Turpinot pieaugt gripas izplatībai no 12.janvāra Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izsludinājis gripas epidēmiju. Vakcinācijas iestādēm pašreiz ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i. ārpus riska grupām.
Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC tīmekļa vietnē, kā arī aicinām interesēties savā vakcinācijas iestādē. Visefektīvākais veids, kā aizsargāties pret gripu, ir vakcinācija, un speciālisti aicina jo īpaši veselības riska grupās esošās personas izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju.
Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.
No valsts apmaksātām vakcīnām dažās vakcinācijas iestādēs vēl ir pieejamas "Efluelda" un "Influvac Tetra". Vakcīna "Efluelda" ir īpaši piemērota senioriem. Tā ir augstākas iedarbības pretgripas vakcīna, kuru pasaulē lieto jau vairāk kā 10 gadus, jo standarta devas vakcīna senioriem ne vienmēr efektīvi un ilgstoši, visas sezonas garumā, var nodrošināt aizsardzību pret smagu gripu, gripas izraisītām komplikācijām un hospitalizāciju. Vakcīna "Influvac Tetra" piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Vakcinācija pret gripu īpaši svarīga cilvēkiem:
Gripai raksturīga pēkšņa simptomu parādīšanās:
Smagāk ar gripu slimo mazi bērni, seniori un pacienti ar sirds un asinsvadu, plaušu un citām hroniskām slimībām, kā arī cilvēki ar novājinātu imunitāti.
Kā izplatās gripa?
Kādas var būt gripas komplikācijas?
Gripa atšķiras no citām saaukstēšanās slimībām ar izraisīto komplikāciju smagumu. Iespējamās gripas komplikācijas:
Ja gadījies saslimt:
Ja ārsta padoms nepieciešams ārpus Tava ģimenes ārsta darba laika, zvani uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni - 66016001. Tālruņa darba laiks: darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti.
Plašāku informāciju par infekcijas slimībām, vakcināciju un profilaksi meklē šeit, kā arī pie sava ģimenes ārsta.