Plāno saglabāt Veselības ministrijas līdzdalību Ludzas medicīnas centrā

© Pexels.com

Veselības ministrija (VM) iesniegusi saskaņošanai rīkojuma projektu, kas paredz saglabāt valsts līdzdalību sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Ludzas medicīnas centrs".

Ludzas medicīnas centrs ir valsts kontrolētā kapitālsabiedrība, kurā 57,95% kapitāla daļu turētāja ir VM un 42,05% kapitāla daļu turētāja ir Ludzas novada pašvaldība.

Kapitālsabiedrība ir I līmeņa slimnīca, kas nodrošina stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus sekojošos profilos - terapija un hronisko pacientu veselības aprūpe, sniedz sekundāros ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus, laboratoriskos pakalpojumus, kā arī sniedz konsultācijas personām un institūcijām veselības aprūpes, slimību profilakses, rehabilitācijas un veselīga dzīvesveida jautājumos un nodrošina pacientus ar savlaicīgu un pieejamu informāciju par veselības aprūpes pakalpojumiem. Ņemot vērā to, ka Ludzas novadā un blakus esošajos novados būtiski palielinājies iedzīvotāju skaits, kuriem ir nepieciešami sociālā rakstura pakalpojumi, kas ir apvienoti ar primāro veselības aprūpi, kapitālsabiedrība nodrošina arī īslaicīgo sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus.

VM vērš uzmanību, ka veselības aprūpes sistēmas reformas ietvaros, lai racionāli izmantotu cilvēkresursus, infrastruktūras resursus, finanšu resursus, medicīnas aprīkojumu un novērstu funkciju dublēšanos, ir paredzēta iespēja veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem veidot astoņas slimnīcu sadarbības teritorijas, kurās dažāda profila slimnīcas veidos vienotu sadarbības modeli. Kapitālsabiedrība SIA "Rēzeknes slimnīca" sadarbības teritorijā plāno nodrošināt hronisko slimību pacientu aprūpi un attīstīt paliatīvo aprūpi, kas Latgales reģionā ir akūti nepieciešami pakalpojumi.

VM norāda, ka valsts līdzdalības saglabāšana kapitālsabiedrībā ir nepieciešama, lai novērstu daļēju veselības aprūpes pakalpojumu tirgū pastāvošu nepilnību Ludzas novadā. Šobrīd privātajām ārstniecības iestādēm un ārstu speciālistu praksēm nav pietiekama apjoma infrastruktūras, personāla un zināšanu, kas varētu aizvietot kapitālsabiedrības sniegtos veselības aprūpes pakalpojumus un nodrošināt vienāda līmeņa pieejamību. Ievērojot valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu kopējo nerentabilitāti, tirgus nav spējīgs nodrošināt visiem Latvijas cilvēkiem Satversmē garantētās pamattiesības uz pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem.

Pašreizējā situācijā kapitālsabiedrības sniegtajiem pakalpojumiem ir vairāk sociāls, nevis komerciāls raksturs. Ir atsevišķi maksas veselības aprūpes pakalpojumu segmenti, kuros darbību veic arī privātās ārstniecības iestādes, tomēr tā ir nebūtiska tirgus daļa, kas ir galvenokārt atkarīga no pieejamā valsts finansējuma un pacientu rindām,

skaidro ministrija.

Kapitālsabiedrība ir vienīgā stacionārās veselības aprūpes ārstniecības iestāde un lielākais veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējs Ludzas novadā, kur Ludzas novada iedzīvotājiem tiek sniegti galvenokārt valsts apmaksātie plānveida stacionārās veselības aprūpes pakalpojumi ilgstošu slimību vai hronisku slimību paasinājuma novēršanai. Periodā no 2017.gada līdz 2021.gadam kapitālsabiedrības ieņēmumi no maksas veselības aprūpes pakalpojumiem veidoja vidēji 4% no kopējiem ieņēmumiem, bet ieņēmumi no valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, ieskaitot pacientu līdzmaksājumus - vidēji 93%.

Lai gan Ludzas novada iedzīvotājiem ir iespēja saņemt plašāku veselības aprūpes pakalpojumu klāstu SIA "Rēzeknes slimnīca", kas ģeogrāfiski ir tuvākā stacionārā ārstniecības iestāde ārpus Ludzas novada, tomēr, ņemot vērā to, ka kapitālsabiedrības pacienti pārsvarā ir vecāka gadu gājuma Ludzas novada iedzīvotāji, tie nemēros ceļu no attālākām Ludzas novada apdzīvotām vietām, ja vienkāršākus un izplatītākus veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt arī kapitālsabiedrībā, atzīst VM.

Savukārt privātie tirgus dalībnieki Ludzas novadā šobrīd nenodrošina vietējos iedzīvotājus ar salīdzinoši plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumiem kā to nodrošina kapitālsabiedrība, jo nav nepieciešamā apjoma infrastruktūras, medicīnas iekārtu, gultas vietu un kvalificētā personāla. Tajos ārstniecības profilos, kur pakalpojumus nodrošina tikai kapitālsabiedrība, konstatējama būtiska tirgus nepilnība. Lai izveidotu konkurenci kapitālsabiedrībai, piedāvājot alternatīvās veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējas, privātām ārstniecības iestādēm būtu jāveic būtiskas investīcijas.

Ministrija, saglabājot līdzdalību kapitālsabiedrībā, nodrošina saskaņā ar Nacionālo veselības dienestu noslēgtajiem līgumiem veselības aprūpes pakalpojumus, tai skaitā mazrentablos pakalpojumus, ikvienam iedzīvotājam Ludzas novadā.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais