Studenti no Latvijas izstrādājuši inovatīvus risinājumus vēža diagnostikai

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Šodien plkst.11 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrā studenti prezentēs lielajos datos un mākslīgā intelekta risinājumos balstītus instrumentus onkoloģisko saslimšanu diagnosticēšanai un pacientu aprūpei, informē RTU.

RTU, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes studenti setiņu mēnešu laikā izstrādājuši un medicīnas iestādēs, tai skaitā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, testē četrus inovatīvus risinājumus. Starp tiem ir atbalsta instruments ģimenes ārstiem, kas palīdzēs zarnu vēža agrīnā diagnostikā, izmantojot lielos valodu modeļus histoloģijas rezultātu strukturēšanā un analizēšanā, un tiešsaistes platforma, kurā vecāki pirms ģimenes ārsta apmeklējuma var ievadīt informāciju par bērna veselības stāvokli.

Šie dati tiek analizēti, lai ģimenes ārsts, uzņemot pacientu, varētu gan pārskatīt atbildes, gan saņemt apkopojumu par slimību "sarkanajiem karogiem". Studenti attīsta arī instrumentu, kas ar datorredzes palīdzību uzlabos onkoloģijas diagnostiku, nodrošinot ātru radiogrammu analīzi un sniedzot reāllaika atbalstu veselības aprūpes speciālistiem, un nākamās paaudzes genoma sekvencēšanas transkriptoma instrumentu, ar kuru būtu iespējams noteikt un analizēt vēža slimnieka gēnu ekspresiju.

Studenti savus risinājumus prezentēs RTU Zinātnes un inovāciju centra zālē "Moon", Ķīpsalas ielā 6A.

Šie risinājumi top unikālā programmā "INNO Health Hub", ko ar tehnoloģiju uzņēmuma SIA "Mikrotīkls" atbalstu organizē RTU Attīstības fonds un RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika. Tajā uzņemti 29 dažādu universitāšu un studiju programmu studenti ar kompetencēm medicīnā, datorzinātnē, biofarmācijā, bioloģijā, ekonomikā, sabiedrības veselības nodrošināšanā.

Rast risinājumus izaicinājumiem, kas saistīti ar lielo datu vai genomu datu analīzi vēžu diagnostikā, aicinājis SIA "Mikrotīkls". Risinājumu izstrādē komandas saņem finansiālu un mentoru atbalstu, kā arī iespēju izmantot RTU augstas veiktspējas skaitļošana infrastruktūru.

SIA "Mikrotīkls" kopš 2017.gada ir RTU Attīstības fonda sadarbības partneris. Šo gadu laikā uzņēmums ziedojis vairāk nekā 3,25 miljonus eiro RTU laboratoriju modernizācijai, infrastruktūras uzlabošanai un iekārtu iegādei.

Veselība

Modernizētas divas operāciju zāles, ārsta kabinets, divas pēcoperāciju palātas, sanitārais mezgls – tik apjomīgi bijuši Jelgavas poliklīnikas infrastruktūras uzlabošanas darbi, kas nesen noslēgušies, stiprinot iestādes veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas kvalitāti. Padomāts arī par vides pieejamību jaunajā korpusā, izbūvējot liftu, kas piemērots arī personām ar kustību, redzes vai dzirdes traucējumiem.

Svarīgākais