Vai tiešām Latvijā medicīnā joprojām izmanto elektrošoku? Psihiatrs Jēkabs Līcis vieš skaidrību

© Pixabay.com

Pēc Jurģa Liepnieka raidījuma "Nra.lv sarunas", kurā viesojās Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs, daļā sabiedrības uzvirmoja neizpratne par to, vai tiešām elektrokonvulsīvās terapija tiek izmantota arī mūsdienu medicīnā. Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatru Jēkabs Līcis vieš skaidrību.

Pēc ārsta teiktā, modificētās elektrokonvulsīva terapijas (MEK) efektivitāte dažādu psihisku saslimšanu ārstēšanā ir pierādīta, tomēr jāuzsver, ka visbiežāk šī metode tiek izmantota kā galējā tad, kad dažādas citas ārstēšanas metodes nav devušas gaidīto rezultātu, informē Jēkabs Līcis.

Latvijā, saskaņā ar Latvijas Zāļu valsts aģentūras Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāzē pieejamo informāciju, MEKT tiek noteikta kā pieļaujama dažu veidu šizofrēnijas un stupora, smagas, hroniskas, terapeitiski rezistentas depresijas gadījumā, īpaši, kad pacientiem ir neatlaidīgas suicidālas domas un/vai pašnāvības mēģinājumi.

J. Līcis: "Un, ja kāds no pacientiem iedomājas, ka viņš atnāks vizītē un ārsts teiks - lūk, gulieties, tagad taisīsim elektrošoka terapiju - tā nekad nenotiks. Lēmumu, vai konkrētajam pacientam šī metode ir piemērota, pieņem ārstu konsīlijs, vismaz 3 ārstu sastāvā, rūpīgi izvērtējot ārstēšanas iespējamo ieguvumu un risku attiecības, ņemot vērā iespējamos anestēzijas riskus, pacientam pastāvošās blakusslimības, paredzamās blaknes, kā arī draudus, kādi varētu rasties, nesaņemot ārstēšanu. Lēmumu par MEKT izmantošanu pieņem tikai tādos gadījumos, kad iespējamie ieguvumi ir lielāki kā riski."

Tā kā MEKT veic tikai tad, ja ir saņemta pacienta (smagā aptumšotas apziņas stāvoklī - pacienta tuvākā radinieka vai likumiskā pārstāvja) piekrišana, apstiprinot to ar ierakstu un pacienta parakstu slimības vēsturē, tad tas ir vēl viens mīts, ka "ja kāds tiek ievietots psihiatriskajā slimnīcā, viņam bez viņa ziņas veic MEKT".

Pilns raidījuma ieraksts šeit:

Veselība

Latgales reģiona iedzīvotāju veselības aprūpes pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšanai valsts pārņems 80,5% SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" (DRS) kapitāldaļu un ieguldīs 4,6 miljonus eiro tās finanšu stabilizēšanai, otrdien lēma valdībā.

Svarīgākais