Līdz ar jaunām telpām Bērnu slimnīcā sola uzlabojumus neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā

© Publicitātes foto

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) līdz ar jaunām telpām tiks uzlabota neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana bērniem, šodien atzīmējot Bērnu slimnīcas 124. dzimšanas dienu, sacīja BKUS Neatliekamās medicīniskās palīdzības centra direktors Marks Ronis.

Kā aģentūru LETA informēja BKUS komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina, šodien notika ēkas, kurā atradīsies Neatliekamās medicīniskās palīdzības centrs un Ambulatorais veselības centrs, spāru svētki. Ar kopējo telpu platību nepilni 8000 kvadrātmetru šī ir lielākā ēka, kas tiek būvēta slimnīcas teritorijā.

BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols informēja, ka šobrīd vairākos BKUS objektos turpinās būvniecības un rekonstrukcijas darbi, lai bērniem un viņu ģimenēm radītu patīkamu, draudzīgu un mūsdienīgu vidi, kas palīdzētu atveseļoties un uzlabo pacientu pieredzi.

"2024.gada pirmajā pusē durvis vērs ēka, kurā konceptuāli pārdomāta ir ne tikai mūsu pacientu, bet arī darbinieku labbūtības veicināšana," teicis Ābols.

Savukārt veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) uzsvēra, ka to, cik spējīgi un stipri būs Latvijas bērni un kāda nākotne viņus gaida, lielā mērā ir atkarīgs no ģimenes, bet tikpat nozīmīgi jaunā cilvēka veidošanā ir ārsts, skolotājs un valsts, kurā bērns aug. Pēc viņa vārdiem, Latvijas veselības aprūpei kopumā jābūt pieejamai, kvalitatīvai un efektīvai.

"Ar milzīgu gandarījumu redzu, ka jaunā ēka nodrošinās modernu, drošu un atveseļošanos veicinošu vidi gan mazajiem pacientiem un viņu vecākiem, gan arī darbiniekiem. Augstu novērtēju, ka BKUS aug un uzskatāmiem soļiem tuvojas izvirzītajām ambīcijām," sacīja ministrs.

Katru dienu BKUS vēršas 150 līdz 200 bērni un jaunieši, kuriem vajadzīga neatliekamā medicīniskā palīdzība vai palīdzība akūtās veselības situācijās. Neatliekamās medicīniskās palīdzības centram jaunajā ēkā būs telpas 2652 kvadrātmetru platībā, atsevišķa ieeja un reģistratūra, tiks izbūvēts jauns piebraucamais ceļš Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnām.

Ronis informēja, ka slimnīcā šajā gadā, bet pamanāmāk - nākamajā gadā līdz ar pārcelšanos uz jauno ēku, tiks pilnveidota kārtība, kā tiek sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība Latvijas bērniem. Viņš uzskata, ka Neatliekamās medicīnas centra speciālisti spēj nodrošināt "viskomplicētāko un sarežģītāko veselības aprūpi neatliekamās un akūtās situācijās", bet jaunās ēkas koncepcija nozīmīgi palīdzēšot uzlabot pacientu pieredzi, jo nodrošinās arī mūsdienīgu darba vidi.

Jaunās ēkas lielākā daļa - 5310 kvadrātmetri - paredzēti Ambulatorajam veselības centram, kas paplašināšot iespējas integrēt ārstniecības procesu, mazinot nepieciešamību bērniem ārstēties stacionārā. Pacientiem plānveida ambulatoro pakalpojumu sniegšana lielākoties notiks vienuviet jaunajā ēkā, kur atradīsies vienota reģistratūra, būs pieejamas 84 telpas vizītēm, procedūrām un izmeklējumiem, kā arī rotaļu un atpūtas zonas. Izmeklējumi un procedūras, kuras nepieciešamas arī stacionāra pacientiem, notiks jaunās ēkas pirmajā stāvā, kas pa gaiteņiem būs savienots ar citiem BKUS korpusiem.

Pagājušajā gadā slimnīcā bijuši ap 400 000 ambulatoro vizīšu un izmeklējumu, un pieprasījums arvien pieaugot. BKUS Ambulatorā veselības centra vadītāja Irina Ošeniece klāstīja, ka visās attīstītajās valstīs veselības aprūpe virzās uz ambulatoro pakalpojumu klāsta paplašināšanu un pilnveidošanu. Arī BKUS nākamajā gadā plāno paplašināt pakalpojumu klāstu, ko ļaušot nodrošināt jaunās ēkas koncepcija un platība.

Plānots, ka jaunajā ēkā pacientus sāks uzņemt 2024.gada pirmajā pusē. Būvprojekta autors ir Mārtiņš Ošāns no SIA "MARK arhitekti", būvuzraugs ir SIA "P.M.G", bet galvenais būvuzņēmējs - SIA "Arčers".

Kopējais projekta finansējums ir 25,3 miljoni eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Kopš pagājušā gada beigām ēka tiek būvēta, pateicoties Eiropas Reģionālas attīstības fonda un Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansiālam atbalstam - attiecīgi 10,2 miljoni eiro un 15 miljoni eiro, ieskaitot PVN. BKUS finansējuma daļa ir 93 800 eiro.

Veselība

Latvijā potenciāli bīstamā situācijā pašlaik varētu būt vairāki simti bērnu un aptuveni puse pieaugušo iedzīvotāju, kuri nav vakcinēti pret bīstamo slimību – difteriju. Pagājušajā gadā vairāk nekā piecsimt bērnu divu mēnešu vecumā nesaņēma vakcīnu pret difteriju, bet to laikus nesaņēma pusotrs tūkstotis bērnu.

Svarīgākais