Sestdiena, 9.decembris

redeem Sarmīte, Tabita

arrow_right_alt Veselība

Ar vides objektu "Laiks un vēzis negaida" aktualizēs lēno progresu vēža pacientu ārstēšanā

© MN

Valdības solītie uzlabojumi onkoloģijā valstī notiek pārāk lēni, un diemžēl daudzi vēža pacienti par to maksā ar dzīvības cenu. Lai pievērstu uzmanību lēnajam progresam onkoloģijas jomas pilnveidē, atgādinātu par vēža pacientu vajadzībām un onkoloģijai nepieciešamo finansējumu 2024.gada valsts budžetā, ceturtdien, 16.novembrī plkst.8.00 Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" Vecrīgā, Neatkarības laukumā pie Saeimas aicina uz informatīvu pasākumu #Laiks un vēzis negaida, informē Dace Plato.

Pasākuma laikā tiks atklāts simbolisks vides objekts - izgaismots pulkstenis ar uzrakstu #Laiks un vēzis negaida, kas pārstājis skaitīt laiku. Pulkstenis, kas apstājies un nedarbojas, simbolizē ātras rīcības un neatliekamu lēmumu nepieciešamību vēža pacientu aprūpē un ārstēšanā. Lai solidarizētos ar vēža pacientiem un atbalstītu viņu centienus, ikviens - gan paši pacienti, gan viņu tuvinieki, draugi un līdzcilvēki - ir aicināti objektu papildināt ar kādu nokalpojušu, vecu pulksteni, ievietojot to vides objekta karkasā.

"Visi šie apstājušies pulksteņi kopā veidos simbolisku vēstījumu par laika un ātras rīcības nozīmi vēža pacienta ceļā. Sākot no paša pacienta rīcības, no tuvinieku, ārstu iesaistes un atbalsta līdz savlaicīgai diagnostikai, efektīvu zāļu pieejamībai un citiem faktoriem. Ne mazāk svarīga ir arī lēmumu pieņēmēju iesaiste, to veidotās politikas un doto solījumu savlaicīga izpildes. Laika novilcināšanas, nekā nedarīšanas cena ir cilvēka dzīvības cena. Vēža pacientiem laika visbiežāk nav, jo laiks un vēzis negaida. Ir jārīkojas negaidot, lai vēzi apturētu. Tas ir arī politiķu pienākums - lemt par reālās vajadzībās balstītu onkoloģijas budžetu atbilstoši Onkoloģijas plānā solītajam," saka Edgars Āboliņš, "Onkoaliases" valdes loceklis.

Pasākuma laikā "Onkoalianses" biedri iepazīstinās Saeimas deputātus ar aktuālo situāciju, problēmām vēža ārstēšanā, ierobežoto jauno zāļu pieejamību un tās radītajām sekām, kā arī atgādinās par nepieciešamību 2024.gada valsts budžetā nodrošināt finansējumu pilnā apmērā atbilstoši Onkoloģijas plāna prioritātēm.

"Pirms gada pie Saeimas rīkojām akciju ar līdzsvara akrobātu uz virves augstu gaisā, lai parādītu deputātiem Latvijas vēža pacientu ikdienu - dzīvi virs bezdibeņa, neziņu, bailes par iespējām saņemt aprūpi un mūsdienīgu ārstēšanu. Gads ir pagājis, un, kaut gan kopumā veselības aprūpei nākamgad nauda paredzēta vairāk, diemžēl daudzi vēža pacientu sāpīgie jautājumi palikuši nerisināti. Mums joprojām ir rindas uz izmeklējumiem un nu jau arī uz ķīmijterapiju, Zaļais koridors nedarbojas, jo līdz diagnozes noteikšanai vidēji paiet 195 dienas iecerēto 65 vietā. Mums joprojām nav vēža reģistra, trūkst mūsdienīgu medikamentu un valsts kompensācijas sistēma neparedz vienlīdz taisnīgu zāļu nodrošinājumu visiem vēža pacientiem. Lai to mainītu, aicinām lēmumu pieņēmējus nebūt vienaldzīgiem un beidzot rīkoties, jo laiks un vēzis negaida," saka Olga Valciņa, "Onkoalianses" dibinātāja.

Onkoalianse vēlas politiķiem un lēmumu pieņēmējiem atgādināt solījumu īstenot valdības apstiprināto Veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānu onkoloģijas jomā 2022. - 2024.gadam pilnā apmērā, jo tā īstenošanai finansējums joprojām ir paredzēts tikai daļēji. Saskaņā ar plānu, kas balstīts reālās vajadzībās, 2024.gadā onkoloģijas nozarei nepieciešamais finansējums ir 113,3 miljoni eiro.

No publiskie pieejamiem dokumentiem šobrīd nav skaidri saprotams, kāds ir onkoloģijas nozarei nākamgad plānotais finansējums. Veselības ministrijas publiskotā informācija liecina, ka 2024.gadā onkoloģijas jomas pakalpojumu pieejamības un kvalitātes pilnveidošanai tiks novirzīti papildu 9,8 miljoni eiro.