Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

arrow_right_alt Veselība

Saistībā ar gripas epidēmiju RAKUS ieviesti stingri drošības pasākumi

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Latvijā no pagājušās nedēļas ir izsludināta gripas epidēmija, tādēļ Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) no šodienas tiks noteikti ierobežojumi pacientu apmeklējumiem, informē slimnīca.

RAKUS norāda, ka no šodienas gripas epidēmijas laikā atļauts apmeklēt tikai smagi vai kritiski slimus pacientus ar ārstējošā ārsta vai nodaļas vadītāja atļauju un ievērojot stingrus epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Pie pacientiem netiks ielaisti apmeklētāji, kuriem ir jebkādi akūtas vīrusa infekcijas simptomi - klepus, šķaudīšana, iesnas, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Vienā reizē pacientu varēs apmeklēt viens apmeklētājs. Nodaļās kategoriski aizliegts ienākt ar virsdrēbēm, un, uzturoties slimnīcā, ir jālieto sejas maska.

RAKUS ārsti aicina cilvēkus, kuriem gripas sezonas laikā paredzēta ķirurģiska operācija slimnīcā, plānotas ārstnieciskas manipulācijas ārstniecības iestādēs vai vizīte pie ģimenes ārsta vai cita ārsta speciālista un kuri nav vakcinēti ar šīs sezonas gripas vakcīnu, būt sevišķi uzmanīgiem un ievērot piesardzības un higiēnas nosacījumus, lai nesaslimtu.

RAKUS infektologi vērš uzmanību, ka vienīgais efektīvais gripas profilakses līdzeklis ir vakcinācija. Noteikti ieteicams ir vakcinēties hronisko slimību pacientiem, piemēram, pacientiem, kas sirgst ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām, hroniskām plaušu slimībām, aknu, nieru, onkoloģiskām slimībām, cukura diabētu, aptaukošanos un citām

Pret gripu būtu jāvakcinējas arī tiem, kas ikdienā uzturas un klātienē komunicē ar lielu cilvēku skaitu, piemēram, medicīnas iestāžu ārstniecības personālam.

Lai neapdraudētu savu, ģimenes locekļu, tuvinieku un darba kolēģu veselību, RAKUS ārsti aicina ievērot piesardzības pasākumus un nedoties ārpus mājām ar slimības simptomiem, izvērtējot, vai šādā situācijā klātienes vizītei pie ārsta nav iespējams cits risinājums, piemēram, ģimenes ārsta izsaukšana dzīvesvietā vai ārsta attālināta konsultācija.

Gripas epidēmijas laikā, cik iespējams, jāizvairās no vietām un pasākumiem, kur pulcējas daudz cilvēku. Īpaša piesardzība jāievēro, apmeklējot ārstniecības iestādes, piemēram, poliklīniku vai slimnīcu.

Jau rakstījām, ka 12.janvārī Latvijā tika izsludināta gripas epidēmija.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norāda, ka, neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst desmit nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Attiecīgi cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.

Šobrīd joprojām ir ieteicams veikt vakcināciju pret gripu, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), un vakcīna "Influvac Tetra".

Valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā. Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC mājaslapā "www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu".