Kuņģa vēža prevencijas projekta datus plāno izmantot par pamatu rekomendāciju izstrādei Eiropā

© MN

Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (KPMI) sadarbībā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru realizē kuņģa vēža prevencijas projektu "Gistar", kura datus lielā mērā plānots izmantot par pamatu kuņģa vēža rekomendāciju izstrādei Eiropā, aģentūru LETA informēja LU KPMI.

Projekts ilgs desmit gadus, un tas ir vienīgais šāda tipa projekts Eiropā.

Projekts ļāvis izveidot būtisku populācijas bioloģiskā materiāla kolekciju - biobanku, savukārt, sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Latvijas Onkoloģijas centru un citām medicīnas iestādēm - būtisku klīnisko paraugu biobanku, kurā iekļauti ap 10 000 pacientu. Šos paraugus paredzēts izmantot dažādu slimību cēloņu, jaunu diagnostikas metožu, biomarķieru, kā arī ārstēšanas iespēju izpētei. Turklāt kolekcijās iekļauti gan pacienti, gan arī relatīvi veseli indivīdi, norāda iestādē.

Kopumā projektā iesaistīti vairāk nekā 11 000 dalībnieku dažādos Latvijas reģionos.

Projekts guvis arī starptautisku ievērību, un šobrīd darbības tiek turpinātas, piesaistot Eiropas Komisijas līdzekļus, konkrēti programmas "ES Veselībai" jeb "Eu4health" projektus "Eurohelican" un "Togas".

Pašreiz institūtā tiek realizēti arī vairāki ES programmas "Veselība" un "Apvārsnis Eiropa" atbalstīti projekti onkoloģijas un onkoprevencijas jomā. "Eurohelican" un "Togas" projekti vērsti uz iespēju analīzi kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai. Īpaši kuņģa vēža prevencijas jomā tiek atzīmēts projekts "Aida", kurā paredzēts izmantot lielos datus un mākslīgo intelektu kuņģa pirmsvēža stāvokļu optimizētas diagnostikas nolūkā. Savukārt "Lucia" projekts palīdzēšot rast jaunus risinājumus plašu vēža riska faktoru interpretēšanai un šīs izplatītās ļaundabīgās saslimšanas savlaicīgā diagnostikā.

Tāpat būtisks darbs veikts gaistošo marķieru izpētes jomā. Metodes koncepts ir agrīni diagnosticēt ļaundabīgus audzējus vai citas saslimšanas, vadoties pēc izelpas analīzes.

Lielākā uzmanība veltīta kuņģa vēža un pirmsvēža stāvokļu noteikšanai, taču pētījumi veikti arī kolorektālā, plaušu un citu ļaundabīgo slimību jomā, kā arī atsevišķu infekciju izvērtēšanā - tuberkuloze, Covid-19, septicēmija.

Latvijas mērogā LU KPMI ir realizējis gan fundamentālo un lietišķo pētījumu projektus, gan struktūrfondu ietvaros finansētus projektus. Institūts piedalījies arī Valsts pētījumu programmās, gan īstenojot kuņģa vēža izraisītās mirstības mazināšanas iespēju izpēti Latvijas apstākļos, gan piedaloties Covid-19 seku mazināšanas projektā. Šobrīd LU KPMI piedalās Valsts pētījumu programmas projektā biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā.

LU KPMI tika izveidots 2016.gada nogalē, pamatojoties uz vienošanos starp LU un RAKUS. Septiņu gadu laikā tā pētniecības jomas ir būtiski paplašinājušās - šobrīd institūts piedalās pētījumos sabiedrības veselības un slimību profilakses jomā, skrīninga un onkoprofilakses pētījumos, pēta gaistošo marķieru nozīmi slimību diagnostikā, veic cilvēka mikrobioma izpēti, attīsta biobanku un ar to saistītos pētījumus, ir pievērsies biomedicīnas pētījumu ētikas jautājumiem, veic infekciju izpēti un laboratorās diagnostikas metožu izstrādi.

Septiņu gadu laikā institūts izvirzījies līderos nacionālo un starptautisko pētījumu projektu piesaistīšanā un realizēšanā un turpina būt viens no aktīvākajiem LU institūtiem grantu finansētu projektu realizēšanā, kas ļauj nodrošināt institūtam līdz pat 90% tā budžeta, uzsver LU KPMI.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais