Kas ir PSA un kam pienākas bezmaksas veselības pārbaude?

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Austrumu slimnīcas vadošo urologu pacientu plūsmas tendences novērojumu rāda, ka nākotnē priekšdziedzera jeb t.s. prostatas vēzis vīriešiem tiks atklāts arvien biežāk, un virsuzdevums būtu to diagnosticēt iespējami ātrāk, jo sūdzības parasti parādās tikai velīnās vēža stadijās. Tādēļ pareizais risinājums, sansiedzot 45 gadu vecumu, ir veikt regulāras veselības pārbaudes un ik gadu nodot PSA (priekšdziedzera jeb prostatas specifiskais antigēns) analīzes. Šīs izmeklējums tiek veikts, ņemot asins analīzes no vēnas.

Reizi divos gados, veicot PSA analīzes, var identificēt vēzi agrīnā un izārstējāmā stadijā.

PSA analīzes var veikt bez maksas:

  • ar ģimenes ārsta nosūtījumu 50-75 gadu vecumā;
  • 45-50 gadu vecumā, ja priekšdziedzera vēzis ir bijis konstatēts asinsradiniekiem.

Savukārt jaunākiem cilvēkiem - savam sirdsmieram - Austrumu slimnīcas laboratorijā bez ģimenes ārsta nosūtījuma PSA analīze izmaksās 6,18 eiro.

Arī tad, ja vēzis tiks diagnosticēts, 30% gadījumu priekšdziedzera vēzi tikai novēro, jo tas ir lēni augošs. Savukārt, ja būs nepieciešama tūlītēja ārstēšana, Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikā to ārstēs multidisciplinārā komandā, iespējams, mazinvazīvi jeb izmantojot saudzējošas operāciju metodes, lai saglabātu vīrieša dzīves kvalitāti.

Ik gadu Latvijā un visā pasaulē novembris tiek atzīmēts kā vīriešu veselības jeb Ūsu mēnesis. Lai veicinātu izpratni par profilaktiskajiem pasākumiem un aktualizētu vīriešu veselības jautājumus, veicinot vīriešu izpratni par nepieciešamību veikt regulāras veselības pārbaudes, 17. novembrī plkst. 9.30 Austrumu slimnīcas stacionārā “Gaiļezers” pulcēsies valsts pārvaldes, veselības un kultūras nozares pārstāvji, lai nodotu PSA asins analīzes un parādītu, ka šis profilaktiskais izmeklējums ir ātrs un vienkāršs.

Veselība

“Gan pastaigas, gan skriešana sniedz vairākus ieguvumus veselībai. Labākais risinājums ir atkarīgs no jūsu veselības mērķiem, mobilitātes un personīgajām vēlmēm,” raksta healthline.com.

Svarīgākais