbiežāk minētajos gadījumos ir bijusi saistīta vai nu ar apzinātu D vitamīna devas vairākkārtēju pārsniegšanu, vai arī ar neapzinātu, kļūdainu devu dozēšanu.

"Lielāko daļu D vitamīna pārdozēšanas gadījumu izraisa tieši nepareiza uztura bagātinātāju dozēšana, ko veicina ne vien mūsdienās plaši pieejamais to klāsts aptiekās, bet arī nereģistrētu uztura bagātinātāju piedāvājums dažādu valstu interneta veikalos," uzsver "Bior" riska novērtēšanas eksperte Inese Siksna.

Institūtā arī norāda, ka atsevišķās Eiropas valstīs darbojas uztura bagātinātāju blakusefektu uzraudzības sistēmas, kuras fiksē uztura bagātinātāju lietošanas blakusefektus. Arī "Bior" iesaistījies šo valstu tīklā un regulāri seko līdzi aktuālajai informācijai.

Pērn institūts "Bior" no citām Eiropas valstīm saņēma informāciju par pārdozēšanas gadījumiem četriem zīdaiņiem un vienam sešus gadus vecam bērnam.

Kā uzskaita institūtā, vairumā gadījumu pārdozēšana bija tieši saistīta ar neadekvātu uztura bagātinātāja devas lietošanu - ārsta rekomendētais uztura bagātinātājs aizstāts ar citu, neizvērtējot devas lielumu. Papildus uztura bagātinātājam tika lietoti arī citi pārtikas produkti, kas satur D vitamīnu, piemēram, mākslīgais maisījums zīdaiņiem, tādējādi vēl vairāk palielinot uzņemtā D vitamīna daudzumu.

Savukārt šī gada marta sākumā Lielbritānijā ziņots gadījums par 89 gadus vecu vīrieti, kura D vitamīna pārdozēšana saistījusies ar tādām veselības komplikācijām, kas rezultējušās ar nāvi.

Kā skaidro institūtā, Latvijā šāda ziņošanas sistēma pagaidām nav ieviesta, taču, ja, lietojot uztura bagātinātāju, tiek novēroti kādi blakusefekti, noteikti jāsazinās ar savu ārstu.

Institūts "Bior" kopā ar citām valstīm aicinājis ieviest Eiropā vienotu uztura bagātinātāju blakusefektu uzraudzības sistēmu, ņemot vērā, ka informācijas par nopietniem gadījumiem, kas saistīti ar uztura bagātinātāju lietošanas blakusefektiem, kļūst arvien vairāk.

"Bior" ir viens no vadošajiem pētniecības, laboratorisko izmeklējumu un zināšanu pārneses centriem Baltijā. Balstoties uz inovatīvām pētniecības metodēm, institūts rada praktiski pielietojamas zināšanas tādās jomās kā sabiedrības un vides veselība, pārtika, zivsaimniecība un veterinārmedicīna.

Jau ziņots, ka 12.martā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzdevis apturēt uztura bagātinātāja "Nateo D pilieni Forte" izplatīšanu.

Šis lēmums pieņemts, jo no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas saņemts ziņojums par vairākiem D vitamīna intoksikācijas gadījumiem bērniem, kas tiek saistīti ar šī vitamīna lietošanu, liecina PVD tīmekļvietnē publicētā informācija.

PVD uzdevis apturēt izplatīšanu SIA "Sagitus" ražotajam uztura bagātinātājam "Nateo D pilieni Forte" ar partijas numuru 262301.

Veselība

Līdz ar Veselības ministrijas (VM) ieviesto zāļu uzcenojuma reformu cenas ir samazinājušās 3130 recepšu zālēm, savukārt palielinājums cenā novērojams 618 zālēm, šodien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāvji un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Svarīgākais