Farmaceite nosauc, kam obligāti jābūt mājas aptieciņā

© f64.lv, Raitis Plauks

Mājas aptieciņā jābūt preparātiem, kas nepieciešami steidzami un pēkšņi, un var palīdzēt sagaidīt ārsta ierašanos vai, gluži otrādi, ļauj izvairīties no nepieciešamības meklēt medicīnisko palīdzību, norāda "Mēness aptiekas" farmaceite, aptiekas vadītāja Jeļena Bebre.

Viņa uzsver, ka laikus sagatavota aptieciņa ne tikai palīdzēs ātri un efektīvi tikt galā ar saaukstēšanos vai gripu, bet arī ietaupīs laiku, naudu un pasaudzēs nervu sistēmu.

Mājas aptieciņā jābūt ikdienā nepieciešamiem medikamentiem. Tie ir preparāti, kurus jālieto pastāvīgi hroniskas slimības, piemēram, cukura diabēta, hipertensijas, sirdsdarbības traucējumu dēļ. Farmaceite aicina sekot, lai medikamenti mājās pieejami pietiekamā daudzuma un, sliktos laikapstākļos vai sliktas pašsajūtas gadījumā nevajadzētu doties uz aptieku.

Tāpat aptieciņā jābūt medikamentiem pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Bebre norāda, ka paaugstināta ķermeņa temperatūra un galvassāpes ir biežs saaukstēšanās, kovida un gripas simptoms, tāpēc ziemas aptieciņā noteikti jābūt pretdrudža un pretsāpju līdzeklim pieaugušajiem tablešu formā, savukārt bērniem - sīrupa vai suspensijas formā. Tie būs preparāti uz paracetamola vai ibuprofēna bāzes.

Farmaceite aicina ņemt vērā, ka līdz 38 grādiem paaugstinātu ķermeņa temperatūru pazemināt nav ieteicams. Tā ir organisma aizsargreakcija uz infekciju un laba zīme, jo liecina par to, ka organisms cīnās ar slimības izraisītāju, radot tam neizturamus eksistences apstākļus. Tā vietā viņa iesaka ļaut imunitātei strādāt un dzert vairāk ūdeni, jo tas ir labs palīgs jebkuras respiratoras infekcijas un arī caurejas gadījumā.

Aptieciņā jābūt arī termometram. Farmaceite atgādina, ka vecie dzīvsudraba termometri ir toksiski, tāpēc tos ir aizliegts lietot. Ja tāds mājās vēl ir, Bebre aicina to nomainīt pret mūsdienīgāku, piemēram, ar cita metāla sakausējuma vai spirta saturu, vai arī pret digitālo termometru. Mērot padusē, termometrs jātur 5 līdz 10 minūtes. Svarīgi ņemt vērā, ka, izmērot temperatūru, termometrs jānokrata uzreiz, jo vēlāk, kad atdzisīs, to izdarīt būs grūtāk.

Pret aizliktu degunu vai deguna gļotādas sausumu farmaceite aicina nodrošināties ar aerosolu deguna skalošanai, kura sastāvā ir jūras ūdens. Tas izskalo visas deguna dobuma daļas, aktīvi attīrot no baktērijām, vīrusiem, alergēniem, gļotām. Turklāt jūras ūdenim ir pretiekaisuma un mitrinoša iedarbība.

Vienlaikus aptieciņā būs noderīgs arī līdzeklis pret aizliktu vai tekošu degunu. Bebre norāda, ka šādus pilienus nedrīkst lietot ilgāk par septiņām dienām, jo ilgstošas lietošanas rezultātā rodas medikamentozs rinīts - deguna dobuma gļotādas hronisks kairinājums. Ja iesnas nepāriet nedēļas laikā, nepieciešama ārsta konsultācija.

Savukārt pret kakla sāpēm var noderēt speciālās sūkājamās konfektes pret kakla sāpēm. Parasti tās satur pretvīrusu komponentus - plūškoka ekstraktu, ehināceju un citus. Ir konfektes un pastilas, kas satur nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, aktīvo vielu flurbiprofēnu.

Farmaceite aicina iegādāties kakla aerosolus un pretklepus sīrupus tikai pēc konsultācijas ar ārstu vai farmaceitu.

Apsaldējumu un traumu gadījumā aptieciņā vajadzētu būt speciālai ziedei, kuras sastāvā ir anestētiķis.

Traumu gadījumā var būt nepieciešamas bezrecepšu pretsāpju tabletes, kas satur, piemēram, ibuprofēnu, vai ziede uz diklofenaka bāzes. Tāpat ir pieejami dažādi aerosoli, kas sasituma gadījumā atvēsina traumas vietu, mazinot sāpes. Mājas nenāktu par ļaunu turēt mājās arī elastīgo saiti, brūču dezinfekcijas līdzekli un antibakteriālos plāksterus, norāda Bebre.

Tikmēr oksolīna deguna gļotādas ziedes, kā arī dažādi geli, kas satur ēteriskās eļļas un drogu izvilkumus, ir profilaktiski līdzekļi, kas cīnās pret vīrusu iekļūšanu degunā. Lai arī tie negarantē simtprocentīgu aizsardzību, labāk, ja tā ir kaut neliela nekā nekāda, uzskata farmaceite.

Ziemas sezonā visai noderīgi būs acu pilieni sausās acs sindroma novēršanai un deguna aerosoli ar hialuronskābi. Tie palīdz pretoties sausajam gaisam, kas ir telpās apkures sezonas laikā, un vējainiem laikapstākļiem, kā arī salam ārā.

Imunitātes uzturēšanai un pret saaukstēšanos var palīdzēt liepziedu, aveņu, kumelīšu, brūkleņu tējas. Aptiekā pieejami arī speciāli pulveri, kas satur antioksidantus, A, C, Z, C vitamīnus, ingveru, kas atvieglo akūtas respiratoras vīrusa infekcijas gaitu, informē farmaceite.

Tāpat, tuvojoties svētku laikam, ieteicams nodrošināties ar gremošanas fermentus saturošiem preparātiem, kas atvieglos, piemēram, pārēšanās vai vēdera uzpūšanās simptomus, no kā ne visiem izdodas izvairīties. Aptieciņā varētu būt arī kādas zāles pret grēmām jeb dedzinošu sajūtu pakrūtē, kas neitralizē kuņģa sulas skābi, un, iespējams, probiotikas, kas piemērotas arī pēc antibiotiku lietošanas. Farmaceite iesaka arī turēt mājās kādu līdzekli pret caureju, piemēram, aktivēto ogli.

Savukārt, lai rastu mieru stresa situācijās, aptieciņā vajadzētu būt arī nomierinošam līdzeklim, kas satur dabīgas vielas, piemēram, baldriānu, māteri.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais