Atbalstiet 1. tipa diabēta pacientu vēlmi saglabāt savu dzīves kvalitāti un dzīvību!

© Romāns Kokšarovs/MN

Šobrīd Latvijā ar kontrolējamo, bet neizārstējamo 1. tipa cukura diabētu, ko tautā sauc par cukurslimību, sirgst aptuveni 5868 cilvēki, no kuriem ik gadu daudzi mirst priekšlaicīgi nepietiekamas vai nepareizas ārstēšanās rezultātā. Liela daļa no tiem, kuru dzīves turpinās, kļūst par invalīdiem, ziņo Gunta Freimane Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Lai arī valsts galvenajā rīcības plānošanas dokumentā Latvija ir deklarējusi veselību un profilaksi kā vienu no galvenajām prioritātēm, acīmredzot šo lēmumu īstenotāji reti kad ieskatās pašu definētajos plānos.

Diabēta kontrole un ārstēšana Latvijā ir atpalikusi no Eiropas par daudziem gadiem. Citās Eiropas valstīs vislielākā uzmanība tiek pievērsta slimības kontrolei, lai attālinātu pacientu invaliditāti un dotu diabēta pacientiem iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Patstāvīgā cukura līmeņa kontroles sistēmas tur ir kļuvušas par ikdienas pavadoni 1. tipa diabēta slimniekam. Tā ir arī Igaunijā un Lietuvā, bet ne Latvijā. Ja tu neesi jaunāks par 18 gadu vecumu. Pārējie - ja vēlies kontrolēt cukura līmeni 24/7, maksā par to pats. Orientējoši -160 eiro mēnesī, un dzīvo vesels - kā citur Eiropā.

Latvijā uzskata, ka pietiek ar to un ekonomiski izdevīgāk uzturēt tikai bērnus ar diabētu līdz 18 gadu vecumam, jo ~700 glikozes monitorēšanas iekārtas tiek segtas no valsts budžeta. Pārējie ~5000 var izdzīvot kā māk. Un diabēts “izslēdzas”, sasniedzot 18 gadu vecumu…

Portālā www.manabalss.lv ir publicēta Santagoras Tormas iesniegtā iniciatīva https://manabalss.lv/par-tiesibam-1-tipa-diabeta-pacientiem-uz-veselibas-saglabasanu-latvija/show . Latvijas diabēta asociācija, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām organizācija SUSTENTO, Latvijas Jauno Ārstu asociācija izsaka atbalstu šai iniciatīvai un uzskata, ka ir jāatbalsta 1. tipa diabēta pacienti vēlmē saglabāt savu dzīves kvalitāti un dzīvību.

Atbalstiet ar savu parakstu!

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.