Pirmdiena, 20.maijs

redeem Salvis, Selva, Venta

arrow_right_alt Veselība

Stradiņa slimnīcā var bez maksas pārbaudīt acu veselību

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) 13. martā notiks Glaukomas nedēļai veltīts informatīvs pasākums, kura laikā pacienti tiks informēti par glaukomas simptomiem, diagnostikas un ārstēšanas iespējām, kā arī būs iespēja veikt redzes un acu spiediena pārbaudi, informē slimnīca.

Pasaules Glaukomas nedēļa visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, tiek atzīmēta no 10. līdz 16. martam. Tās mērķis ir runāt par mūsdienīgām glaukomas ārstēšanas iespējām un atgādināt, cik būtiska loma savlaicīgā slimības atklāšanā ir regulārām acu veselības pārbaudēm.

Slimnīcā iedzīvotāji varēs pārbaudīt savu acu veselību A1 korpusa vestibilā no plkst. 12 līdz 14. Pasākuma laikā vairāk par glaukomu pacientiem stāstīs Latvijas Acu ārstu asociācijas priekšsēdētājs, PSKUS oftalmologs Juris Vanags, PSKUS Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska, kā arī PSKUS oftalmoloģijas rezidente Līva Caikovska.

Glaukoma ir hroniska progresējoša acu slimība, kuru savlaicīgi neārstējot rodas neatgriezenisks aklums. Šai slimībai raksturīgs paaugstināts intraokulārais acu spiediens, redzes lauka defekti, redzes nerva atrofiskas izmaiņas. Glaukoma parasti piezogas nemanot, taču daudzi slimnieki jau slimības sākotnējās stadijās sūdzas par redzes miglošanos, diskomforta sajūtu acī, redzes pasliktināšanos, redzes lauka defektiem.

Būtiski ir savlaicīgi diagnosticēt glaukomu un uzsākt spiediena pazemināšanas terapiju, parasti ar medikamentiem. Daudzos gadījumos preparātus nākas kombinēt. Ja medikamentozā terapija nedod efektu, jālieto lāzerterapija vai jāveic operācija. Daudziem pacientiem antiglaukomatozo līdzekļu lietošana izraisa alerģisku blefarokonjunktivītu, kas parasti saistāms ar konservantu iedarbību. Mūsdienās jācenšas lietot konservantus nesaturošus medikamentus.

Katram glaukomas slimniekam ir jāapzinās, cik smaga ir šī slimība, un rūpīgi jāseko acu ārsta norādījumiem: regulāri jāpilina acu pilieni, kā arī regulāri jāierodas pie ārsta, lai kontrolētu acu spiedienu, noteiktu redzes lauku un novērtētu glaukomas procesa kompensācijas pakāpi.

Glaukoma ir viltīga slimība. Pirmie simptomi parādās tikai tad, kad puse nervu šķiedru gājušas bojā. Glaukoma ir biežākais neatgriezeniska akluma cēlonis. Ja glaukoma tiek atklāta sākuma stadijā un tiek sākta savlaicīga tās ārstēšana, ir iespējams saglabāt redzi līdz mūža galam.

PSKUS atgādina, ka līdz 60 gadu vecumam acu ārsts būtu jāapmeklē reizi divos gados, bet pēc 60 gadu vecuma - katru gadu un pēc 80 gadu vecuma - divas reizes gadā. Lai konstatētu glaukomu, nepietiek tikai pārbaudīt redzi. Ir jāizmēra arī acu spiediens, jānosaka redzeslauks un redzes nerva šķiedru slāņa blīvums ar OCT metodi.